MSIX: Nový formát souboru pro instalaci aplikací ve Windows (Aktualizace 26.5.2018)

Microsoft oznámil na konferenci Windows Developer Day nový formát instalačních balíčků MSIX. Jedná se o nový formát nahrazující instalační balíčky MSI a APPX.

Počínaje od systémů Windows 8 bylo možné používat nový typ aplikací s Modern UI. Jednalo se o nový typ moderních aplikací, které mohly běžet nezávisle na hardwarové platformě na které Windows běžely.

Ta samá aplikace mohla běžet jak ve Windows RT na ARM procesoru a také ve Windows 8 na x86 a x64 procesorech. Tyto moderní aplikace se instalují zejména skrze Windows Store, technicky se však instalují skrze instalační balíčky typu APPX.

Stávající klasické aplikace pro Windows se instalují skrze instalační balíčky Windows Installer což je typicky soubor typu MSI.

 

 

Oba tyto balíčky bude nově nahrazovat nový formát instalačních balíčků MSIX. Technicky se bude jednat stále o APPX balíček, jen možná proběhnou nějaké jeho kosmetické změny a by bylo možné s pomocí APPX instalovat také klasické aplikace pro Windows.

Důležité je také to, že se zatím jedná spíše o novinku pro klientské systémy Windows 10 a rozhodně nějakou dobu budou k dispozici obě technologie. Už také z důvodu serverových systémů, protože současné systémy Windows Server nativně nepodporují APPX instalační balíčky.

 

Aktualizace 26.5.2018

Na konferenci Microsoft Buid 2018 Microsoft prezentoval více informací o tomto novém formátu. Více informací na toto téma lze najít v článku MSIX: Slightly more detail about what might be something huge but probably won’t be na blogu Joy of Setup.

Zajímavé jsou dvě přednášky

K dispozici je již také (opensource) vývojové prostředí MSIX Packaging SDK.

 

 

Podle všeho to vypadá, že:

 • Opravdu půjde o technologii určenou pouze pro systémy Windows 10.
 • MSIX balíčky budou podporovat také virtualizované aplikace App-V.
 • MSIX balíčky podporují také aplikace běžící v kontejnerech.
 • Balíček bude určen pouze pro uživatele. Tzn. není podporována instalace na zařízení (Computer).
 • Počítá se s distribucí skrze Microsoft Store for Business.
 • Balíček bude multiplatformní, vícejazyčný a bude obsahovat všechny potřebné soubory pro běh aplikace, včetně runtime. Na rozdíl od MSI balíčků tedy bude existovat pouze jeden jediný soubor k instalaci. Technicky to bude řešeno tak, že se vytvoří samostatné instalační balíčky pro jednotlivé platformy a jazyky a následně je lze spojovat do jediného balíčku (MSIX Bundle).
 • MSIX by měl řešit aktuální problematiku potřeby cílových zákazníků (typicky korporací), které si všechny stávající MSI balíčky customizují pro vlastní potřebu, což je však časově náročné.
 • S novým formátem MSIX již počítají společnosti vyvíjející nástroje pro vývoj existujících MSI balíčků. Důležité je, že mezi ně patří i FireGiant, která je autorem Windows Installer XML, opensource projektu pro tvorbu instalačních balíčků.
 • Microsoft připravuje pro Visual Studio 2017 rozšíření, které překonvertuje existující projekty do formátu MSIX. Nejsnadněji bude možné konvertovat aplikace používající nativně instalační balíčky APPX, nebo jsou převedeny do něj skrze Desktop Bridge (Desktop App Converter).
 • Balíček MSIX podporuje režim Windows 10 S (Windows 10 S Mode).
 • Nový formát instalačních balíčků MSIX bude také používat kancelářský balík Microsoft Office, pravděpodobně se bude jednat o Office 2018.
 • Součástí MSIX technologie bude automatizovaný proces řízení aktualizací aplikací (balíčků), podobně jako umí instalační balíčky ClickOnce.

Jak vytvořit MSIX balíček z existujícího MSI balíčku

V této přednášce uvidíte příklad jak s pomocí nástrojů od Microsoftu lze přebalíčkovat existující MSI balíček na MSIX balíček.

 

Odkazy

Michal Zobec

Michal Zobec Senior IT Consultant, Project Manager ZOBEC Consulting