KeePass: Srovnání edicí KeePass Classic a KeePass Professional

O nástroji na správu hesel KeePass jsme Vám již přinesli několik článků, nyní se zaměříme na verze aplikace a poradíme vám, kterou si vybrat.

 

Seriál o aplikaci KeePass

  1. KeePass 2 Professional Edition – recenze
  2. KeePass: Návod pro funkci Samodoplňování za pomoci klávesové zkratky
  3. KeePass: Srovnání edicí KeePass Classic a KeePass Professional
  4. KeePass: Jak zjistím kolik záznamů mám v databázi KeePass?

 

Srovnání edicí KeePass Classic a KeePass Professional

KeePass je nabízen ve dvou verzích:

  • KeePass Classic Edition, verze 1
  • KeePass Professional Edition, verze 2

 

Obě aplikace jsou šířeny pod open-source licencí (GNU/GPL), což znamená, že obě verze jsou zdarma, včetně možného užití v komerčním prostředí a dostupných zdrojových kódů. V čem se tedy liší?

 

KeePass Classic Edition

KeePass Classic Edition je původní verze programu s podporou systémů Windows 2000 až Windows 10. Tato aplikace není již delší dobu aktualizována, v době psaní článku (září 2016) je k dispozici KeePass verze 1.31.KeePass Classic Edition také obsahuje méně funkcí, zejména mu chybí možnosti moderních šifrovacích algoritmů, takže může být do
jisté míry méně bezpečný.

 

KeePass Professional Edition

KeePass02

KeePass Professional Edition je moderní aplikace, postavená na .NET Framework, která poskytuje lepší možnosti šifrování, nový formát databáze hesel ve formátu XML s možností její komprese. Další novinkou je nativní podpora sdílení a souběžné práce více uživatelů s databází. Nový formát databáze XML, umožňuje lepší kompatibilitu s nástroji třetích stran.

KeePass Professional Edition sdílení dovoluje (včetně možnosti přístupu k databázi skrze protokoly FTP, HTTP, apod.), může využívat export do formátů XML, HTML, CSV a transformovaného XSL, a taktéž umožňuje import z více než 35 formátů.

KeePass Professional Edition má také dostupnou historii vstupů, možnost využití velkého množství rozšíření, import externích ikon, odpadkový koš, možnost přidávat štítky a spoustu dalších vylepšení.

Zásadní vlastností KeePass Professional Edition je také plná podpora Unicode, skriptování a možnost zadat heslo hlavního klíče na zabezpečené ploše Windows (Enter Master Key on Secure Desktop (UAC)).

 

 

Jediný důvod, proč bych měl používat KeePass Classic Edition, je pokud jsem nucen použít aplikaci v systémech, kde není nainstalován .NET Framework verze 2, nebo novější. Pak samozřejmě na tomto systému lze používat jen původní verzi KeePass Classic Edition. Jinak všechna pro jsou pro novější verzi KeePass Professional Edition.

Každopádně ať se rozhodnete pro kteroukoli verzi KeePass, jejím používáním si velmi zvýšíte úroveň bezpečnosti co se týče tvorby a správy hesel.

 

Odkazy

 

Michal Zobec

Michal Zobec Senior IT Consultant, Project Manager ZOBEC Consulting

Komentáře nejsou povoleny.