Microsoft DirectX 9 Redistributable ke stažení

Pokud hrajete hry, potřebujete aktualizovat DirectX. I když se většina novinek předhání v tom jaké nejnovější grafické efekty používají, fakt je v tom že se neobejdou taktéž s DirectX verze 9. Většina her je totiž postaveno tak, že nové funkce jsou v nových DirectX, ale zavedené funkce jsou k dispozici ve staré verzi DirectX 9.0c, které jsou standardem a základní vývojářskou platformou.

microsoft-windows-logo

K čemu potřebuji DirectX?

Pokud hrajete hry, nebo pracujete se software který používá 3D akceleraci (Google Earth, Google SketchUp, Autodesk AutoCAD, Autodesk Inventor) je pravidelná aktualizace prostředí DirectX na nejnovější verzi nutná. Některé hry dokonce bez poslední verze DirectX a ovladače pro grafickou kartu nefungují vůbec.

 

Proč bych měl chtít DirectX 9.0c? Mám Windows 7/8/10

Jak bylo uvedeno výše, novější DirectX zavádí zejména nové funkce, ale většina vývojářů spoléhá také na osvědčené funkce ze starých DirectX. Pokud instalujete hry ze Steamu, jistě vidíte při instalaci hry informaci o instalaci DirectX, v tu chvíli se vám již na pozadí instalují DirectX 9.0c. Protože však není jisté, zda se autoři hry o balíček pravidelně starají, je vhodné provést aktualizaci DirectX 9.0c. Jedině tak se ujistíte, že máte v systému nejnovější verzi DirectX 9.0c, protože Windows Update DirectX neaktualizuje.

 

Kamarád mi říkal, že mu kdysi DirectX poškodily celé Windows

Ano, staré DirectX, nepodporovaly aktualizace a mohlo se stát, že jste si přepsali novější verzi DirectX staršími. Toto je však již od DirectX verze 9 vyřešeno, instalátor vždy instaluje pouze nejnovější knihovny, existujících knihoven si nevšímá.

 

Mám 64-bit Windows, týká se to i mne?

Ano, DirectX 9.0c podporuje jak 32-bit Windows, tak 64-bit Windows.

 

 

Jaké jsou podporované systémy?

  • Windows Vista (všechny verze)
  • Windows 7 (všechny verze)
  • Windows 8/8.1 (všechny verze)
  • Windows 10 (všechny verze)

 

Odkazy

 

michal zobec

Michal Zobec Senior IT Consultant, Project Manager ZOBEC Consulting

Komentáře nejsou povoleny.