KeePass: Návod pro funkci Samodoplňování za pomoci klávesové zkratky

Minule jsme vám představili open source správce hesel KeePass. Mezi základní a velmi užitečnou funkci patří funkce Samodoplňování (Auto-Type).

 

Seriál o aplikaci KeePass

 1. KeePass 2 Professional Edition – recenze
 2. KeePass: Návod pro funkci Samodoplňování za pomoci klávesové zkratky
 3. KeePass: Srovnání edicí KeePass Classic a KeePass Professional
 4. KeePass: Jak zjistím kolik záznamů mám v databázi KeePass?

 

Funkce Samodoplňování (Auto-Type)

Funkci Samodoplňování (Auto-Type), která je součástí správce hesel KeePass, jsme se věnovali už v předchozím článku. Konkrétně jsme se zaměřili na Samodoplňování, za pomoci tlačítka v uživatelském prostředí. Samodoplňování však lze provádět i za pomoci klávesové zkratky. Tato varianta je náročnější na prvotní konfiguraci, nabízí však mnohem komfortnější postup při následném použití.

 

Provede uživatelem nadefinovanou sekvenci stisku kláves ve zvolených oknech. Program tak za vás může například vyplnit emailovou adresu i s heslem a přihlásit vás do emailové schránky, nebo aplikace.

 

Samodoplňování za pomoci klávesové zkratky

Výchozí klávesová zkratka pro Samodoplňovní je Ctrl + Alt + A. Tuto zkratku lze upravit v umístění Nástroje → Možnosti → Integrace → Globální samodoplňování.

Ke konfiguraci funkce Samodoplňování se přistupuje skrze kontextovou nabídku u jednotlivých záznamů. Klikněte proto na vytvořený záznam pravým tlačítkem myši a z nabídky zvolte Upravit nebo zobrazit záznam. Zde se nachází záložka samodoplňování.

 

 

Aby bylo samodoplňování funkční, je potřeba pro něj nadefinovat cílové okno a případně i sekvenci pro vkládání. Začněme cílovým oknem. Aby mohl KeePass rozlišit, které přihlašovací údaje použít v daném okně, je potřeba definovat název jeho záhlaví.

Na kartě Upravit záznam klikněte na tlačítko Přidat.

[singlepic id=456 weight=640 height=480 float=]

Zobrazí se vám okno Konfigurovat položku samodoplňování. Z rozevíracího seznamu si můžete zvolit název jednoho z otevřených oken. Případně můžete zapsat jeho název ručně. Při zadávání lze využít zástupných znaků nebo regulárních výrazů. Toho hned využijeme.

Všimněte si, že záhlaví Internet Exploreru s otevřenou stránkou seznam.cz, nese přesný název Seznam – Najdu tam, co neznám – Internet Explorer. Problém v tomto názvu je část Internet Explorer. Názvy se totiž v jednotlivých prohlížečích liší:

 • Firefox – Seznam – Najdu tam, co neznám – Mozilla Firefox
 • Google Chrome – Seznam – Najdu tam, co neznám – Google Chrome

 

Přidáním každého z názvů je sice řešením, ale příliš zdlouhavým. Abychom tento problém eliminovali, využijeme právě zástupných znaků.

Název cílového okna proto změňte na Seznam – Najdu tam, co neznám* hvězdička na konci znamená, že vše po ní bude ignorováno. Pokud tedy název okna obsahuje na začátku Seznam – Najdu tam, co neznám (a cokoli potom), odpovídá tím cílovému oknu, pro dané přihlašovací údaje.

[singlepic id=457 weight=640 height=480 float=]

Další konfigurovatelnou položkou je sekvence stisknutí kláves. Pokud vám z pohledu na předdefinovanou sekvenci není jasné, co to znamená, vyzkoušejte se přihlásit na login.szn.cz, gmail.com nebo outlook.cz, pouze za pomoci klávesnice. Postup bude vždy stejný:

 1. zdáte uživatelské jméno {USERNAME}
 2. stisknete klávesu Tab, pro přechod do druhého pole formuláře {TAB}
 3. zadáte heslo {PASSWORD}
 4. vše odešlete klávesou Enter {ENTER}

Poznámka: V pří­padě přihlašování přes seznam.cz, namísto login.szn.cz, musíte nejprve myší kliknout do políčka pro přihlášení. Teprve poté se můžete přihlásit
výše uvedeným postupem, pouze za pomoci klávesnice.

Pokud byste potřebovali tuto sekvenci změnit. Například nejprve stisknout klávesu Tab, abyste se dostali do prvního pole pro zadání jména, můžete tak učinit právě zde.

Po výběru cílového okna a nastavení sekvence, stačí vše potvrdit. Nyní po přechodu na zvolenou stránku (nebo aplikaci), stačí stisknout klávesovou zkratku Ctrl + Alt + A. Vaše jméno a heslo bude automaticky vyplněno a vy budete přihlášeni.

 

 

V případě, že máte dvě adresy pro jednu službu, vyskočí okno s výběrem správných údajů.

[singlepic id=458 weight=640 height=480 float=]

 

Dvoukanálové samodoplňování

Zabraňuje zaznamenávání stisknutých kláves za pomocí nejrůznějších KeyLoggerů. Nastavuje se v okně Upravit záznam a může být použito pouze u:

 • Internetových prohlížečů
 • Windows programů se standardními text-boxy

Nefunguje například v terminálu.

 

Komentáře nejsou povoleny.