KeePass 2 Professional Edition – recenze

KeePass je velmi užitečný nástroj, do něhož si můžete ukládat své přihlašovací údaje, včetně hesel a třídit je do jednotlivých kategorií. Uložené údaje jsou chráněny za pomoci Hlavního klíče, který otevírá celou šifrovanou databázi s vašimi přihlašovacími údaji. Nemusíte si tak pamatovat desítky přihlašovacích údajů. Kromě přehledného správce hesel nabízí KeePass další užitečné funkce, které lze dále rozšiřovat za pomocí pluginů.

 

Seriál o aplikaci KeePass

 1. KeePass 2 Professional Edition – recenze
 2. KeePass: Návod pro funkci Samodoplňování za pomoci klávesové zkratky
 3. KeePass: Srovnání edicí KeePass Classic a KeePass Professional
 4. KeePass: Jak zjistím kolik záznamů mám v databázi KeePass?

 

Dostupnost

KeePass je open source aplikace. Celý program je zcela zdarma pro nekomerční i komerční použití. Stáhnout si můžete i zdrojový kód. K dispozici je instalační nebo portable varianta přeložená do češtiny. Program lze získat ve dvou verzích a to:

 • KeePass 1.x (Classic Edition) – je původní verze programu. Podporuje operační systémy od Windows 2000 po Windows 8.
 • KeePass 2.x (Professional Edition) – je kompletně přepsaný KeePass 1.x. K přepisu se tvůrci rozhodli z důvodů budoucích možností rozšíření, které struktura kódu a použité technologie
  u KeePass 1.x nedovolovaly. Tato verze je rovněž portována na operační systémy Mac OS X, Linux a BSD (vyžaduje Mono 2.6 nebo vyšší).

 

 

Přihlašování

K databázi se přihlašujete za pomoci Hlavního klíče. Vybrat si můžete z několika způsobů autentizace, nebo je můžete kombinovat – např. Hlavní heslo + Soubor klíče. V takovém případě budete pro otevření databáze potřebovat všechny zvolené zdroje.

[singlepic id=449 weight=640 height=480 float=]

 

Uživatelské rozhraní

Celé rozhraní spočívá v kategoriích umístěných na levé straně a záznamech o vašich přihlašovacích údajích na straně pravé. Nahoře jsou pak umístěny ovládací prvky. Za pomoci nabídky Soubor si vytvoříte a pojmenujete novou databázi. Poté už jen pravým tlačítkem myši přidáváte nové záznamy.

[singlepic id=450 weight=640 height=480 float=]

 

Generátor hesel

KeePass nabízí široce nastavitelný generátor hesel. Můžete využívat hesla poskládaná ze změti znaků. Nebo si pro ně nastavit pravidla tak, aby vyhovovaly požadavkům dané služby (délka a struktura hesla). Generovat můžete jedno heslo, nebo celý seznam hesel.

[singlepic id=451 weight=640 height=480 float=]

 

Spouštěče

Sestávají z událostí, podmínek a akcí. Můžete si díky nim zautomatizovat postupy jako například:

 • otevírání nebo ukončování aplikace,
 • ukládání databáze,
 • kopírování dat do schránky,
 • stisknutí zvoleného tlačítka,
 • synchronizace databáze,

a mnoho dalších.

[singlepic id=452 weight=640 height=480 float=]

 

Práce s databázemi

Databáze lze exportovat, importovat a synchronizovat. Exportovat můžete do několika formátů, z nichž nejznámější je HTML a XSL formát.

[singlepic id=453 weight=640 height=480 float=]

Co se synchronizace týče, tak tu lze provádět jak se souborem, tak s adresou URL. Můžete tedy mít svou databázi například na svém FTP serveru a odtud provádět synchronizaci.

[singlepic id=454 weight=640 height=480 float=]

 

Odkazy

 

Komentáře nejsou povoleny.