DOSBox 0.72 česky – stručný návod

Máte ještě někde schované staré dobré hry pro MS-DOS a chtěli byste si je zase zahrát? Nebo vůbec netušíte, co to MS-DOS je? Pak máte jedinečnou možnost objevit úžasný svět DOSových her za pomoci DOSBoxu. 

Co je DOSBox

DOSBox je emulátor operačního systému DOS, emulující procesory Intel 286/386/486/Pentium a staré typy grafických a zvukových karet. DOSBox je OpenSource. Dostupný je na platformách MS Windows, Linux, FreeBSD a OS X.

 

Proč by mě měl zajímat emulátor starého systému?

DOSBox je výborný nástroj pro všechny, kdo mají rádi staré hry. Ať už jste na DOSových hrách vyrůstali, nebo jste na ně jen zvědaví. Díky DOSBoxu můžete znovu prožít, nebo objevit krásu oldschoolových her.

DOSBox se může také výjimečně hodit každému, kdo potřebuje provozovat aplikace určené pro systém DOS, které běží na dožívajícím hardwaru a jsou s DOSBoxem kompatibilní.

 

Instalace DOSBoxu

DOSBox je momentálně ve verzi 0.74. V tomto návodu se však zaměříme na starší verzi DOSBoxu a to konkrétně na verzi 0.72, která je přeložená do češtiny a stáhnout si ji můžete v odkazech níže. Tato verze vám přímo vytvoří složku představující virtuální disk pro DOSBox, do níž můžete kopírovat hry a spouštět je tak z jednoho místa. Po stažení se jednoduše proklikejte instalátorem. Žádné z nastavení není potřeba měnit. Pouze na začátku instalace se ujistěte, že máte vybranou češtinu.

[singlepic id=440 weight=640 height=480 float=]

 

Hrajeme na DOSBoxu – Golden Axe

Soubor s hrou ve formátu .ZIP si stáhněte z odkazu dole. Celý archív pak rozbalte do virtuální složky, vytvořené DOSBoxem v umístění C:_dosboxvir­tualdisk. Po rozbalení je ještě potřeba zkontrolovat název složky tak, aby odpovídal pravidlům pro MS-DOS. To znamená, že nesmí mít více než osm znaků a nesmí obsahovat mezery. Dobré je se také
vyhnout diakritice. Já jsem si složku s hrou pojmenoval jednoduše – goldaxe.

Spusťte DOSBox ikonou z plochy. Po startu je automaticky připojeno umístění c:_dosboxvir­tualdisk. Nyní už jen stačí za pomoci správných příkazů otevřít složku s požadovanou hrou a spustit ji. Pro pohyb ve složkách slouží příkazy:

  • dir – vypíše všechny soubory a adresáře v daném umístění
  • dir /w – to samé co první příkaz, ale výpis je uspořádán do sloupců
  • cd „název složky“ – otevře požadovanou složku
  • cd .. – přejde o úroveň výše (vrátíte se z otevřené složky zpět),
  • help – zobrazí nápovědu.

Když se dostanete do složky s požadovanou hrou, zobrazíte si její obsah zapsáním příkazu dir /w. Následně stačí už jen zapsat jméno jejího spouštěcího souboru. Jméno je většinou ve formě zkráceného názvu hry a přípony nazevsouboru.exe, .bat nebo .com.
Příkaz potvrďte klávesou Enter.

TIP: Názvy adresářů a souborů nemusíte psát celé. Stačí napsat jedno nebo více počátečních písmen a poté stisknout klávesu TAB, která doplní zbytek za vás.

Vyzkoušejte si v tomto bodě spustit hru sami, za použití výše uvedených příkazů. Pokud se vám to nepodaří, podívejte se na obrázkový návod níže.

 

Spuštění Golden Axe krok za krokem

Nejprve se podíváme, zda dané umístění opravdu obsahuje složku s hrou. Zapište proto příkaz dir a stiskněte Enter. Dostanete výpis složek v umístění c:_dosboxvir­tualdisk. Je zde i složka GOLDAXE. Pro její otevření zadejte cd goldaxe nebo stačí jen cd g a stisknutím klávesy TAB dojde k automatickému doplnění názvu. Pak už jen opět potvrdit klávesou Enter.

[singlepic id=441 weight=640 height=480 float=]

V dalším kroku jste již ve složce goldaxe. Příkazem dir /w si zobrazíte její obsah ve sloupcích. Nyní už jen stačí najít spouštěcí soubor, napsat jeho jméno a pokračovat
Enter. V DOSu jsou spouštěcí soubory nejčastěji s příponami .EXE nebo .BAT. Setkat se však můžete i s příponou .COM.

[singlepic id=442 weight=640 height=480 float=]

Po spuštění hry ještě musíte zvolit správný grafický standard. Například standard CGA trpí nízkou kvalitou vykreslování textu a není proto vhodný pro textově založené hry, které byly především v osmdesátých letech populární. Pro hru Golden Axe zvolte standard VGA stisknutím klávesy 4.

[singlepic id=443 weight=640 height=480 float=]

A takto již vypadá spuštěná hra. Přejeme příjemnou zábavu.

[singlepic id=444 weight=640 height=480 float=]

 

Hrajeme na DOSBoxu – The Elder Scrolls Arena

Hru si opět stáhněte z odkazu na konci článku. .ZIP soubor obsahuje návod na instalaci v angličtině a samorozbalovací archív. Ten rozbalte do c:_dosboxvir­tualdisk.

[singlepic id=445 weight=640 height=480 float=]

Další kroky ke spuštění The Elder Scrolls Arena jsou totožné s těmi z předchozího příkladu s hrou Golden Axe. Příkazem cd arena se dostanete do složky s hrou. Za pomoci dir
/w
si zobrazíte její obsah. A nakonec souborem ARENA.BAT hru spustíte.

[singlepic id=446 weight=640 height=480 float=]

[singlepic id=447 weight=640 height=480 float=]

Takto vypadá The Elder Scrolls Arena spuštěná pod DOSBoxem. Postup je u všech her více méně stejný. Občas je potřeba nastavit správnou zvukovou kartu nebo jinou drobnost v SETUPu. Může se ale také stát, že některou ze starých DOSových her prostě v DOSBoxu nerozchodíte.

[singlepic id=448 weight=640 height=480 float=]

 

Odkazy