Google Chrome: Tipy a triky

Prohlížeč Google Chrome je pro mne hlavním internetovým prohlížečem více než 4 roky. Během jeho intenzivního používání jsem se naučil různé finty a našel užitečné doplňky a vymyslel si určité pracovní postupy. Díky tomu se mi s tímto prohlížečem skvěle pracuje.

Synchronizace nastavení Google Chrome

Jedna z nejdůležitějších funkcí Google Chrome je synchronizace nastavení prohlížeče s účtem Google. Na první pohled tato funkce nevypadá nijak zajímavě, ale možností je víc:

  • Nastavení prohlížeče,
  • Nainstalovaná rozšíření a jejich nastavení (pokud to podporují),
  • Historie prohlížeče,
  • Zobrazení otevřených záložek a historie na jiném zařízení (musí být synchronizováno skrze Google účet) .

Díky propojení všech zařízení, včetně třeba android telefonů máte možnost si snadno otevřít stránku v telefonu, na kterou jste se předtím koukali v počítači. 

Nastavení Google Chrome

Důležité tipy pro nastavení, alespoň z mého pohledu:

  • Zapamatování otevřených stránek při ukončení prohlížeče. Když zavřu prohlížeč a znovu spustím, otevře se opět se všemi záložkami, které jsem měl otevřené před uzavřením Chrome.
  • Zakázání správce hesel. Protože jako správce hesel používám manažer hesel KeePass, je pro mne nežádoucí, aby si hesla pamatoval Chrome, protože je v tom pak bordel po změně hesla …

 

 

Ovládání Google Chrome

Otevření odkazu v nové kartě na pozadí. Nevím jak pracují ostatní, ale mě se běžně stává, že si čtu zajímavý článek, který obsahuje mnoho odkazů na další zajímavý obsah. Třeba při čtení na Wikipedii. Původně jsem používal volby otevřít v nové kartě s pomocí kontextové nabídky po klepnutí myší na odkaz. Nově jsem se naučil použít pro totéž kombinaci podržení klávesy CRTL + klik myší primárním tlačítkem, což provede stejnou akci (otevření odkazu v nové kartě na pozadí).

 

Pluginy a Extensions pro Google Chrome

  • ChromeIPass. Jak jsem již psal, používám KeePass pro správu hesel. Pro KeePass existuje tento doplněk, který automaticky načítá přihlašovací údaje z KeePassu, takže ve většině případů nemusím používat funkci automatického vyplňování přihlašovacích údajů, ChromeIPass mi je načte sám automaticky. 🙂
  • Save to Pocket. Integrace služby Pocket do Chrome, jeho použití je snadné a intuitivní 😉
  • Session Buddy. Skvělý nástroj pro správu více nezávislých instancí v Chrome. Jeho jediná vada je v tom, že nastavení není synchronizováno prohlížečem s účtem, takže je třeba si případné uložené instance zálohovat jinou cestou

 

 

Michal Zobec

Michal Zobec Senior IT Consultant, Project Manager ZOBEC Consulting