Praktické zkušenosti s Apple iPhone 7 Plus (aktualizace 12.11.2017)

Před necelými dvěma lety jsem zde na svém blogu popisoval celkem podrobně moje zkušenosti s telefonem Microsoft Lumia 950 XL. Doba jde dál a i když jsem byl se svým telefonem velmi spokojen, došlo na situaci, jestli je situace kolem Windows 10 Mobile udržitelná a jestli není vhodnější se podívat po jiné platformě. Nakonec zvítězil Apple se svým iOS.

Tento článek bude sloužit jako postupně aktualizovaná recenze mého nového telefonu Apple iPhone 7 Plus. V případě, že dojde k aktualizaci, článek bude mít aktualizované datum, takže o novinky nepřijdete 🙂 Pro­zatím se bude jednat spíše o draft popisující první dojmy.

 

Úvod

Při nákupu Lumie 950 XL jsem mírně váhal, jestli nekoupit telefon s jiným OS, ale byl jsem líný a nic mě moc nenutilo. S Lumií jsem byl spokojen a přes občasné drobnosti, které mi kazily radost z telefonu, či jeho OS jsem byl spokojen. Bohužel od poslední větší jasní aktualizace mi přestala fungovat aplikace Camera a já tak nemohl fotit několik měsíců. Problém jsem zkoušel řešit, ale neúspěšně, ani reset do továrního nastavení nepomohl. Moc mi to nevadilo, ale na druhou stranu, možnost zdokumentovat nějakou životní situaci, nebo pěknou krajinu mi chyběla čím dál víc. Chtěl jsem však pracovat a ne řešit reklamaci. Mezitím začal být telefon nějak víc nestabilní, takže můj pohár trpělivosti přetekl.

 

 

 

Výběr platformy

Kvůli čemu jsem nejvíce váhal, byl výběr platformy. Po poradě s několika přáteli jsem se rozhodl pro platformu Apple iOS. Proč jsem nevybral Google Android? Android sám o sobě není špatný, problém je jeho roztříštěnost. Zatím co z pohledu internetu je decentralizace skvělá věc, v případě decentralizace SW platformy a její podpory je to spíše nevýhodou. Ve srovnání s platformou Windows Phone a Windows 10 Mobile, kde aktualizace systému řídí Microsoft, v případě Androidu si aktualizace řeší výrobce hardware. Z pohledu bezpečnosti je tedy scénář obdobný jako například u routerů. Objeví se nějaká bezpečnostní chyba a vy musíte čekat až výrobce implementuje opravu do systému a poskytne vám ji. Jistě, mohl bych si udělat vlastní verzi Androidu, ale já potřebuju telefon k práci a vesměs jsem v tomto ohledu pouhý konzumní uživatel. Potřebuji, aby telefon byl spolehlivý a bezpečný a to mi Android nemůže zajistit. Musel bych si vytvořit seznam objevených chyb a zjistit který z výrobců nejčastěji tyto chyby opravuje … u Apple je to jednodušší, Apple poskytuje aktualizace globálně pro všechny iOS zařízení.

Dále při podrobnějším zkoumání architektury jsem zjistil, že Apple iOS má architekturu podobnou jako Windows 10 Mobile, má například podobný kontejnerový souborový systém oddělený pro jednotlivé aplikace. Dále co čtu články na root.cz tak je vidět už delší dobu (v té době jako nestranný uživatel), že Apple to opravdu myslí s bezpečnostní vážně a to dokonce i na úrovni HW.

 

Příslušenství

Jediné příslušenství, které jsem řešil, je nabíjení a sluchátka. V balení jsou sluchátka plus redukce na klasický 3,5 mm stereo Jack. Zatím používám svoje stará sluchátka.

Bezdrátové nabíjení umí až novější telefon Apple iPhone 8, ale zatím jej oželím, i když zvyká se na něj velmi dobře 🙂

 

Dodavatel

(bude doplněno později)

 

 

 

První dojmy z telefonu

(bude doplněno později)

 

 

Aktualizace 12.11.2017

V úvodu článku, jsem psal svou úvahu proč jsem vybral Apple a jeho iOS a nikoli Google Andoid:
Proč jsem nevybral Google Android? Android sám o sobě není špatný, problém je jeho roztříštěnost. Zatím co z pohledu internetu je decentralizace skvělá věc, v případě decentralizace SW platformy a její podpory je to spíše nevýhodou. Ve srovnání s platformou Windows Phone a Windows 10 Mobile, kde aktualizace systému řídí Microsoft, v případě Androidu si aktualizace řeší výrobce hardware.
Moje teorie se potvrzuje v kruté pravdě ohledně chyby KRACK. Google, Apple i Microsoft vydali opravu pro KRACK. Apple přináší opravu v iOS verze 11.1. Google samozřejmě opravu vydal také. Ale ne do všech telefonů se tato oprava dostane. Výrobci telefonů si totiž aktualizace řídí sami. Aby se mohl telefon aktualizovat, musel by používat čistý Android OS. Většinou by šlo nasadit aktualizace i do upraveného Android OS, ale kvůli kompatibilitě s úpravami systému je musí výrobci telefonů testovat a teprve pak zpřístupnit pro jednotlivé přístroje.

Oproti tomu Microsoft a Apple mají vlastní OS zcela pod kontrolou, u Windows 10 Mobile sice mohou výrobci provádět jisté úpravy, ale ty většinou nijak neovlivňují samotný OS a jsou na něm nezávislé, proto i Microsoft může distribuovat aktualizace přímo do všech zařízení (pokud se tak rozhodne).

Z výše uvedené teorie a následující praxe jsem se přesvědčil, že v tomto směru nelze na Android platformu spoléhat.

 

Poznámka: Použitá fotografie telefonu je oficiální produktová fotografie Apple iPhone 7 Plus Black.

8 Responses to “Praktické zkušenosti s Apple iPhone 7 Plus (aktualizace 12.11.2017)”


 • Náhodný kolemjdoucí

  <!--texy-->Dobrý večer,

  jen bych rád podotknul, že píšete o iPhone 7 Plus, ale obrázek v textu je iPhone 7 ;) (navíc bez uvedeného zdroje, jako by vám patřil..). A mimochodem, jestli to dobře chápu, tak jste pořizoval telefon někdy nedávno – proč jste tedy rovnou nevzal nový model 8 Plus?

  • obrázek je ilustrační přímo z webu apple, nevydávám jej za svůj, použil jsem produktovou fotografii, je samozřejmě jasné, že není moje.
   přiložil jsem obrázek ani nevím že se nejedná o iphone 7 plus.
   telefon jsem si pořizoval konkrétně 2. září 2017. v té době ještě nebylo jasné zda nějaké nové telefony budou applem uvedeny. nechtělo se mi čekat, protože moje lumia nemohla fotit a chtěl jsem již přejít na nějaký nový telefon. tím že telefon je pronajatý, tak za rok si mohu pořídit nový iphone 8 plus nebo iphone x, tedy pokud se pro něj rozhodnu.

   • Náhodný kolemjdoucí

    <!--texy-->Jak to myslíte, že je „samozřejmě jasné“, že fotka není vaše? Pokud ve veřejně přístupné práci použijete obrázek, ke kterému nemáte autorské práva, musíte uvést zdroj. Nic jako „samozřejmě jasné“ v právních předpisech nenajdete.

    • vy zastupujete Apple? na mém webu jsou také obrázky od Microsoftu a pravděpodobně i dalších společností. pokud to jsou obrázky převzaté z nějakých zdrojů, informaci uvedu. tím myslím ale obrázky, kde to není jasné. oficiální produktové fotografie rozhodně nevydávám za své a obvykle je logické že to lidi poznají. ono ostatně i na screenshoty z aplikací bych podle českého práva měl mít svolení autora té aplikace, protože práva k návrhu ui a obecně k aplikaci vlastní její autor.

     1. v principu byste si měl uvědomit, že ač porušuji práva vlastníka práv, jedná se o propagaci, tedy moje aktivita s tím spojená nijak nepoškozuje zájmy vlastníka práv, ba právě naopak. tedy riziko žaloby ze strany apple je prakticky nulové.
     2. dále by mne velmi zajímalo, zda jste podobně horlivý i na webu mobilmania.cz? na jejích článcích o iphone bohužel totiž vůbec nevidím nic jako zmínku, kdo je vlastníkem práv k fotografiím a to i u zcela zřejmých produktových fotografií. právě jsem si to ověřil na několika článcích, než jsem napsal tento bod.
     3. až budu chtít poradit, poradím se se svým právníkem.
     4. zavádíte zde diskuzi mimo téma tohoto článku. pokračujte v tom dále a budete blokován.

     hezký zbytek víkendu :)

     • Náhodný kolemjdoucí

      <!--texy-->No tak pokud tak dobře znáte ten zákon, tak proč ho nerespektujete? Pokud budete dávat screenshot z nějaké aplikace, tak uveďte, že jde o danou aplikaci. Pokud používáte produktové fotografie, uveďte, že jde o produktovou fotografii s odkazem na zdroj fotografie. U jiných článků jsem vám nepsal, protože jsem si četl jen tento článek. A argumentace „proč nepíšete i na jiných webech“ je zcestná, protože nijak nesnižuje vaše vědomé porušování zákonů.

      Jak můžete vědět, že vaše aktivita nijak neporušuje zájmy společnosti Apple, ba co víc, že by jim měla být prospěšná? Ptal jste se jich? Třeba si nepřejí mít svoje fotografie u nedokončených recenzí svých produktů na něčích osobních stránkách. Nehledě na použití špatné fotografie a vyobrazení iPhone 7 namísto iPhone 7 Plus, které rozhodně poškozuje společnost Apple, protože by někdo neznalý mohl nabít dojmu, že je obrázek právě fotkou vámi „recenzovaného“ modelu iPhone 7 Plus.

      Jak zavádím diskuzi mimo téma toho článku? Článek je nedokončený, prakticky v něm chybí hlavní část, kterou by člověk podle nadpisu čekal a to právě ty praktické zkušenosti. Namísto toho se akorát chlubíte, že jste správně odhadl, fungování Androidu ohledně aktualizací (což vlastně není odhad budoucnosti, ale všeobecně známý fakt o systému Android). A já se bavím o použité fotografii v tomto článku, tudíž se bavíme stále o tomto článku a tudíž nezavádím diskuzi jinam (tak jako vy poukazováním na ostatní weby).

      Proč bych měl být hned blokován kvůli vyjádření svého názoru a poukázání nedostatku ve vašem článku? Kdybyste nebyl tak okouzlen svým egem, už byste dávno mohl do článku dát obrázek se správnou verzí telefonu, který jste si údajně koupil a uvést jeho zdroj (případně použít vlastní obrázek). A na to se snad nemusíte radit s právníkem, jestli můžete používat ukradené fotky.

      Pěkný zbytek neděle.

     • protože místo toho abyste řešil třeba obsah článku a váš relativně zajímavý dotaz ohledně důvodu proč jsem si nepořídil nějaký novější iphone, tak tu neustále řešíte dodržování zákonů aniž bych vás o to žádal. tomu se říká offtopic diskuze. slušně jsem vás o to žádal jednou, teď vás žádám po druhé. článek je o iphone a přechodu z windows 10 mobile. je úplně jedno, jestli článek je, či není dokončený a myslím si že vaše inteligence vám dovoluje si tuto skutečnost uvědomit, tak tu nedělejte z nás obou blbce a neplýtvejte naším časem.

      vaše diskuze se ubírá směrem který mne nezajímá, jen tu spamujete. jistě máte pravdu, ale toto je soukromý blog. nevím proč bych zrovna já měl cosi dodržovat když jiní to neřeší. a navíc se nejedná o nějakou závažnou formu porušení práv, kdybych si stáhl obrázek z nějakého jiného blogu a pak ji vydával za svou tak prosím, ale handrkujete se tu se mnou jen kvůli oficiální produktové fotografii nějakého výrobku.

      ohledně fotografie a jejího použití – proč to vím? protože mám téměř desetiletou praxi jako novinář.

      ohledně vašeho vyjádření názoru. vaše vyjadřování už hraničí s útokem v osobní rovině. navíc opakovaně řešíte něco na co jste mne již jednou upozornil. diskutujete na soukromém webu a u konkrétního článku. kdybyste mi takto vypisoval v diskusním fóru (pokud bych ho měl), tak prosím, tam mi to vadit nebude, ale tady je díky vám jen diskuse o ničem.

      článek dopíšu až na to budu mít čas. co se týče fotografie je to iphone 7 plus jet black. zde je zdroj. https://store.storeimages.cdn-apple.com/…-select-2016?…

      p.s.: doplnil jsem informaci o zdroji obrázku, doufám, že jste spokojen. :)

     • Náhodný kolemjdoucí

      <!--texy-->Já bych klidně řešil obsah článku, kdyby nějaký byl, ale jak jsem psal už výše – nejpodstatnější část článku chybí. Vlastně ani nevím, proč publikujete článek o praktických zkušenostech s určitým mobilem, když celá kapitola o praktických zkušenostech chybí. Že by jen clickbait článek vydaný náhodou zrovna v momentě zahájení prodeje Apple iPhone 8 a X?

      Informaci jste sice doplnil, ale bohužel chybně – po několikáté vás upozorňuji, že v článku nemáte iPhone 7 Plus, ale pouze iPhone 7, čehož byste si mohl jako údajný majitel daného mobilu všimnout sám. Dále není název barvy pouze „Black“, ale „Jet Black“, případně v českém překladu „temně černá“.

      Vaše desetiletá praxe novináře vám ovšem stále neposkytuje telepatické schopnosti, takže vážně nemůžete vědět o tom, jaké mají ve společnosti Apple zájmy.

     • vy jste tak nechápavý? napsal jsem úvod k článku. jednou jsem ho aktualizoval. zkusil jste si přečíst na odkazovaný článek o zkušenostech s lumií 950? článek o lumii je taky clickbait že? já si můžu vydat co chci, je to můj blog. a článek může být v jakémkoli stavu. :) v průběhu času jej budu postupně aktualizovat. zatím ale článek pro mne nemá takovou prioritu.
      článek má nadpis apple iphone 7 plus. v předchozím komentáři jsem uváděl odkaz. obrázek je pojmenován iphone 7 plus. ano barva je jiná ale to není důležité. teď jsem si prohlížel obrázek a telefon a opravdu jsem nenašel rozdíly. ale věřte mi že na to nemám čas. pokud víte v čem zásadně se liší tak to napište, měl jste to možnost napsat už 4×, ale nestalo se tak.
      ano to je možné, ale kde není žalobce, není soudce.

      jinak nezlobte se ale s vámi nemá cenu diskutovat, vy evidentně máte jen svou vlastní pravdu a kdokoli ostatní s odlišným názorem je idiot. takže naše diskuze dál nemá smysl. hezký den.

Leave a Reply