Ohlídejte své děti na internetu s funkcí Zabezpečení rodiny – online verze

microsoft-windows-logoInternet je místem, kde se děti mohou vzdělávat, bavit a komunikovat se svými spolužáky. Zároveň se na něm ale nachází i obsah, který je pro dítě v určitém věku zcela nevhodný. Stejně tak, jako není vhodné, aby dítě u počítače trávilo všechen svůj volný čas. Naštěstí na tuto problematiku myslel i samotný Microsoft a ve Windows 8 zavedl tzv. Dětské účty. V tomto textu se zaměříme na jejich online správu.

Zabezpečení rodiny ve Windows 8.1

Vestavěný nástroj Microsoftu nabízí velmi přehledné statistiky o chování dítěte na počítači. Ty se společně s nástroji pro správu přístupu na internet a užívání softwaru stávají spolehlivým pomocníkem při jeho ochraně v digitální džungli.

Jak nastavit zabezpečení rodiny online

Pro nastavení funkce Zabezpečení rodiny, je zapotřebí mít lokální nebo Microsoft Administrátorský účet. Stejně tak si pro dítě můžete zvolit, zda bude jeho účet lokální nebo Microsoft (online). Pokud se bude dítě přihlašovat na více než jedno zařízení, doporučuje se použít Microsoft účet, jehož nastavení je přenositelné, čímž odpadá potřeba individuální konfigurace každého ze zařízení. Celou správu pak lze provádět centralizovaně za pomoci webového prohlížeče. Lokální správa přináší detailnější konfiguraci, které se věnujeme v samostatném článku – odkaz na konci.

Nejprve tedy přejděte do //Nastavení počítače > Účty > **Jiné účty**//. Zde klikněte na **Přidat účet**. V následujícím dialogu zadejte emailovou adresu dítěte (Microsoft účet). Vše potvrďte a z nabídky vyberte **Typ účtu – Dítě**. V tomto návodu budeme dále pokračovat s Microsoft účtem dítěte, kvůli jeho výhodám.

[singlepic id=410 weight=640 height=480 float=]

Následně přejděte do //Ovládací panely > Uživatelské účty a zabezpečení rodiny > **Zabezpečení rodiny**//. Úplně dole pak klikněte na **Správa nastavení na webu Zabezpečení rodiny**.

[singlepic id=411 weight=640 height=480 float=]

Budete automaticky přesměrováni na stránky zabezpečení rodiny, kde se přihlásíte svým Microsoft účtem. Účet vašeho dítěte sem již bude automaticky přidán. Když na něj kliknete, dostanete se do celkového přehledu a nastavení pro tento konkrétní účet.

[singlepic id=412 weight=640 height=480 float=]

O čem budete mít přehled

Logovány jsou záznamy o navštívených webových stránkách, spouštěných aplikacích a o čase, který dítě na daném zařízení strávilo. Vše je vyvedeno v přehledných sestavách a grafech.

[singlepic id=413 weight=640 height=480 float=]

Časové limity

Časové limity určují, kolik času může dítě strávit u počítače. Rozsah hodin je rozdělen na individuální nastavení pro pracovní dny (po-pá) a pro víkendy (so-ne). Vymezit lze rovněž přesné časy, po které bude možné zařízení v každém dni používat. Například od 13:00 do 20:00 po dobu max. 5h.

[singlepic id=414 weight=640 height=480 float=]

Po vypršení časového limitu nebo překročení vymezeného času bude dítěti znemožněno pokračovat dále. Pro prodloužení je potřeba zadat heslo Administrátora.

[singlepic id=415 weight=640 height=480 float=]

Filtrování webového obsahu

Webový filtr funguje dvojím způsobem. Buď manuálně nadefinujete weby, které vaše dítě může/nesmí navštěvovat.

[singlepic id=416 weight=640 height=480 float=]

Nebo využijete automatického hodnocení webů, které povolí dítěti navštěvovat pouze ty stránky, které jsou pro něj vhodné. U automatického hodnocení máte více možností. K vhodným stránkám můžete přidat i sociální sítě a chatovací a poštovní servery.

V poslední fázi lze povolit veškerý obsah s tím, že na stránky s nevhodným obsahem bude dítě upozorněno. Individuálně pak lze zakázat stahování souborů z internetu. Nevýhodou automatického filtru je prodlení mezi vznikem nových nevhodných stránek a jejich zařazením na černou listinu. Výhodou pak je, že se nemusíte o nic starat a definovat všechny povolené/nepovolené stránky ručně.

[singlepic id=417 weight=640 height=480 float=]

Omezení aplikací a her

Stejně jako v případě webového obsahu, lze i u softwaru určit, co dítě smí a co nesmí používat. V případě programů lze jednoduše nastavit, které z nich bude dítě moci spustit a které nikoli.

[singlepic id=418 weight=640 height=480 float=]

Hry a aplikace z Windows Store můžete opět nastavit dvojím způsobem. Ručně nadefinovat, které jsou povoleny a které ne. Nebo automaticky, podle věkové hranice, přičemž u této volby lze nastavit i požadovaný systém hodnocení.

Problémem online verze jsou Desktopové aplikace

Zatím co aplikace z Windows Store můžete zakázat nebo povolit úplně všechny, u těch Desktopových je to problém. Z výchozího nastavení má dítě většinu aplikací pro Desktop dostupnou. Dostane se tak například k editoru registrů nebo příkazové řádce. Tu sice nespustí s oprávněním správce, vždy se však najde nějaká „skulina“, kterou toto nastavení lze obejít a tím obejít i restrikce dětského účtu. Skrze webové prostředí však tyto aplikaci není možné zakázat. Online verze Zabezpečení rodiny dovoluje nastavit pravidla pouze pro nově nainstalované Desktopové aplikace. Ty, které jsou již v systému ovlivnit nelze. To může být u některých dětí problém.

[singlepic id=419 weight=640 height=480 float=]

Žádosti a upozornění

Pokud chce dítě navštívit některou z nepovolených webových stránek, nebo si zahrát hru, případně spustit program, který je pro něj zakázaný, dostane oznámení s možností zaslat požadavek o zpřístupnění.

[singlepic id=420 weight=640 height=480 float=]

Takto pak vypadá přehled žádostí, které můžete jako rodič buďto schválit nebo ignorovat.

[singlepic id=421 weight=640 height=480 float=]

Omezení přístupu k vaším souborům jedině s BitLockerem

Pokud nechcete, aby se dítě dostalo k vašim osobním souborům, můžete tomu zamezit jedině tak, že použijete šifrovací nástroj BitLocker. S fyzickým přístupem k počítači je pro každé, i méně technicky nadané dítě, hračkou získat přístup k vašim osobním souborům. Návod na použití BitLockeru v systémech Windows 8/8.1 naleznete dole v odkazech.

Závěr

Online správa má své výhody (přenositelnost, online kontrola kdykoli a kdekoli je přístupný internet), ale i svá omezení. Je proto vhodnější pro mladší nebo méně zvídavé děti. Pro ty starší je pak potřeba sáhnout po pokročilejších nástrojích a spravovat Zabezpečení rodiny lokálně. Článek o lokální správě Zabezpečení rodiny naleznete níže.

Zdroj

 

0 Responses to “Ohlídejte své děti na internetu s funkcí Zabezpečení rodiny – online verze”


  • No Comments

Leave a Reply


%d blogerům se to líbí: