Zašifrujte svůj systémový oddíl s pomocí BitLockeru

Heslo na uživatelském účtu neochrání vaše data před zneužitím. Útočník s fyzickým přístupem k vašemu počítači z něj může snadno vyjmout disk, překopírovat všechna data a disk vrátit zpět bez vašeho vědomí. Jak tedy skutečně ochránit svá data před nepovolanými osobami? Odpovědí je šifrování. V tomto článku si řekneme o šifrovacím nástroji BitLocker a naučíme se šifrovat systémový oddíl.


microsoft-windows-security

#####Co je šifrování
Šifrování převádí vaše data do podoby, ve které budou pro všechny ostatní nečitelná. Pouze majitel šifrovacího klíče nebo hesla může data dešifrovat a přečíst. Pokud si tedy například uložíte dokument ve Wordu, pak v zašifrované podobě bude pro všechny nepovolané osoby zcela nečitelný.

#####K čemu slouží BitLocker
BitLocker je vestavěný šifrovací nástroj poprvé představený v operačním systému Windows Vista. Umožňuje šifrování celých diskových oddílů. To zahrnuje i diskové oddíly, na nichž je nainstalován operační systém Windows. Používá k tomu 128-bit nebo 256-bit AES šifrování. BitLocker od verze ve Windows 7 a Windows Server 2008 umožňuje šifrovat také USB klíčenky a externí pevné disky (BitLocker To Go).

Po zašifrování jednotky se soubory na ni kopírované automaticky šifrují. Pokud však ze zašifrované USB klíčenky překopírujete své soubory jinam, zůstanou dešifrované! Se zašifrovanou jednotkou lze pracovat i na těch edicích Windows, které plně funkční BitLocker přímo neobsahují. Šifrované klíčenky a externí disky lze použít i na Linuxu, a to za pomoci nástroje Dislocker.

#####Co potřebuji pro používání BitLockeru
1. Správnou edici Microsoft Windows. BitLocker je dostupný ve:
– Windows Vista Ultimate a Enterprise,
– Windows 7 Ultimate a Enterprise,
– Windows 8.1 Pro a Enterprise,
– Windows Server 2008 a vyšší.

2. Zvolit si způsob ověřování
– **TPM čip** – stará se o bezpečné generování a skladování dešifrovacích klíčů. Nejbezpečnější metoda.
– **Flash disk** – nahrazuje TPM čip. Je zapotřebí jej vkládat při každém startu PC.
– **Heslo** – není potřeba TPM ani flash disk. Při startu pouze zadáte heslo.

#####Šifrování systémového oddílu ve Windows 8.1 Pro
Z ovládacích panelů si spusťte //Nástroj BitLocker Drive Encryption//. Pokud se ho pokusíte zapnout na systémovém oddílu a vaše PC neobsahuje kompatibilní čip TPM, dostanete následující chybovou hlášku.

Je proto potřeba nejprve povolit BitLocker bez TPM čipu. To lze provést spuštěním příkazu **gpedit.msc**, který vyvolá //Editor místních zásad skupiny//. V něm se pak přesuňte na //Konfigurace počítače > Šablony pro správu > Součásti systému Windows > Šifrování jednotky nástrojem BitLocker > Jednotky operačního systému//, a rozklikněte možnost **Požadovat při spouštění další ověřování**.

V dialogovém okně //Požadovat při spouštění další ověřování// nejprve klikněte na **Povoleno**, pak zaškrtněte **Povolit nástroj BitLocker bez kompatibilního čipu TPM** a nakonec už jen vše potvrďte tlačítkem **OK**.

Nyní můžete v Ovládacích panelech opět otevřít položku //Nástroj BitLocker Drive Encryption// a **Zapnout nástroj BitLocker** na systémovém oddílu. Po předchozích úpravách už nebude vyžadován TPM čip a proces bude pokračovat dále.

Pro odemknutí zašifrované jednotky si lze vybrat flash disk nebo heslo. Volba je zde čistě na vás. Je však potřeba si uvědomit, že klíčenka s heslem patří na bezpečné místo, stejně tak, jako heslo. V tomto návodu budeme pokračovat volbou **Zadat heslo**.

Budete vyzváni k zadání hesla. Heslo si dobře promyslete. Nemělo by být zjevné (vaše jméno, datum narození apod.), ale ani příliš komplikované, abyste ho nezapomněli nebo aby vám jeho zadání nezabíralo zbytečně moc času.

V dalším bodě je ještě potřeba zálohovat obnovovací klíč, který použijete v případě ztráty hesla. Způsob jeho zálohy je čistě na vás. Opět ale platí, že je potřeba klíč dobře uschovat. Pokud se například rozhodnete si ho vytisknout na papír, šuplík pracovního stolu není vhodné místo pro jeho uložení.

Po uložení obnovovacího klíče budete dotázáni na způsob šifrování zvolené jednotky. Zašifrovat můžete celou jednotku nebo pouze tu část, která se využívá. V čem je rozdíl? Pokud jednotku už nějakou dobu používáte, může obsahovat smazané soubory, které se ještě dají obnovit. Pro tento případ je tedy lepší **jednotku zašifrovat celou**. Pokud však máte novou nebo čistou jednotku, případně vás předchozí data netrápí, dejte **zašifrovat pouze využitou část**. Rozdíl je především v rychlosti dokončení celé operace. Další přidané soubory se budou šifrovat automaticky.

V předposledním kroku vás BitLocker vyzve k restartování počítače a odzkoušení vašeho hesla.

Pozor, při zadávání hesla je použito anglické rozložení kláves.

V posledním bodě probíhá samotné šifrování systémového oddílu. Po jeho dokončení budou vaše data zabezpečeny před nepovolanými osobami.

Pokud byste chtěli BitLocker vypnout nebo změnit jeho heslo, opět to provedete přes Ovládací panely a nabídku //Nástroj BitLocker Drive Encryption//.

#####Zdroje
– „Windows 8 BitLocker“: http://windows.microsoft.com/cs-cz/windows-8/bitlocker-drive-encryption

0 Responses to “Zašifrujte svůj systémový oddíl s pomocí BitLockeru”


  • No Comments

Leave a Reply


%d blogerům se to líbí: