Windows 10: Seznam edicí Microsoft Windows 10 pro počítače/notebooky – jakou edici Windows skutečně potřebujete? (Aktualizace 12.2.2021)

Microsoft Windows 10 existuje v sedmi edicích. Nejste si jisti, která edice je pro vás vhodná? Tento článek vám pomůže seznámit se se všemi edicemi a snad vám i usnadní se rozhodnout jakou edici Windows 10 si vybrat.

Windows 10 Home

Základní edicí Windows 10, jsou Windows 10 Home určené pro domácnosti. Jedná se o ekvivalentní edici Windows 7 Home Premium a Windows 8 (Windows 8 Core). Home edice je pravděpodobně nejužívanější edicí na světě mezi uživateli Windows.

Pokud nemáte speciální požadavky, nebo možná i speciální software, není důvod proč zvažovat vyšší edici.

Windows 10 Home, můžete používat doma, ve škole i pro práci. Není pravda, že pokud jste podnikatel, nebo firma, nesmíte edici Home používat, žádné licenční omezení v tomto směru neexistuje – ve smyslu, že byste nesměli pro komerční/výdělečné účely používat edici Home.

 

Windows 10 Pro

Windows 10 Pro, určená pro pokročilé uživatele, podnikatele, malé a střední firmy. Jedná se o ekvivalentní edici Windows 7 Professional, nebo Windows 8 Pro. Funkčně vychází vždy ze základní edice Windows 10 Home a přidává funkce důležité pro podnikové sítě. Mezi nejdůležitější funkce patří:

 • Vzdálená plocha. Možnost vzdáleně po síti, nebo po internetu připojit do vašeho počítače a pracovat s ním jako kdyby jste u něj seděli. Výhodou je, že po vzdáleném připojení máte k dispozici všechny svoje aplikace a data. Taktéž tak můžete řešit problémy jiných uživatelů na jejich počítačích, pokud tedy mají Windows 10 Pro. Velmi přínosná funkce jak pro firmy tak pro domácnosti.
 • Bitlocker. Funkce poskytující šifrování vašeho pevného disku. Tato funkce chrání váš počítač a vaše data před nežádoucím přístupem. Bitlocker chrání váš počítač i v případě fyzického přístupu k zařízení. Díky Bitlockeru není možné hacknout váš počítač a dostat se do vašeho účtu. V případě, že zapomenete heslo do Windows a také Bitlocker Recovery Key (klíč pro obnovu) přijdete nenávratně o vaše data. Velmi přínosná funkce jak pro firmy tak pro domácnosti.
 • Domain Join/Azure Domain Join. Nezbytná funkce pro firmy se sítí využívající Windows Server, nebo služby Azure Active Directory, případně Office 365. Pokud ve vaší společnosti plánujete koupi serveru s Windows Server, nebo chcete využívat, nebo využíváte Office 365, případně jiné služby využívající služby Azure Active Directory, je to důvod pro nákup pro edici Windows Pro.
 • Hyper-V. Oproti Windows 10 Home, obsahuje Windows 10 Pro virtualizační nástroj Hyper-V. Nemusíte tedy používat VirtualBox, či VMware Workstation, abyste mohli používat virtualizaci.
 • Windows Server Update Services (WSUS). S pomocí WSUS serveru jste schopni řídit instalaci konkrétních aktualizací, které se budou instalovat na jednotlivé stanice. Můžete dokonce mít více distribučních skupin a tak zajistit, že nejprve budou aktualizace nasazeny v testovacím prostředí a následně pak až v produkčním prostředí. WSUS server je samostatná služba, běžící na systémech Windows Server a vyžaduje tedy pořízení infrastruktury jako je Windows Server se službami Active Directory, DNS a WSUS.
 • Windows Update for Business (WUfB). Jedná se o online variantu WSUS serveru běžící v cloudu, která nevyžaduje místní infrastrukturu. Hodí se tak do prostředí, kde není pořízen server.
 • Řízení odkladu aktualizace funkcí (buildu) Windows. Ve Windows Pro můžete definovat odklad instalace funkcí Windows (build) podle vaší potřeby. Odklad je možný až o 365 dní.

 

 

Windows 10 Enterprise

Windows 10 Enterprise je speciální edice Windows určená pouze pro zákazníky, kteří uzavřeli se společností Microsoft multilicenční smlouvu. Edice Enterprise se typicky využívá ve středních a velkých společnostech (korporacích). Tato edice vychází z Windows 10 Pro a navíc poskytuje další funkce podstatné pro velké podniky, které nabízí snadnější správu a zabezpečení velkých sítí. Mezi nejdůležitější funkce Enterprise edice patří:

 • AppLocker. Funkce AppLocker slouží pro zabezpečení systémů Windows před nežádoucí instalací a spouštěním aplikací, kromě těch, které určí správce sítě. AppLocker je schopen blokovat
  všechny aplikace kromě povolených, jak podle názvů souborů, tak podle názvů samotných aplikací, nebo jen dle definice schválených vydavatelů aplikací. Vedlejším efektem AppLocker je úplné odstranění rizika spuštění nežádoucího software v počítačích (mallware).
 • Windows to Go. Windows to Go umožňuje nahrát na USB flash disk kopii Windows vašeho pracovního počítače, včetně aplikací a možnost provozovat tyto Windows ve svém domácím počítači. Pokud ve firmě nemáte přidělený notebook, ale stolní počítač. je tak možnost si díky Windows to Go „vzít“ práci domů.
 • Microsoft Application Virtualization (App-V). Nástroj pro virtualizaci aplikací, která umožňuje provozovat aplikace na počítači uživatele, aniž by uživatel poznal že aplikace ve skutečnosti běží na serveru. Díky tomu je možné pořizovat do podnikové sítě úsporné klienty (hardware) a investovat do výkonnějších serverů.
 • DirectAccess. DirectAccess je pokročilejší VPN, která na rozdíl od klasické VPN umožňuje permanentní přístup do podnikové sítě, bez nutnosti realizovat připojení nebo odpojení. I když pracujete na firemním notebooku doma, máte stále dostupné všechny prostředky jako byste pracovali přímo v kanceláři.
 • Právo užití ve virtualizaci (Windows Virtual Desktop Use Rights). Pro scénáře VDI, nebo obecně potřebu virtualizovat Windows 10, máte jako držiteli licence Enterprise edice toto právo k dispozici.
 • Zářijové buildy Semi-Annual Channel (SAC) s prodlouženou 30 měsíční podporou. Běžné buildy Windows 10 mají podporu dva roky, což je poměrně krátký termín. Vyjímku mají buildy vydané v září, které poskytují podporu 30 měsíců.
 • Long Term Service Channel (LTSC) s 10 letou podporou. Speciální verze Windows 10, určená pro zvláštní situace, typicky počítače ve výrobě, zdravotnictví, apod. Více podrobností v článku Windows 10: Verze a vývojové větve Windows (Aktualizace 14.2.2021).

 

Windows 10 Education

Windows 10 Education je speciální verze pro školy. Tato edice je funkčně identická s Windows 10 Enteprise, edici Microsoft zavedl pro jednoznačnější identifikaci edice.

 

 

Windows 10 IoT Core

Windows 10 IoT nejsou Windows 10, jak je znáte. Společné s Windows 10 má pouze jádro systému, jinak se ale jedná o speciální verzi Windows určenou pro malé počítače řídící různá zařízení, jako třeba kamery, dveře, závory, nebo cokoli jiného chcete. Windows 10 IoT jsou vlastně vývojovou platformou pro Internet věcí (Internet of Things / IoT). Windows 10 IoT Core nemá GUI, kromě jednoduchých nástrojů pro nastavení sítě a její diagnostiku.

 

Windows 10 Mobile

Windows 10 Mobile, je mobilní operační systém nahrazující Windows Phone 8.

Poznámka: Podpora pro Windows 10 Mobile byla v roce 2019 ukončena.

 

Windows 10 Mobile Enterprise

Windows 10 Mobile Enterprise je speciální edicí Windows pro mobily pro velké společnosti. Tato edice umožňuje vzdáleně ovládat a vynutit některá nastavení aby uživatelé těchto zařízení dodržovali firemní bezpečnostní standardy.

Poznámka: Podpora pro Windows 10 Mobile byla v roce 2019 ukončena.

 

Odkazy

 

Aktualizace 6.8.2020

Doplněn popis u edicí Pro a Mobile.

Aktualizace 12.2.2021

Doplněny výhody a některé detaily k edicím Windows 10 Pro a Enterprise.

 

Michal Zobec

Michal Zobec Senior IT Consultant, Project Manager ZOBEC Consulting

Komentáře nejsou povoleny.