Google Chrome & Chromium: Důležité změny v posledních verzích prohlížeče (Aktualizace 27.1.2021)

Google Chrome je velmi oblíbený prohlížeč. Bohužel, při jeho překotném vývoji, je občas problém sledovat všechny změny a další novinky, které nové verze Chrome, či Chromia přináší. Taktéž nové verze Chrome, či Chromia mohou přinášet odstranění některých funkcí. V tomto článku se budu snažit zachytit podstatné novinky jak z uživatelského, tak technického hlediska. Nejedná se o kompletní výčet změn.

Chromium: Nefunkční synchronizace účtu Google

  1. března 2021 bude v prohlížeči Chromium vypnuta podpora pro API Chrome, čímž prohlížeč Chromium nebude schopen nadále synchronizovat účet Google.

 

Chrome 88: Ukončena podpora pro Adobe Flash Player

Google Chrome verze 88 ukončuje podporu pro videa a animace ve formátech Adobe Flash Player. Toto ukončení podpory je již trvalé.

 

 

Chrome 87: Ukončena podpora protokolu FTP

Google Chrome verze 87 ukončuje podporu pro protokol FTP. Jakékoli adresy začínající ftp:// nebudou v tomto prohlížeči funkční.

 

Chrome 72: Ukončena podpora protokolu TLS 1.0/1.1

Google Chrome verze 72 ukončuje podporu pro šifrovací protokoly TLS 1.0 a TLS 1.1. Weby nepodporující alespoň TLS verze 1.2 budou nedostupné.

 

 

Chrome 55: Deaktivován Adobe Flash

Google Chrome verze 55 přechází na HTML5, což znamená, že je deaktivována podpora pluginu Adobe Flash Player. Videa a animace ve formátu Adobe Flash Player je nutné aktivovat ručně, volbou na příslušném prvku na daném webu.

 

Odkazy

 

Aktualizace článku

Aktualizace 26.1.2021

Článek vytvořen.

Aktualizace 27.1.2021

Přidány odstavce:

  • Chromium: Nefunkční synchronizace účtu Google
  • Chrome 88: Ukončena podpora pro Adobe Flash Player.

Michal Zobec

Michal Zobec Senior IT Consultant, Project Manager ZOBEC Consulting