Microsoft Office: Jakou verzi Office mohu provozovat na Windows Server?

Nedávno jste si mohli v mém článku Microsoft Office: Různé verze instalačních médií pro různé distribuční kanály a zákazníky přečíst o tom, jaké existují druhy médií Office. Zajímavou otázkou však je, kterou verzi Office mohu provozovat na Windows Server?

Dnes jsem dostal od jednoho z mých čtenářů webu zajímavý dotaz: „kterou verzi Office mohu provozovat na Windows Server?“. Vzhledem k tomu, že existuje několik různých edicí Office, je to relativně správná otázka. Na druhou stranu, pokud pracujete s Microsoft produkty nějakou dobu, tušíte, jaká bude odpověď 🙂

 

 

První informaci, kterou byste měli vědět je, že instalátor Office od verze Office 2007 kontroluje na jaký cílový operační systém Office instalujete. A v případě, že dle licenčních podmínek není operační systém podporován, je instalace blokována. To tedy znamená, že v praxi ověřuje verzi operačního systému včetně produktové řady. Takže i když Windows Server 2016 vychází z Windows 10 a hlásí se jako stejná verze, tedy Microsoft Windows verze 10.0, instalace není možná, pokud nemáte odpovídající edici Office.

 

Office LTSC 2021

Jedna možností nákupu licencí je pořízení klasické trvalé licence Office, která má právo instalace na Windows Server. V tomto případě se jedná o trvalou licenci s jednorázovou platbou. Díky tomu, že se jedná o nákup produktu skrze nějakou formu multilicenčních smluv, vyplývají z toho výhody, které nákup Microsoftích produktů v multilicenčních programech poskytuje. Právo instalace na Windows Server má pouze nejvyšší edice:

  • Office LTSC Professional Plus 2021.

 

 

Microsoft 365 Apps

Další možnost jak nakoupit Office určený pro Windows Server je skrze Microsoft 365 Apps. Nicméně nejedná se o celé předplatné Microsoft 365, ale pouze sada aplikací Office jak jste zvyklí, proto je taky v názvu slovo „Apps“. Název je takový, protože Microsoft tlačí značku Microsoft 365 všude a proto balík Office koupený touto formou od Microsoftu se jmenuje Microsoft 365 Apps. Právo instalace na Windows Server má pouze nejvyšší edice:

  • Microsoft 365 Apps for Enterprise.

 

Microsoft 365 předplatné

Poslední možnost je koupit si vhodnou variantu předplatného Microsoft 365, která počítá s provozem na Windows Server. Základní varianty předplatného Microsoft 365 samozřejmě nepodporují provoz na systémech Windows Server, je třeba koupit k tomu vhodnou edici, která s tím počítá. Právo instalace na Windows Server má pouze nejvyšší edice:

  • Microsoft Office 365 Enterprise E3;
  • Microsoft Office 365 Enterprise E5;
  • Microsoft 365 Enterprise E3;
  • Microsoft 365 Enterprise E5.

 

Terminálový server / Remote Desktop Services

Ještě je vhodné zmínit, že pokud aplikace Office má být využívána více uživateli současně a nikoli třeba pro nějaké výpočty v Excelu, či třeba pro generování PDF dokumentů, je třeba na cílovém operačním systému zprovoznit službu terminálového serveru (Remote Desktop Services) a dokoupit k němu příslušný počet RDS User CAL licencí, což popisuji v článku Licencování: Microsoft Client Access License (CAL).

 

Odkazy

 

Aktualizace

Aktualizace 9.7.2023

Článek vydán.

Aktualizace 24.6. 2023

Aktualizace několika odstavců, oprava textů. Oprava seznamu edicí u Microsoft 365 předplatných.

 

Michal Zobec

Michal Zobec Senior IT Consultant, Project Manager ZOBEC Consulting

Nechte vzkaz