Licencování: Microsoft Client Access License (CAL)

Koupili jste si Windows Server 2022 Standard, stály hodně peněz a těšíte se jak je ve firmě s 20 zaměstnanci využijete. Utrácení však nekončí. Musíte ještě koupit přístupové licence, tedy Client Access License (CAL).

Koupili jste do firmy Windows Server 2022 Standard do firmy s 20 zaměstnanci. Je to všechno? Ne, není. Ještě musíte koupit přístupové licence, tedy Client Access License (CAL). Proč?

Licencování software je relativně složité. Licenční smlouvy obsahují spousty nařízení, zákazů, vyjímek, apod. Však se jedná o právní dokumenty, takže jsou podobně složité jako třeba některé zákony.

Abyste mohli používat nějaký software od společnosti Microsoft, musíte pro nabytí oprávnění licence udělat minimálně dva kroky. Prvním je, koupit si daný produkt. Pokud se jedná o víceuživatelský serverový produkt, musíte si dále koupit uživatelské licence. V některých případech dále můžete (volitelně) zakoupit speciální uživatelské licence, které vám rozšíří možnosti využívání daného produktu.

Jak to tedy funguje? Produkt, resp. jeho licenci pro produkt jako takový, Windows Server 2019 Standard již zakoupenou máte. Co dál? Protože se jedná o síťový více uživatelský serverový systém, musíte zakoupit také licence pro uživatele, či zařízení.

 

 

Licenci na produkt samotný můžete považovat zjednodušeně jako licenci na server. Tedy právo na server tento produkt nainstalovat a používat. Nicméně bez uživatelů vám takový software je k ničemu.

V případě Windows Server má tento produkt jako svou součást 2 licence, určené však výhradně pro správu a údržbu operačního systému a aplikací v něm. Pokud byste chtěli v rámci serveru přistupovat k podnikovému systému, který na serveru běží, jedná se již o přístup do produktu (Windows Server), který je nutné pokrýt přístupovou licencí. Obvyklá možnost je nákup přístupové licence pro uživatele, tedy Windows Server User CAL. Další možností je koupit přístupovou licenci na zařízení, tedy Windows Server Device CAL.

Pokud koupíte SQL Server, nebo SharePoint Server, opět pro daný produkt musíte koupit přístupové licence CAL.

 

 

Rozdíly mezi User a Device CAL

Proč jsou různé typy přístupových licencí CAL? Protože firmy mají různé potřeby a protože v některých případech má smysl nakupovat licence na uživatele a jinde na zařízení. V čem je rozdíl?

Představme si nějakou obchodní firmu, zaměstnanci pracují v kancelářích, mají minimálně počítač, či notebook a obvykle k němu i mobilní telefon. Někteří pracovníci mají navíc i tablet. V těchto případech má smysl licencovat na uživatele, protože licencování na zařízení by se poměrně hodně prodražilo.

Naopak ve výrobní firmě se směnným provozem, kde se u jednoho počítače ve skladu střídají v průběhu dne tři zaměstnanci má smysl využít licencování na zařízení.

 

CAL Suite

Existuje i vyjímka, nemusíte kupovat přístupové licence jednotlivě, ale můžete ušetřit a koupit balíček CAL Suite. CAL Suite obsahuje tyto následující přístupové licence:

 • Windows Server CAL
 • Exchange Server CAL
 • Sharepoint Server CAL
 • Skype for Business CAL
 • System Center Configuration Manager CAL
 • System Center Endpoint Protection CAL

 

Per Core licence

Pro velké podniky se stovkami zaměstnanců pak má smysl kupovat licence per Core, tedy licencované na jádra procesoru na serveru, kde serverová aplikace běží. Nákup takové licence může ušetřit mnoho prostředků vynaložených na User/Device CAL v případě velkého počtu uživatelů. Samozřejmě licence na procesor/jádro nejsou levné a tak je nutné promyslet a porovnat který nákup je výhodnější, třeba i s výhledem do budoucna.

 

Vyjímka z nutnosti nákupu CAL

Vyjímkou ohledně nutnosti nákupu přístupových licencí CAL je SQL Server Express, který je zdarma a nevyžaduje tedy žádné přístupové licence CAL. To vás samozřejmě nezbavuje povinnosti nákupu CAL pro Windows Server.

 

CAL pouze pro danou verzi produktu

Pokud kupujete Windows Server 2016 User CAL, je tato přístupová licence omezena pouze na danou verzi OS. Pokud ve firmě máte i servery běžící na Windows Server 2012, je to v pořádku, zakoupené přístupové licence pro Windows Server 2016 jej pokryjí, protože máte nárok na automatický downgrade na starší verze produktu.

Nicméně pokud koupíte Windows Server 2022 přístupové licence zakoupené pro starší verzi produktu Windows Server 2016 User CAL jej nepokrývají. Je tedy nutné pak pokrýt novou verzi Windows Server opětným nákupem přístupových licencí CAL pro danou verzi operačního systému.

Vyjímkou je, pokud zakoupíte přístupové licence CAL společně se Software Assurance (SA), po dobu platnosti SA máte nárok na upgrade automaticky v rámci tohoto licenčního programu.

 

Michal Zobec

Michal Zobec Senior IT Consultant, Project Manager ZOBEC Consulting

2 komentáře: „Licencování: Microsoft Client Access License (CAL)

  • 5. 3. 2023 (11:45)
   Trvalý odkaz

   je to naprosto běžný licenční model, který používají i jiné firmy než Microsoft. třeba stejný licenční model používá Oracle, nebo i český účetní software Money.

   už jsi zkoušel vyvíjet software a prodávat ho? 🙂

   Reagovat

Nechte vzkaz