Microsoft 365 Apps a Microsoft Office 2019 v offline prostředí

Jak fungují dnes Office v době internetu? Lze vůbec používat kancelářský balík Office v prostředí bez internetu?

Některé firmy z bezpečnostních důvodů požadují provozovat některé části prostředí firemní sítě v maximálním režimu bezpečnosti, který je možný. Obvykle v těchto případech se jedná o sítě, kde není přístupný internet a obvykle tato síť je izolovaná od ostatních částí sítě.

Typický scénář se vztahuje na sítě, či prostředí, která vyhovují definici Kritická informační infrastruktura (KII).

Poznámka: „Kritická informační infrastruktura (KII)“, která je definována zákonem č. 181/2014 Sb. o kybernetické bezpečnosti.

Bohužel, tato maximalizace ochrany sítě, však kolidují s aktuálním trendem výpočetní techniky, provozovat vše více, či méně v cloudu, či využívat cloudové služby.

 

 

Je možné provozovat službu Microsoft 365/Office 365 offline?

Pokud byste chtěli provozovat službu Microsoft 365/Office 365 offline, ve zjednodušené odpovědi, je odpověď na vaši otázku ne. Už z principu je celá služba provozována po internetu, takže tato myšlenka je prakticky nerealizovatelná.

Pokud by vám šlo jen o jednotlivé aplikace, tedy Word, Excel, či PowerPoint, i když v tomto případě se jedná o běžné aplikace, které samy o sobě v principu nepotřebují internet k životu, existuje zde licenční omezení aplikací jako takových. Aplikace z balíku služeb Microsoft 365, požadují minimálně jednou měsíčně přístup k internetu pro ověření platnosti licence. Tedy, aplikace si jednou měsíčně ověří na internetu, zda máte stále právo ji užívat.

Pravděpodobně můžete využívat hybridní řešení, tedy Azure Active Directory se synchronizací do Active Directory OnPremise. Toto řešení však řeší pouze autentikaci s pomocí místní domény. Lcencování pro Microsoft 365 je řešeno pouze v Azure Active Directory a toto řešení je pouze online.

 

Je možné provozovat Microsoft Office 2016/2019 offline?

V případě kancelářského balíčku Microsoft Office 2016/2019 je odpověď na vaši otázku ano. Office 2016/2019 tedy můžete používat bez internetu. Aktivaci lze totiž provést po telefonu, případně můžete použít KMS server.

Technologicky jsou Office 2019 téměř stejné jako klient z Office 365, ale licenčně fungují Office 2019 identicky jako Windows 10.

 

 

Shrnutí

Pokud máte Office 365, v prostředí bez internetu jej nelze provozovat. Jedinou cestou je zřízení proxy serveru a umožnit skrze něj přístup stanicím přístup minimálně na licenční servery Microsoftu pro klientské aplikace Microsoft 365 Apps. Samozřejmě pokud chcete využívat další služby Microsoft 365, jako například Exchange Online, případně další …

 

Odkazy

 

Michal Zobec

Michal Zobec Senior IT Consultant, Project Manager ZOBEC Consulting