Windows 10: Jak spustit Windows v nouzovém režimu

Občas se může stát, že vám Windows nefungují tak jak by měly. Například kvůli aktualizaci, nebo nějaké nové aplikaci, či novém ovladači. V případě jednoduššího problému může stačit spustit nouzový režim Windows a vrátit systém do původního stavu, před změnou, kdy problémy nastaly. Například odinstalovat aktualizaci, či nový ovladač.

 

K čemu slouží nouzový režim Windows?

Nouzový režim spustí Windows v omezeném režimu, kdy se načítají pouze nezbytně nutné součásti Windows. Pokud se nejedná o problém hardware, či software, a Windows se spustí, může to sloužit jako základní vodítko, že Windows i hardware počítače by měly být v pořádku. Tímto můžete odvodit zdroj možných problémů a případně je v nouzovém režimu vyřešit.

Windows mají dva druhy nouzového režimu, nouzový režim a nouzový režim se sítí. Nouzový režim se sítí přidává navíc síťové ovladače a služby potřebné pro přístup k internetu a jiným počítačům v síti. Někdy tedy může být rozhodující ověření funkčnosti Windows bez sítě.

 

 

Spuštění nouzového režimu z Windows

Postupujte následně:

Start – Nastavení – Aktualizace a zabezpečení – Obnovení – Spuštění s upřesněným nastavením – Restartovat hned.

Po restartování počítače na obrazovce Zvolte možnost vyberte Odstranit potíže > Upřesnit možnosti > Nastavení spouštění > Restartovat. Můžete být vyzváni k zadání obnovovacího klíče nástroje

Po restartování počítače se zobrazí seznam možností. Výběrem možnosti 4 nebo stisknutím klávesy F4 spustíte počítač v Nouzovém režimu. Pokud potřebujete používat internet, vyberte možnost 5 nebo stiskněte klávesu F5, čímž spustíte Nouzový režim se sítí.

 

 

Spuštění nouzového režimu z přihlašovací obrazovky Windows

Na přihlašovací obrazovce systému Windows stiskněte a podržte klávesu SHIFT a současně vyberte Napájení > Restartovat .

Po restartování počítače na obrazovce Zvolte možnost vyberte Odstranit potíže > Upřesnit možnosti > Nastavení spuštění > Restartovat. Můžete být vyzváni k zadání obnovovacího klíče nástroje BitLocker.

Po restartování počítače se zobrazí seznam možností. Výběrem možnosti 4 nebo stisknutím klávesy F4 spustíte počítač v Nouzovém režimu. Pokud budete potřebovat Internet, vyberte 5 nebo F5 pro nouzový režim se sítí.

 

Odkazy

 

Michal Zobec

Michal Zobec Senior IT Consultant, Project Manager ZOBEC Consulting

Jeden myslel na “Windows 10: Jak spustit Windows v nouzovém režimu

  • 9. 1. 2021 (07:00)
    Trvalý odkaz

    A co v pripade, ze Windows 10 nechce nabehnut a nemam ziadny „recovery“ disk ?
    Pri Windows 7 to slo tusim cez klavesu F8, ale u Windows 10 to nefunguje.

Komentáře nejsou povoleny.