Licencování: Nákup licencí pro Windows Server 2022

V minulém článku, jste si mohli přečíst o Windows Server CAL. Jak je to s nákupem licencí Windows Server?

 

V minulém článku, jste si mohli přečíst jakým způsobem se nakupují přístupové licence Windows Server CAL. Svoje specifika má také ale nákup samotných licencí pro operační systém Windows Server 2022.

Edice Windows Server 2022

Windows Server 2022 má různé edice, kromě běžných edicí jako Standard a Datacenter, existují také edice Azure Datacenter a Essentials. Pro účely článku, pokud neuvedu jinou informaci, je tématem článku, či konkrétního odstavce, vždy edice Standard.

Způsoby licencování

Nejprve bychom si měli říci jakým způsobem je licencování prováděno. Do Windows Server 2012 a Windows Server 2012 R2 se kupovaly produktové licence. Tedy chtěli jste licenci, koupili jste si licenci, po „kusech“.

Od Windows Server 2016 je zavedeno licencování per Cores, které zohledňuje počet fyzických jader na serveru, kde licenci chcete použít. Má to svoje výhody a nevýhody. Cena licence při počtu 16 jader je rozdrobena na 16 dílů a podle počtu jader server se výsledná cena snižuje, nebo zvyšuje …

Pravidla pro fyzický server

Základní licence, kterou pokryjete server je vždy licence po 16 jádrech.

Všechna jádra procesoru fyzického serveru musí být pokryta licencemi (Core).

Fyzický server musí být pokryt 16 jádry.

Každý fyzický procesor musí být pokryt minimálně 8 jádry.

Licence se prodávají jako standardní balík po 16 jádrech, nebo se prodávají také dodatečné licence ve formě „Additional license (2 Cores Pack)“.

Příklady

Pokud tedy máte 16 jádrový, jednoprocesorový server, stačí vám nákup základního balíku 16 jader 1x Windows Server 2022 Standard (16 Cores).

Jakmile má server 24 jader, musíte přikoupit doplňkovou licenci:

1x Windows Server 2022 Standard (16 Cores),

4x Windows Server 2022 Standard Additional license (2 Cores Pack).

 

 

Pravidla pro fyzický server (edice Essentials)

Edice Essentials, je ideální pro začínající nebo malé firmy. Licence se prodává pouze jako OEM, je tedy prodávána pouze výrobci serverů a jsou s nimi svázány. Licence je omezena na pouze jednoprocesorový stroj s maximálně 10 jádry.

Výhodné je také licencování, edice Essentials totiž neřeší přístupové licence CAL, nicméně je omezena na až 25 uživatelů a 50 zařízení.

Poznámka: některý software nepodporuje edici Essentials a může se chovat na této edici Windows Server zvláštně, či nemusí fungovat vůbec.

 

Pravidla pro virtuální servery (edice Standard)

Protože se bavíme o edici Standard, základní balík licencí Windows Server 2022 Standard (16 Cores) pokrývá licence pro 2 virtuální stroje.

Zde je dokonce vyjímka, můžete použít licenci zdarma pro Hypervisor, pokud bude dodržena podmínka, že jediná role na serveru je Hypervisor.

V praxi to tedy znamená, že nainstalujete na fyzický server OS Windows Server 2022 Standard, jako roli přidáte pouze roli Hyper-V. A díky tomu máte stále k dispozici licence pro 2 virtuální stroje v Hyper-V. Při dodržení těchto podmínek, nemusíte pro fyzický server kupovat licenci pro OS.

V případě, že chcete další virtuální stroje, tedy 3, nebo 6, musíte dokoupit patřičný balíček 16 Cores podle počtů virutálních storjů. Každý základní balík 16 Core vám poskytne licence pro 2 virtuály.

Příklady

Pro 3-4 virtuální stroje (VM) potřebujete 2x Windows Server 2022 Standard (16 Cores).

Pro 5-6 VM potřebujete 3x Windows Server 2022 Standard (16 Cores).

Poznámka: V samotném virtuálním stroji je jedno kolik má přidělen virtuálních procesorů (vCPU), tato volba jen ovlivňuje výkon VM a rozdělení prostředků fyzického procesoru.

 

 

Pravidla pro virtuální servery (edice Datacenter)

Pokud to myslíte s virtualizací vážně a budete potřebovat desítky virtuálních serverů s Windows Server, zvažte nákup edice Windows Server 2022 Datacenter. Licence pro edici Datacenter jsou totiž neomezené. Samozřejmě, taky tomu odpovídá cena této edice, která se pohybuje od stovek tisíc korun za základní licenci (16 Cores).

Před pořízením této licence vám doporučuji si spočítat kolik bude stát pokrytí skrze edici Standard a Datacenter, včetně plánů do budoucna, resp. výhody z pohledu provozu a bezpečnosti, kdy najednou získáte možnosti neomezeného počtu virtuálních serverů. Aplikace pak můžete provozovat izolovaně třeba na mini serverech – VM s 2 vCPU a 2/4 GB RAM.

 

Odkazy

 

Michal Zobec

Michal Zobec Senior IT Consultant, Project Manager ZOBEC Consulting

Nechte vzkaz