Do kolika počítačů můžu instalovat Microsoft Office 2007 pro studenty a domácnosti?

Ne každý se zajímá o licencování produktů společnosti Microsoft, zvláště pokud vezmeme v potaz docela složitá pravidla s určitými vyjímkami případně akčními nabídkami. Jeden z oříšků, který občas mate veřejnost je problém do kolika počítačů může uživatel instalovat sadu Microsoft Office 2007 pro studenty a domácnosti.

Odpověď je celkem jednoduchá ale jsou tu různá ale – je totiž potřeba rozlišovat jakou verzi licence této sady kupujete.

###FPP (Full Packaged Product/krabicové balení)

Pokud kupujete krabicovou verzi Microsoft Office 2007 pro studenty a domácnosti, týká se vás licenční podmínky s možností instalovat tuto sadu „do třech libovolných počítačů“:http://www.microsoft.com/cze/office/suites/home/studenth.mspx v rámci domácnosti. Podmínky jsou naprosto stejné u jakéhokoli jiného krabicového produktu od společnosti Microsoft. Můžete tedy kdykoli odebrat Office z jednoho počítače a nainstalovat do jiného počítače. Samozřejmě aktivace bude vyžadována ale pokud dodržujete podmínky licenční smlouvy není potřeba nic řešit nebo se bát komanda policistů. 🙂

Pokud vezmeme v potaz cenu tohoto balení (v současné době pořád v akci za cca 1600 – 2000 Kč s DPH), vyjde vám jedna licence na cca něco málo přes 500 Kč za jednu licenci – levněji Microsoft Office opravdu nekoupíte.

###OEM balení


Pokud by jste v současné době koupili sadu Microsoft Office 2007 pro studenty a domácnosti v OEM verzi, která je za velmi podobnou cenu, rozhodně jste koupili velmi špatně. OEM verze je totiž svázána s počítačem do kterého jste si vy nebo výrobce počítače sadu Office instalovali. Licence je samozřejmě jen jedna a je také nepřenosná. A samozřejmě protože se jedná o sadu pro Studenty a domácnosti, nemůžete ji využívat ke komerčním účelům.

V případě že se cena Office vrátí na původní cenu cca 4000 Kč s DPH pak má smysl uvažovat o OEM verzi pokud nemáte nebo nepočítáte v brzké době s dalším počítačem – máte jisté cenové zvýhodnění. Jinak ale nemá smysl tuto verzi sady Office pořizovat.

###A jak jsou na tom ostatní sady Microsoft Office?

Pokud koupíte jakoukoli jinou sadu Microsoft Office, v naprosté většině případů máte licenci na jeden stolní počítač a jednu licenci na přenosný počítač. Samozřejmě v případě OEM verze licence je dotyčná sada po aktivaci svázána na věky s počítačem na kterém jste provedli aktivaci.

###OpenOffice.org

Samozřejmě eistuje alternativa Office zcela zdarma k jakékoli činnosti. Problémem je však jistá kompatibilita, která se však časem zlepšuje podobně jako víno 🙂 Osobně OpenOffice.org používám jako doplňkovou sadu hlavně pro případ potřeby výroby dokumentu v PDF formátu, zejména pokud jej chci mít dobře zabezpečený, což Microsoft Office zatím moc nejde.

2 Responses to “Do kolika počítačů můžu instalovat Microsoft Office 2007 pro studenty a domácnosti?”


 • Zdravím, mám Office 2007 Pro domácnost a studenty (3 licence), instalaci mám na třech PC, ale jsem rozvedený a žena již ve stejné domácnosti není a odmítá si deaktivovat licenci. Já ji potřebuji nyní na notebook, ale to by byla 4 licence. Dá se nějak s Microsoftem dohodnout třeba na deaktivaci všech licencí a já si je provedu znovu, nebo rovnou provést 4 instalaci a když to Microsoft asi všem zakáže, tak dá se s ním mluvit o obnovení licence??? Doklad o zakoupení snad na 99,999 % mám. Nebo je jiný postup? Děkuji

  • @Ed: děkuji, to je zajímavý dotaz. jeho řešení má dvě roviny, jednu právní a jednu praktickou.

   **právní stránka** Vaši bývalou manželku upozorněte písemně (doporučeně), že používá vaši licenci v rozporu s licenční smlouvou a požádejte ji, aby do dvou týdnů od doručení dopisu nelegální licenci odstranila. Také ji upozorněte na fakt, že plánujete řešit s výrobcem (MS) volné licence Office a výrobce se tedy může o její nelegální licenci dozvědět. Důsledky své případné neaktivity by si měla uvědomit sama.

   **praktická rovina** Ze zkušenosti stačí provést aktivaci na novém stroji a pokud bude vyžadovat aktivaci po telefonu, prohlašte na infolince po pravdě, že jedna licence byla na jenom ze zařízení odebrána.

   dejte mi vědět jestli vám moje odpověď pomohla.

Leave a Reply


%d blogerům se to líbí: