Windows 10: Co je účet Microsoft?

Účet Microsoft (Microsoft ID) je dnes důležitý především pro uživatele Windows 8/8.1 a Windows 10, kteří chtějí využívat cloudových vymožeností nového operačního systému. Nezbytným je však i pro ostatní služby Microsoftu jako například Skype, OneDrive, Xbox Live, TechNet, MSDN nebo studentský program DreamSpark. Co je účet Microsoft, jaké jsou jeho výhody a nevýhody, se dovíte v tomto článku. 

 

Pokud jste kromě pojmu účet Microsoft (anglicky Microsoft Account), zaslechli také pojmy jako Windows Live ID případně Microsoft ID, nenechte se jimi mást. Jedná se o jedno a totéž. Účet Microsoft je tedy pouze přejmenovaným Windows Live ID, který mu předcházel.

 

Jeden účet vládne všem

Účet Microsoft je tzv. Single sign-on služba, vyvinutá a poskytována společností Microsoft. Umožňuje uživatelům přihlášení ke všem svým webovým službám za pomoci jediného účtu, aniž by se museli přihlašovat na každou stránku zvlášť. Jedná se o kombinaci emailové adresy a hesla, které se rovněž používá pro přihlašování do Windows 8/8.1 a k ostatním službám Microsoftu, jako jsou:

 • Azure,
 • Skype,
 • Office 365,
 • Windows 10,
 • Outlook.com,
 • Office 2013,
 • Windows Store,
 • TechNet Evaluation Center, a další.

 

Výhody účtu Microsoft

Z tohoto způsobu přihlašování plyne mnoho výhod, ale i nějaká ta nevýhoda. Za výhodné lze určitě považovat sjednocení všech služeb, které společnost Microsoft nabízí, pod jeden účet. Nemusíte si pamatovat několik různých mailů a případně i hesel ke každému z nich. Vše je na jednom místě. Snadno upravovatelné a nastavitelné. Skrze účet Microsoft tak můžete spravovat například informace o jménu, příjmení, tel. čísle, měnit uživatelské heslo, přidávat aliasy, nebo kontrolovat platební informace spojené s tímto účtem.

 

 

Nevýhody účtu Microsoft

Za nevýhodu pak můžeme jednoznačně označit nebezpečnost takového řešení. Pokud se totiž někdo cizí dostane k vašemu účtu Microsoft, rázem má přístup ke všem službám, které jsou s účtem Microsoft provázané. Velké riziko ovládnutí centrálního účtu Microsoft je v případě pokud všude používáte stejné heslo. Je proto vhodné použít
silnější a odlišné heslo.

Ať už se vám takovýto způsob řešení zamlouvá nebo ne, bez učtu Microsoft, se dnes při využívání technologií této společnosti neobejdete. Pokud tedy ještě nemáte svůj účet založen, neváhejte to udělat.

 

 

Odkazy

 

5 komentářů: „Windows 10: Co je účet Microsoft?

 • Pingback: Microsoft Technical Security Notifications (ProTIP) | Michal Zobec: Blog // ZOBEC Consulting

 • 6. 10. 2017 (03:15)
  Trvalý odkaz

  Na notebooku Lenovo G50 s Win8.1 (upgradu na W10 jsem zabránil) jsem hned po zakoupení zřídil účet Microsoft ID účet, došlo mně potvzení, že je vše OK, ale kdykoliv se pokusím účet otevřít, vždy se vrátí „… zkuste to znovu za chvíli“. Změnil jsem heslo, do příslušné mailschránky mně přišlo potvrzení, že změna hesla byla provedena, ale kdykoliv se pak pokusím přihlásit, historie se opakuje „… zkuste …“.
  Udělal jsem někde chybu, nebo M-u vadí to, že můj účet je na Seznamu ?
  BTW : Na tomtéž mailúčtu od Seznamu mně Skype stále chodí bez problémů (s původním heslem účtu Microsoft).

  • 6. 10. 2017 (14:51)
   Trvalý odkaz

   dobrý den, to netuším, problém může být s připojením k internetu, nebo v překlepu názvu emailu případně jiné problémy. problémy tohoto typu se řeší dost špatně takto na dálku.

 • 7. 9. 2015 (15:11)
  Trvalý odkaz

  Otázka je, pokud jsme použil nějaký email k vytvoření účtu MS pro aktivaci MS Office 2013 a rád bych přiřadil tyto Office k jinému účtu. Jde to?

  • 8. 9. 2015 (06:27)
   Trvalý odkaz

   @Pokorný: co jsem četl tak přiřazená licence Office k Microsoft ID nejde přesunout na jiný Microsoft ID účet. dost lidí na diskuzích si na to stěžuje. ono totiž tento koncept je určen pro nějaké malinké firmy a jednotlivce, pokud máte velkou firmu, tak si máte koupit Office v multilicenčním programu.

Komentáře nejsou povoleny.