Windows Server 2016: Novinky

Microsoft již oficiálně vydal novou verzi Windows Server 2016, jaké novinky obsahuje? V tomto článku se stručně seznámíme s nejzajímavějšími novinkami.

microsoft-windows-server-2016

Role pro správce. Umožňuje tak více zabezpečit správu infrastruktury, kdy ne každý správce může všechno. Vhodné třeba pro přidělení práv technikům dodavatele služby v prostředí firmy se přístupy pouze tam kde je skutečně budou potřebovat. Konfigurace rolí se provádí s pomocí PowerShellu.

 

Windows Server 2016 edice. Zrušena edice Foundation. Pouze tři edice:

  • Windows Server 2016 Essentials. Pro malé společnosti, určeno pro sítě do 25 uživatelů. Možné provozovat pouze jako výhradní řadič domény v síti.
  • Windows Server 2016 Standard. Standardní verze Windows Server 2016, základ pro všechny podnikové sítě. V ceně je licence pro provoz 2 virtuálních systémů.
  • Windows Server 2016 Datacenter. Verze Windows Server 2016 pro velké korporace a společnosti, které to myslí vážně s virtualizací. V ceně jsou licence pro provoz neomezených virtuálních strojů.

 

 

 

microsoft-nano-serverNano Server. Jistě znáte minimalistickou verzi instalace Windows Core, jedná se o verzi Windows Server bez GUI. Nano Server je další režim instalace. Tentokrát je tato instalace tak důkladná, že velikost Nano Serveru je téměř 700 MB a je schopna běžet na virtuálním stroji se 128 MB RAM. Tato minimalistická verze je velmi podobná Windows PE, takže se i velmi podobně konfiguruje a jste schopni si do ní přidat různé role, které potřebujete. Nano Server tak může mít například roli hypervisoru (Hyper-V) na fyzickém serveru, který má velmi malé nároky na systémové prostředky pro vlastní provoz. Další podrobnosti si můžete přečíst v mém článku Microsoft Nano Server: vše co jste chtěli vědět.

 

Windows Server 2016 nový licenční model. Procesorové licence se nově počítají na počty jader fyzického stroje. Nově tedy nákup licence obsahuje licenci pro 16 jader, což stačí pro většinu běžných serverů.

 

 

Chybějící Build-In CALy. Součástí Windows Server 2016 již nejsou žádné CALy. Zatím co původně při nákupu Windows Server systém obsahoval 5 licencí User CAL (Build-In CAL), v současnosti tak tomu není a je tedy vždy nutné dokoupit potřebný počet CALů. V ceně zůstávají pouze 2 přístupy určené výhradně pro správu serveru.

 

Článek zatím obsahuje nejzajímavější informace na toto téma. Protože novinek je opravdu hodně, článek ještě pravděpodobně doplním.

Pokud si chcete přečíst o novinkách týkajících se virtualizace na Hyper-V Server 2016, koukněte na článek na mém blogu Michal Zobec: Virtuální PC Blog.

 

 

2 Responses to “Windows Server 2016: Novinky”


Leave a Reply


%d blogerům se to líbí: