Windows 10: Jak spustit UEFI BIOS v moderním počítači, nebo notebooku (krok za krokem)

V současné době je poněkud složitější dostat se v moderních počítačích, či noteboocích do jejich BIOSu. To je na jednu stranu skvělé z pohledu rizika uživatele omylem bloudícím v BIOSu, na druhou stranu je to někdy utrpení pro správce 🙂 V tomto článku si tedy povíme jak se snadno dostat do BIOSu v moderních počítačích.

microsoft-windows-logo

Co je to UEFI BIOS?

Co je to BIOS? BIOS, který se také nazývá Setup, nebo nově se jedná o UEFI BIOS, je základní programové vybavení všech počítačů na úrovni hardware (jedná se o ekvivalent firmware, který obsahuje například váš mobilní telefon, nebo třeba televize).

Tento program (UEFI BIOS) ovládá na základní úrovni hardware vašeho počítače a také mimo jiné řídí spouštění operačního systému. Pokud tedy chcete, aby váš počítač spustil jiný operační systém, třeba na DVD, je třeba toto nějak říci BIOSu. BIOS také ovládá hardware a ukládá si do paměti jeho konfiguraci. Některé funkce počítače lze změnit jen v BIOSu.

 

 

K čemu je třeba UEFI BIOS?

Proč bychom se chtěli dostat do BIOSu v počítači? Napadají mne dva nejčastější a nejdůležitější scénáře:

 1. Potřebujete zapnout hardwarovou virtualizaci, která bývá zejména u neprofesionálních řad počítačů/notebooků ve výchozím stavu vypnutá.
 2. Potřebujete přeinstalovat Windows, konkrétně, potřebujete provést čistou instalaci Windows, čímž je třeba nabootovat z instalačního média (DVD disk, nebo USB flash disk).

 

Jak spustit UEFI BIOS?

hewlett-packard-logoJak se tedy do BIOSu dostaneme? Běžně s pomocí stisku klávesy v okamžiku spouštění počítače, kdy ještě počítač je řízen pouze na úrovni BIOSu, typicky se v tento okamžik zobrazuje logo výrobce počítače. Například u počítačů značky HP se do BIOSu dostanete s pomocí klávesy F10. Problém je v tom, že moderní operační systémy používají režim spouštění Fast Boot a tím pádem počítač na danou klávesovou zkratku nereaguje.

Naštěstí inženýři Microsoftu přemýšleli a ošetřili tento problém na úrovni systému. Díky tomu je přístup do BIOSu poměrně jednoduchý. Postup je následující:

Nabídka Start -> Nastavení -> Aktualizace a zabezpečení.

 

161129hpuefibios01

 

Přepněte se do záložky Obnovení.

161129hpuefibios02

 

Stiskněte volbu Restartovat.

161129hpuefibios03

 

Windows se restartují.

161129hpuefibios04

 

Windows se spustí v režimu pro řešení potíží, pokračujte volbou Odstranit potíže.

161129hpuefibios05

 

Vyberte volbu Upřesnit možnosti.

161129hpuefibios06

 

Klepněte na volbu Nastavení firmware UEFI.

161129hpuefibios07

 

Potvrďte restart počítače stiskem tlačítka Restartovat.

161129hpuefibios08

 

Počítač se restartuje a zobrazí se vám nabídka UEFI BIOS. Samotný BIOS spustíte volbou F10 (u počítačů značky HP).

161129hpuefibios09

 

S pomocí návodu v tomto článku velmi snadno spustíte UEFI BIOS. Postup u počítačů jiných značek je v podstatě shodný, jen je pak potřeba stisknout jinou klávesu pro aktivaci UEFI BIOS, typická klávesa pro spuštění BIOSu u značky Dell je F2.

8 Responses to “Windows 10: Jak spustit UEFI BIOS v moderním počítači, nebo notebooku (krok za krokem)”


 • A co v pripade, ked je windows z nejakeho dovodu nenabootovatelny ? Ten FastBoot ma do BIOSu nepusti.

  • @xwing: každý notebook má speciální klávesovou kombinaci pro vypnutí režimu FastBoot, tuto informaci vám řekne podpora/servis výrobce. alternativou může být vytažení baterie.

 • Zdravím zeptal bych se na instalaci Windows 10 (deska Asus H 110M-A skylake pat.1151 DDR4)
  Chtěl bych se zeptat jestli musí být ISO instalační medium Windows 10 nějak upravené pro UEFI nebo jestli lze použít jakoukoliv verzi.
  Budu instalovat přes flash programem Rufus
  Děkuji předem za radu.

  • dobrý den, x64 systémy Windows plně podporují UEFI, takže v tomto směru není třeba nic dělat. Správným způsobem vám připraví USB flash disk třeba Windows USB/DVD Download Tool, jeho použitím nemůžete nic zkazit 😉

 • Mnohokrát děkuji za tenhle návod, byla to pro mě rychlá a přesná pomoc 🙂

 • Dominik Kubeša

  Můj problém spočívá v tom že v nabídce nemá nastavení firmware UEFI. Před asi š měsící jsem bios zapínal přesně tímhle způsobem jaký je zde popsán. Ale dnes mi tam tahle možnost chybí. Prosím pomoc.

Leave a Reply


%d blogerům se to líbí: