PowerShell: Tipy pro zajímavé skripty a cmdlety (Aktualizace: 2.9.2018)

V poslední době poměrně intenzivně píšu PowerShell skripty a samozřejmě kromě vlastního kódu si snažím ulehčit práci a využívám existující řešení.

Microsoft Office CAB Updates Deployment Tool

Microsoft Office CAB Updates Deployment Tool je skript, který rozbalí CAB balíčky obsahující MSP aktualizace pro Microsoft Office do separátní složky. V případě tvorby offline repozitáře s aktualizacemi, obsahujícími stovky aktualizací se jedná o velmi užitečný nástroj.

Ověřeno v praxi.

 

PowerShell Community Extensions module (PSCX)

PowerShell Community Extensions module (PSCX) je cmdlet obsahující mnoho funkcí, včetně možností validace JSON a XML souborů, nebo práci s komprimovanými archivy.

Ověřeno v praxi.

 

Get-SystemReport

Můj vlastní skript 🙂 Pokud potřebujete generovat pravidelné přehledy o serverech, nebo vybraných stanicích, se všemi informacemi na jednom místě, možná se vám k tomu hodí můj skript. Skript generuje report s přehledem o systému, stavu antiviru, apod. Důležité je, že skript do reportu vloží také události z Windows EventLogu z vybraného časového
intervalu (typicky 24h). Skript je konfigurovatelný, můžete si tedy definovat, jaký obsah bude v reportu.

Ověřeno v praxi. 🙂

 

 

CustomPSScrip­tAnalyzerRules

CustomPSScrip­tAnalyzerRules je nástroj pro analýzu PowerShell skriptů.

Zatím jsem jej nepoužil v praxi.

 

PowerShell App Deployment Toolkit

PowerShell App Deployment Toolkit je velmi užitečný framework pro tvorbu a deployment aplikací v podobě balíčků, zejména pokud používáte SCCM (System Center Configuration Manager).

Nechci tvrdit, že tvorba balíčků pro aplikace v MSI formátu je pasé, ale pro rychlý vývoj balíčků pro malé a jednoduché aplikace a pro customizace Windows je PSAppDeploymen­tToolkit naprosto boží. Autoři se soustředili na sadu vlastních funkcí, z nichž některé jsou velmi užitečné. ADT je opensource a je relativně pomalu vyvíjen. Po určité době přivykání jsem jej zvolil jako hlavní framework pro tvorbu balíčků jak ve svém prostředí tak v prostředí u několika velkých zákazníků (500+ devices).

Zdá se, že ADT má i své mouchy, například asi má chybu v aplikaci nastavení na všechny uživatele, ale to je méně využívaná funkce, kterou nakonec řeším jinak.

Ověřeno v praxi.

 

 

Odkazy

 

Michal Zobec

Michal Zobec Senior IT Consultant, Project Manager ZOBEC Consulting