Windows Admin Center: Projekt Honolulu dospěl

Pokud se zajímáte o nové projekty Microsoftu, jistě vám asi neunikl projekt Honolulu. První zmínky o něm existují od existence Windows Nano Serveru, kdy již tehdy Microsoft sliboval management nástroj pro správu Nano Serveru z prohlížeče.

 

První zmínky o slibu web management nástroje jsem zaznamenal po oznámení existence Windows Nano Serveru. Tehdy pro něj Microsoft sliboval management nástroj pro správu Nano Serveru z prohlížeče, což mi velmi imponovalo. Očekával jsem něco podobného jako web management pro správu/práci s Windows 10 IoT.

Po pár letech a uvolnění produkční verze Nano Serveru RTW/RTM, začal být slibován web management nástroj do cca 3 kvartálů po vydání Nano Serveru. Následně pak Microsoft vydal novou verzi administrace pro Azure s tím, že bude existovat jakási lokální verze pro správu místní infrastruktury. A pár měsíců poté spatřil světlo světa projekt Honolulu 🙂

Po delší době byl Projekt Honolulu oficiálně dokončen s názvem jako Windows Admin Center.

 

 

K čemu je Windows Admin Center?

Pokud spravujete velkou síť a nemáte k dispozici nástroje, nebo jejich ekvivalenty pro správu velkých sítí, jako například System Center Configuration Management, či System Center Operation Management, Windows Admin Center se vám hodí. S jeho pomocí získáte přehled o většině zařízení ve vaší firmě a získáte možnost provádět většinu práce v něm a o něco jednodušeji.

Windows Admin Center může být také pro vás užitečný, pokud provozujete služby Azure Activity Directory, Azure Backup, Azure Site Recovery, případně další jiné služby.

 

Poznámky k provozu Windows Admin Center

Windows Admin Center můžete provozovat typicky na některém ze serverových systémů Windows Server 2016, nebo právě vyvíjené verze Windows Server 2019. Instalace a provoz aplikace je v tomto režimu označován jako režim brány (Gateway mode).

Alternativně můžete Windows Admin Center nainstalovat také do Windows 10 v režimu Desktopové aplikace (Desktop mode).

Pro instalaci jsou tedy vyžadovány systémy:

  • Windows Server 2016,
  • Windows Server 2019,
  • Windows 10 Fall Creators Update (1709), nebo novější.

Microsoft sice neuvádí edici Windows 10, ale překvapilo by mne, kdyby šlo instalovat Windows Admin Center na jiné edice než Windows 10 Pro a Enterprise.

 

 

Jak jste si všimli, v podstatě Microsoft poskytuje podporu pouze pro poslední verze OS plus OS připravovaný. Nicméně pokud jde o podporu správy, tam už můžete očekávat pozitivnější zprávy:

  • Windows Server 2012,
  • Windows Server 2012 R2,
  • Windows Server 2016,
  • Windows Server 2019,
  • Windows 10 Fall Creators Update (1709), nebo novější.

 

Rozšíření pro Windows Admin Center

Při přípravě Windows Admin Center inženýři Microsoftu důkladně přemýšleli a do vývoje zahrnuli také možnost rozšíření Windows Admin Center s pomocí SDK. Windows Admin Center je tedy možné rozšiřovat. Co můžeme očekávat? Prozatím se jedná o čerstvý produkt, nicméně mne osobně už rozšíření zaujala. Jeden z autorů prvních rozšíření pro WAC je totiž Fujitsu, které umožňuje provádět sběr dat a správu skrze Fujitsu ServerView Suite, díky čemuž se může značně zjednodušit monitoring infrastruktury založené na serverech Fujitsu.

Dalším výrobcem hardware je DataON, který vyrábí SAN storage.

 

Odkazy

0 Responses to “Windows Admin Center: Projekt Honolulu dospěl”


  • No Comments

Leave a Reply


%d blogerům se to líbí: