Windows 10: Kam zmizel štítek s certifikátem pravosti? Jak ověřím legálnost licence Windows?

V dobách s Windows 7 a staršími operačními systémy, bylo ověřování licence jednoduché, stačilo najít štítek pravosti. Jak je to, ale s Windows 10?

 

Microsoft z důvodů inovace a především z důvodů vynucení dodržení licenčních podmínek, zejména OEM verzí Windows změnil taktiku a začal měnit způsob distribuce operačních systémů Windows v OEM verzi.

Původně obdržel OEM výrobce COA štítky, které musel lepit na jednotlivé počítače. Nalepený štítek COA dokazoval, že tento přístroj má legální licenci Windows. COA štítek obsahoval různé ochranné prvky, podobně jako třeba bankovky. Pozdější COA štítky dokonce obsahovaly různé holografické ochranné prvky. COA štítek také obsahoval produktový klíč, který jste zadávali ručně při opětovné instalaci Windows.

 

 

Nově počítače s Windows 8 a Windows 10 nemají žádné COA štítky. Po přechodnou dobu mívaly počítače s Windows 8 holografický štítek, který do jisté míry suploval COA štítek. Aby měl zákazník pocit, že licence je legální. Nově však počítače nic takového nemusí obsahovat.

Ověření licence provedete tak, že při spuštění instalace Windows na daném počítači si instalátor Windows vytáhne z UEFI počítače licenční klíč (produktový klíč) pro Windows. Po dokončení instalace pak úspěšně proběhne aktivace licence.

 

 

Odkazy

 

Michal Zobec

Michal Zobec Senior IT Consultant, Project Manager ZOBEC Consulting