Vliv globální pandemie COVID-19 na výrobu a dostupnost výpočetní techniky

Téměř dva roky probíhající globální pandemie COVID-19 způsobená koronavirem SARS-CoV-2 má určitý vliv na výrobu a dostupnost výpočetní techniky.

 

Nedostupnost výpočetní techniky

Díky globální pandemi COVID-19 je ovlivněna výroba výpočetní techniky a další souvislosti:

  • Zavedení částečného, či plného lockdownu (omezení vycházení ven, či omezení vstupu na pracoviště) způsobuje zavedení permanentního, či částečného home-office. To má vliv jak na firmy, tak také školy, úřady a další organizace. Všechny firmy, které dosud pořizovaly jen stolní počítače, musely nakoupit notebooky. Domácnosti obvykle neměly počítače pro všechny členy domácnosti, takže je musí dokoupit. Tím globálně stoupla poptávka po výpočetní technice a zejména po noteboocích.
  • Zavedením lockdownu došlo buď ke zpomalení výroby, nebo v některých případech, byly celé továrny na několik týdnů zcela zavřené. Toto se týkalo všech částí výroby, včetně subdodavatelů. Tím pádem se zmenšil počet vyrobených součástek i celých počítačů.
  • Zavedením lockdownu došlo také k ovlivnění těžby surovin. Tím pádem vzniká nedostatek některých surovin. V některých případech, některé vzácné prvky jsou na zemi pouze v Číně, či Rusku. Nedostatkem surovin došlo k jejich zdražení.

Jak vidíte, jednotlivými provázanými událostmi dochází k nedostatku surovin, omezení výroby a tím neuspokojení poptávky po výpočetní technice. Vzhledem k tomu, že poptávka se naopak zvýšila, dochází k výslednému zdražování výpočetní techniky a prodlužování dodacích lhůt.

 

 

Nedostupnost grafických karet

U grafických situací má na jejich nedostupnost ještě jiný vliv. Jedním z vlivů je stále omezení výroby díky globální pandemii COVID-19. Dalším prvkem omezující dostupnost výkonnějších grafických karet je také úspěch kryptoměn, díky čemuž je o grafické karty vyšší zájem. Střední a vysoce výkonné grafické karty se totiž k těžení kryptoměn používají.

 

 

Odkazy

 

Michal Zobec

Michal Zobec Senior IT Consultant, Project Manager ZOBEC Consulting