Deployment: Jak automatizovat konfiguraci tiskáren

Od zákazníka jsem dostal zajímavý úkol k vyřešení, jak řešit hromadně deployment ovladačů tiskáren a jejich nastavení, přestože to výrobce tiskáren oficiálně nepodporuje?

V projektu, kde jsem řešil plnou automatizaci nasazení nových strojů skrze nový image, jsme potřebovali vyřešit instalaci ovladačů tiskárny a následně natlačení výchozí nastavení. Šlo o multifunkční zařízení Xerox Phaser 3635. Xerox má deployment nástroje pro tyto scénáře, ale z nám neznámých důvodů je nabízí pouze pro konkrétní typy zařízení a příslušné ovladače.

Při testech se následně ukázalo, že ovladače se chovaly jak měly, ale neobsahovaly funkci Xerox Accounting, která byla pro zákazníka klíčová. Ovladač pro firmy a hromadný deployment Xerox Accounting neuměl, běžný ovladač ke stažení ano … co s tím?

 

 

Po delší době laborování a zjištění, že s Xerox nástroji si nepomůžeme, jsem začal zkoumat sám, kde si tiskárna nastavení ukládá. Řešení bylo naštěstí jednoduché. Tiskárny si ukládají výchozí nastavení v registrech

[HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Print\Printers\]

 

U modelu Xerox Phaser 3635, je tedy toto nastavení v registrech ve větvi

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Print\Printers\Xerox Phaser 3635]

 

 

Jediné co mi kazí trochu radost o objevu je, že většina nastavení je v binárním záznamu, který se nedá upravovat, je tedy třeba si vytvořit vzorové nastavení, to exportovat do REG souboru a následně distribuovat do všech cílových zařízení, nebo integrovat do image.

 

Michal Zobec

Michal Zobec Senior IT Consultant, Project Manager ZOBEC Consulting