SharePoint Online/Microsoft 365/Office 365: Jak přejmenovat doménu pro SharePoint Online

Z mého předchozího článku o tom jak přejmenovat tenant Microsoft 365/Azure jistě víte, že přejmenovat tenant nelze. Existuje však alternativní řešení 🙂

Jak jsem psal v předchozím článku, přejmenovat tenant Azure/Microsoft 365/Office 365 nelze. Nicméně je možné tento „problém“ řešit alternativně. Přejmenovat totiž můžete doménu pro SharePoint Online.

Přejmenování domény probíhá opravdu jen na úrovni SharePointu, můžete tak tedy dosáhnout změny stávající domény starafirma.sharepoint.com na novou doménu novafirmacz.sharepoint.com.

Po přejmenování domény pro SharePoint budou alespoň odkazy pro SharePoint a OneDrive viditelně přejmenovány na novou adresu novafirmacz.sharepoint.com. Doručování pošty bude stále potvrzováno z původního tenantu starafirma.onmicrosoft.com.

 

Jak přejmenovat doménu pro SharePoint Online

 

UPOZORNĚNÍ
Popisovaná funkce je v režimu Preview, Microsoft vám k této operaci neposkytuje žádné záruky.

 

Samotný proces je relativně jednoduchý a skládá se ze dvou kroků, přidáním nové domény do tenantu Microsoft 365 a následně aktivace plánu přejmenování domény v rámci služby SharePoint Online.

Doporučuji podrobně nastudovat jak samotný proces přejmenování tak rizika spojená s přejmenováním domén.

 

Proces přejmenování je opravdu jednoduchý, po instalaci management modulu pro PowerShell, spustíte PowerShell a zadáte příkaz

Connect-SPOService -Url "https://starafirma-admin.sharepoint.com"

 

Následně zadáte příkaz pro vytvoření plánu přejmenování domény, doporučuji naplánovat na noc o víkendu:

Start-SPOTenantRename -DomainName "novafirmacz" -ScheduledDateTime "2022-04-15T01:00:00"

Termín přejmenování je možné plánovat nejdříve za 24 hodin a nejpozději do 30 dnů.

 

 

Tipy

Pokud používáte doplňky třetích stran, závislé na Teams nebo SharePoint, doporučuji si nastudovat možné závislosti a případné vzniklé nežádoucí situace přejmenováním domény na novou doménu … přejmenování totiž neprobíhá automaticky, vše je třeba pak dodatečně opravit.

Taktéž doporučuji naplánovat celý proces přejmenování na víkend, třeba na sobotu ráno, protože u spousty služeb může trvat až 24 hodin, než dojde k načtení všech změn a závislostí souvisejících s přejmenováním domény SharePoint. Není tedy vhodné ihned spěchat a ověřovat funkčnost všech služeb pár hodin po přejmenování, protože u procesu přejmenování ještě dobíhají související změny … proces přejmenování může způsobovat pouze krátké výpadky, ale jak jsem již psal, vzhledem k dalším závislostem, je vhodné provádět přejmenování mimo běžnou provozní dobu.

 

 

 

Odkazy

 

Michal Zobec

Michal Zobec Senior IT Consultant, Project Manager ZOBEC Consulting