Podnikání: Rychlý start pro začínající podnikatele/živnostníky

Nedávno jsem zjistil, že více mých přátel začalo podnikat. Diskutovali jsme o výhodách podnikání, o povinnostech a jak si z pohledu podnikatele usnadnit život. Proto vytvořím tento kratší článek shrnující v jednotlivých bodech některé důležité aspekty podnikání.

Co vás čeká po založení živnostenského listu

Založili jste si živnostenský list a co dál?

Pokud se jedná o podnikání na plný úvazek, musíte o tom informovat vaši zdravotní pojišťovnu a místní úřad Správy sociálního zabezpečení.

Také to znamená, že budete měsíčně platit zálohy sociální pojištění a zdravotní pojištění.

Jednou ročně také budete podávat daň z příjmů.

Jako živnostník na rozdíl od společnosti s ručením omezeným máte také výhodu v možnosti využívat paušální výdaje.

Jako živnostník musíte všechny doklady a náležitosti související s podnikáním archivovat. Doba archivace je obvykle 3 roky a 3 měsíce, v případě, že jste plátci DPH archivují se
doklady 10 let.

 

Seriál o podnikání

 

Samostatný bankovní účet

Vřele vám doporučuji založit si samostatný bankovní účet pro vaše podnikatelské aktivity. Proč? Protože při kontrole úřadů musíte vše dokládat, a důkazem obvykle bývají realizované platby skrze bankovní účet. Jistě nechcete platit složenkami 🙂

Pokud byste měli pouze jeden účet, předkládali byste úřadům účet se soukromými výdaji a vyznat se pak v soukromých a podnikatelských aktivitách v bankovním účtu je poněkud nepřehledné. Jednotlivé výpisy z banky je třeba archivovat.

 

 

Plátce DPH

Po založení živnostenského listu nejste plátci DPH, takže zákazníkům účtujete všechny služby a zboží bez DPH.

Pokud v rámci vašeho podnikání nebudete obchodovat se zahraničím, nebo nebudete přeprodávat zboží, či služby od plátce DPH, pak pro vás nemá smysl být plátcem DPH. Plátcem DPH bývá výhodné také v možnosti odečíst si DPH v případě vyšších provozních nákladů, například v oboru gastronomie.

 

Vedení účetnictví

Pokud víte, že budete ročně vystavovat do cca 20 faktur, nebudete mít zaměstnance, brigádníky, či nebudete plátci DPH, pak účetní nutně nepotřebujete.

I přes to však je nutné vést účetnictví, v případě živnostníků se jedná o daňovou evidenci (dříve jednoduché účetnictví). Můžete sice vést účetnictví ve stylu tvorby faktur v Excelu, ale má to nevýhodu v nutnosti ručně kontrolovat příchozí platby a především ručně počítat všechny příjmy a ručně vyplňovat formuláře pro přiznání daně. Všeho se můžete zbavit tím, že využijete některou z účetních aplikací, které kromě klasického vystavení dokladů také umí generovat přiznání k dani (viz doporučené aplikace na konci tohoto článku).

 

Datová schránka

Jako podnikatel nemusíte mít datovou schránku, její zřízení není povinné. Nicméně její zřízení vám vřele doporučuji, spousta úkonů a komunikace s úřady se tak velmi zjednoduší na pohodlné psaní z domu 🙂

Pro začátek jen zdůrazním, že u datové schránky se rozlišuje, zda ji chcete vytvořit pro vás jako soukromou osobu (občana) a nebo zda ji chcete pro sebe jako podnikatele. Můžete tak mít dvě datové schránky. Většina úřadů toto nekontroluje.

Další důležitou informací je, že platnost všech zpráv v datové schránce je jeden rok. Po roce se jednotlivé zprávy mažou. Je proto velmi vhodné si dokoupit datový trezor a nebo případně veškerou korespondenci archivovat, či převést na ověřené zprávy. Pokud si pořídíte datový trezor, zprávy jsou celou dobu platné.

 

Elektronizace účetnictví a dokladů

V případě využití paušálních výdajů nemusíte schraňovat účtenky. Nicméně jako podnikatel musíte minimálně prokazovat legálnost softwarového vybavení. Taktéž asi budete řešit záruku u vybavení, které jste koupili pro své podnikání (nebo dříve). Nemá smysl schraňovat všechny doklady a účtenky fyzicky, můžete je převést do elektronické
podoby.

Pokud je opatříte digitálním podpisem a časovým razítkem a pravidelně je obnovujete, splňujete podmínku ověřitelnosti a není nutné mít doklady fyzicky pro případnou kontrolu úřadů.

 

 

Nezbytné aplikace

Zde se pokusím sepsat nezbytné aplikace pro podnikatele. Nejedná se o úplný výpis všech aplikací, ale jen o nějaké nezbytné minimum. Aplikace jsou určeny pro uživatele Microsoft Windows.

 

Účetní aplikace

Fakturoid. Český cloudový účetní program. Umí spousty vychytávek a je česky. A také umí klíčovou funkci: vygenerovat formulář pro podání přiznání daně z příjmů. Základní varianta je zdarma.

Money S3 Start. Český čistě offline účetní program.

 

Datová schránka

Datovka. Česká aplikace od CZ.NIC. Práce s Datovkou vám zjednoduší život. 😉

 

Kancelářský balík Office

Office 365 Business Premium. Office od Microsoftu do počítače, mobilu a tabletu (celkem až 5 vašich zařízení), včetně 50 GB emailové schránky na své vlastní doméně. Užitečné řešení pro náročné uživatele, kteří chtějí řešit také plánování schůzek a nejen „obyčejnou poštu“.

LibreOf­fice. Alternativní kancelářský balík, pokud nejste příliš náročný uživatel a vystačíte si s free emailem.

 

Zálohování dat

CrashPlan. Pro bezpečné zálohování dat doporučuji aplikaci CrashPlan. Její ovládání je velmi intuitivní a především, v ceně předplatného máte neomezenou kapacitu úložiště.

 

Michal Zobec

Michal Zobec Senior IT Consultant, Project Manager ZOBEC Consulting