Rychlý start pro začínající podnikatele/živnostníky

Nedávno jsem zjistil, že více mých přátel začalo podnikat. Diskutovali jsme o výhodách podnikání, o povinnostech a jak si z pohledu podnikatele usnadnit život. Proto vytvořím tento kratší článek shrnující v jednotlivých bodech některé důležité aspekty podnikání.

Co vás čeká po založení živnostenského listu

Založili jste si živnostenský list a co dál?

Pokud se jedná o podnikání na plný úvazek, musíte o tom informovat vaši zdravotní pojišťovnu a místní úřad Správy sociálního zabezpečení.

Také to znamená, že budete měsíčně platit zálohy sociální pojištění a zdravotní pojištění.

Jednou ročně také budete podávat daň z příjmů.

Jako živnostník na rozdíl od společnosti s ručením omezeným máte také výhodu v možnosti využívat paušální výdaje.

Jako živnostník musíte všechny doklady a náležitosti související s podnikáním archivovat. Doba archivace je obvykle 3 roky a 3 měsíce, v případě, že jste plátci DPH archivují se
doklady 10 let.

 

Samostatný bankovní účet

Vřele vám doporučuji založit si samostatný bankovní účet pro vaše podnikatelské aktivity. Proč? Protože při kontrole úřadů musíte vše dokládat, a důkazem obvykle bývají realizované platby skrze bankovní účet. Jistě nechcete platit složenkami 🙂

Pokud byste měli pouze jeden účet, předkládali byste úřadům účet se soukromými výdaji a vyznat se pak v soukromých a podnikatelských aktivitách v bankovním účtu je poněkud nepřehledné. Jednotlivé výpisy z banky je třeba archivovat.

 

 

Plátce DPH

Po založení živnostenského listu nejste plátci DPH, takže zákazníkům účtujete všechny služby a zboží bez DPH.

Pokud v rámci vašeho podnikání nebudete obchodovat se zahraničím, nebo nebudete přeprodávat zboží, či služby od plátce DPH, pak pro vás nemá smysl být plátcem DPH. Plátcem DPH bývá výhodné také v možnosti odečíst si DPH v případě vyšších provozních nákladů, například v oboru gastronomie.

 

Vedení účetnictví

Pokud víte, že budete ročně vystavovat do cca 20 faktur, nebudete mít zaměstnance, brigádníky, či nebudete plátci DPH, pak účetní nutně nepotřebujete.

I přes to však je nutné vést účetnictví, v případě živnostníků se jedná o daňovou evidenci (dříve jednoduché účetnictví). Můžete sice vést účetnictví ve stylu tvorby faktur v Excelu, ale má to nevýhodu v nutnosti ručně kontrolovat příchozí platby a především ručně počítat všechny příjmy a ručně vyplňovat formuláře pro přiznání daně. Všeho se můžete zbavit tím, že využijete některou z účetních aplikací, které kromě klasického vystavení dokladů také umí generovat přiznání k dani (viz doporučené aplikace na konci tohoto článku).

 

Datová schránka

Jako podnikatel nemusíte mít datovou schránku, její zřízení není povinné. Nicméně její zřízení vám vřele doporučuji, spousta úkonů a komunikace s úřady se tak velmi zjednoduší na pohodlné psaní z domu 🙂

Pro začátek jen zdůrazním, že u datové schránky se rozlišuje, zda ji chcete vytvořit pro vás jako soukromou osobu (občana) a nebo zda ji chcete pro sebe jako podnikatele. Můžete tak mít dvě datové schránky. Většina úřadů toto nekontroluje.

Další důležitou informací je, že platnost všech zpráv v datové schránce je jeden rok. Po roce se jednotlivé zprávy mažou. Je proto velmi vhodné si dokoupit datový trezor a nebo případně veškerou korespondenci archivovat, či převést na ověřené zprávy. Pokud si pořídíte datový trezor, zprávy jsou celou dobu platné.

 

Elektronizace účetnictví a dokladů

V případě využití paušálních výdajů nemusíte schraňovat účtenky. Nicméně jako podnikatel musíte minimálně prokazovat legálnost softwarového vybavení. Taktéž asi budete řešit záruku u vybavení, které jste koupili pro své podnikání (nebo dříve). Nemá smysl schraňovat všechny doklady a účtenky fyzicky, můžete je převést do elektronické
podoby.

Pokud je opatříte digitálním podpisem a časovým razítkem a pravidelně je obnovujete, splňujete podmínku ověřitelnosti a není nutné mít doklady fyzicky pro případnou kontrolu úřadů.

 

 

Nezbytné aplikace

Zde se pokusím sepsat nezbytné aplikace pro podnikatele. Nejedná se o úplný výpis všech aplikací, ale jen o nějaké nezbytné minimum. Aplikace jsou určeny pro uživatele Microsoft Windows.

 

Účetní aplikace

Fakturoid. Český cloudový účetní program. Umí spousty vychytávek a je česky. A také umí klíčovou funkci: vygenerovat formulář pro podání přiznání daně z příjmů. Základní varianta je zdarma.

Money S3 Start. Český čistě offline účetní program. 

 

Datová schránka

Datovka. Česká aplikace od CZ.NIC. Práce s Datovkou vám zjednoduší život. 😉

 

Kancelářský balík Office

Office 365 Business Premium. Office od Microsoftu do počítače, mobilu a tabletu (celkem až 5 vašich zařízení), včetně 50 GB emailové schránky na své vlastní doméně. Užitečné řešení pro náročné uživatele, kteří chtějí řešit také plánování schůzek a nejen „obyčejnou poštu“.

LibreOf­fice. Alternativní kancelářský balík, pokud nejste příliš náročný uživatel a vystačíte si s free emailem.

 

Zálohování dat

CrashPlan. Pro bezpečné zálohování dat doporučuji aplikaci CrashPlan. Její ovládání je velmi intuitivní a především, v ceně předplatného máte neomezenou kapacitu úložiště.

 

Michal Zobec

Michal Zobec Senior IT Consultant, Project Manager ZOBEC Consulting