Podnikání: Jaký je vlastně rozdíl mezi osobním účtem a podnikatelským bankovním účtem

Občas se setkám s otázkou, proč bych měl zakládat podnikatelský účet, stačí mi přece běžný účet. Jaké jsou vlastně rozdíly mezi osobním a podnikatelským bankovním účtem?

Občas se setkávám s otázkou, proč bych měl zakládat podnikatelský účet, stačí mi přece běžný účet. Jaké jsou vlastně rozdíly mezi osobním a podnikatelským bankovním účtem?

 

Mějte oddělené bankovní účty

Pro začátek si řekněme první důležitou věc. Pokud začínáte podnikat, založte si pro účely podnikání samostatný bankovní účet. Psal jsem to již v článku na téma podnikání „Rychlý start pro začínající podnikatele/živnostníky„.

Proč byste měli mít oddělené účty? Důvody jsou následující:

  • zachování soukromí. výpis z účtu musíte posílat účetní, později taky různým úřadům. asi nebudete chtít posílat výpis kde je vidět kde různě cestujete po republice, či zahraničí a platíte za kafe ve Starbucks 🙂
  • přehlednost a pracnost. aby bylo možné doložit různé transakce a zejména oddělit osobní záležitosti od podnikatelských, museli byste si k tomuto účelu vést evidenci. záleží kolik transakcí máte měsíčně, ale neustále si psát v evidenci, co se týká podnikání a co ne, je minimálně zbytečně pracné.
  • prokazatelnost. oddělením transakcí vztahujících se k podnikání na samostatný účet máte jednoduchý systém prokazování, že ta či ona transakce proběhla a týká se jen a pouze podnikání. v některých případech, by se totiž mohlo stát, že finančnímu úřadu se nemusí líbit některé transakce a budete muset složitě dokazovat že se nejedná o žádný pokus o krácení daně.

 

 

Seriál o podnikání

 

Rozdíly mezi běžným a podnikatelským bankovním účtem

Běžný bankovní účet

  • Typ majitele: Pro jednotlivce pro osobní použití.
  • Právní postavení: Jednoduché zřízení, obvykle bez složitých formálních požadavků. Z pohledu práva se primárně jedná o vztah mezi bankou a spotřebitelem.
  • Služby: Zahrnuje základní transakce jako vklady, výběry, převody a platební karty.
  • Poplatky: Různé poplatky podle banky, mohou zahrnovat měsíční údržbový poplatek nebo poplatky za transakce.
  • Omezení a Podmínky: Obvykle nemá příliš mnoho omezení, ale může být vyžadován minimální zůstatek. Dále se očekává přiměřený počet bankovních transakcí vzhledem k soukromému použití. Tedy obvykle něco mezi až několika stovkami transakcí měsíčně.
  • Daňové Záležitosti: Primárně určen pro osobní daňové transakce.

 

 

Podnikatelský bankovní účet

  1. Typ majitele: Pro podnikatele, živnostníky nebo firmy pro obchodní transakce.
  2. Právní postavení: Vyžaduje registraci podnikatele nebo firmy, může vyžadovat podnikatelský rejstřík a další dokumenty. Z pohledu práva se primárně jedná o vztah mezi podnikatelskými subjekty z čehož vyplývají jiná práva a povinnosti než u osobního účtu (spotřebitele).
  3. Služby: Zahrnuje rozšířené služby jako faktoring, firemní platební karty, online bankovnictví pro firmy, obchodní úvěry. mezi další služby můžou patřit exporty výpisů účtu v datovém formátu, možnost napojení na API banky (automatizace), apod..
  4. Poplatky: Vyšší poplatky kvůli rozšířenějším službám, poplatky za transakce, poplatky za firemní karty.
  5. Omezení a Podmínky: Může mít podmínky spojené s pravidelnými obchodními transakcemi nebo minimálním zůstatkem. Banky často nabízejí speciální podnikatelské balíčky.
  6. Daňové Záležitosti: Umožňuje oddělit obchodní transakce od osobních, což usnadňuje sledování a danění. Podnikatelé také mohou využívat služeb pro fakturaci a účetnictví přímo v online bankovnictví.

 

Michal Zobec

Michal Zobec Senior IT Consultant, Project Manager ZOBEC Consulting

Nechte vzkaz