Omezení souborových systémů FAT16, FAT32, exFAT a NTFS v Microsoft Windows

Občas řeším dotaz, jaký je nejvhodnější souborový systém pro flash disk. Další už trochu archaická otázka (týká se spíše Windows XP), proč používat pro systémovou partition Windows souborový systém NTFS.

microsoft-windows-logo

 

 

 

Jaký souborový systém je nejvhodnější?

Původně jsem chtěl napsat nadpis odstavce „Jaký souborový systém je nejlepší“, jenže to není nejvhodnější formulace. Pro různé uživatele a jejich potřeby je vhodný jiný souborový systém. Jako správce a dlouhodobý uživatel Windows, zde budu řešit doporučení pouze pro uživatele Windows. Uživatelé jiných systémů jako Linux, nebo MacOS se musí poohlédnout po jiném článku.

Nenáročný uživatel s důrazem na univerzálnost. Pokud chcete univerzální flashdisk, který rozezná každé zařízení, včetně fotoalba z dovolené v DVD přehrávači u vaší babičky, nejpravděpodobnější volba pro vás je FAT32. Jediným omezením bude, pokud budete chtít na flash disk ukládat filmy ve vysoké kvalitě, nebo ISO soubory. FAT32 zvládne soubory o velikosti 4 GB.

Pokročilý uživatel s moderními zařízeními. Pokud pracujete s daty na flash disku především na jiných počítačích a nebo používáte u modernějších zařízeních, můžete zkusit souborový systém exFAT, který umožňuje ukládat neomezeně velké soubory.

 

Přehled omezení souborových systémů

 

Souborový systém Maximální velikost souboru Maximální velikost diskového oddílu
FAT16 2GB 2GB
FAT32 4GB 8TB
exFAT 16EB  128EB
NTFS 16EB 16EB

 

 

3 Responses to “Omezení souborových systémů FAT16, FAT32, exFAT a NTFS v Microsoft Windows”


  • exFat – funguje na každom Windows a pod Androidom väčšinou tiež – limit 4GB pri FAT32 ho skoro vždy vylučuje…

    • Nekdo by to měl řáct firmě Acronis, která je tak geniální, že sice nacpe zálohu do jednoho obrovského souboru, který ale na FAT nenacpu a exFAT neumí.

  • @rodi: trochu nechápu co jsi tím příspěvkem chtěl říct? exfat je skvělé, ale ne všichni si kupují nejnovější dvd přehrávače a tv, tím pádem nemůže být 100% zajištěna kompatibilita i u kamarádů a rodinných příslušníků. než počítač řeším spíše kompatibilitu s nějakými chytrými zařízeními s vlastním OS (ať už je založen na čemkoli).

Leave a Reply


%d blogerům se to líbí: