Licencování: Můžeme používat aplikaci zdarma (freeware) ve firmě?

Občas se setkávám s dotazy, zda je možné používat freeware aplikaci používat ve firmě. Typicky se to týká aplikací jako LibreOffice/OpenOffice, nebo AVAST Free Antivirus.

Malá začínající firma chce minimalizovat výdaje a tak nemá správce IT. Obvykle funkci správce zastává někdo z firmy, kdo má největší povědomí o IT oboru, nebo umí aspoň anglicky.

Díky tomu se pak takový zaměstnanec nemůže věnovat na plno své nové funkci a tak se vzdělává za pochodu při řešení různých problémů. Samozřejmě takový zaměstnanec pak nemůže mít všechny znalosti a povědomí o oboru IT, včetně licencování.

Jaká je tedy odpověď na otázku zda můžete ve firmě používat freeware? Odpověď na tuto otázku je složitá.

Nelze obecně říci, že je možné každý freeware používat ve firmě. Je třeba číst licenční podmínky u veškerého software, tedy pokud jeho podmínky užití nejsou obecně známy, ale i tak bych byl v tomto ohledu opatrný.

Zákaz použití v komerčním prostředí je typickou překážkou bránící v užívání software zdarma ve firmách. Zákaz se vztahuje také na uživatele, kteří si občas vezmou svou práci domů a pracují na svém soukromém počítači. V tom případě i oni takový software nesmí na svém počítači používat. Podobně, pokud na svém domácím počítači občas pracujete na občasných zakázkách, jedná se o výdělečnou činnost a takový software nesmíte na počítači používat.

 

 

Příklady software zdarma, který se nesmí používat v komerčním prostředí:

  • Avast Free Antivirus. Je možné používat zdarma pouze v nekomerčním prostředí.
  • Daemon Tools. Je možné používat zdarma pouze v nekomerčním prostředí.
  • ICQ. Je možné používat zdarma pouze v nekomerčním prostředí.
  • Irfan View. Je možné používat zdarma pouze v nekomerčním prostředí.
  • VirtualBox. Je sice open-source, ale k dispozici ke stažení jsou binární soubory s hybridní licencí. Instalátor obsahuje součásti, které nejsou opensource a licence je tedy naprosto jiná.
  • WinAMP. Některé součásti aplikace jsou třetí strany a tato zakazuje použití v komerčním prostředí.

Pokud si koupíte nějakou aplikaci, neznamená to automaticky, že když jste ji zaplatili, že ji můžete používat ve firmě. Typickým příkladem tohoto rozšířeného omylu jsou Microsoft Office pro domácnosti a studenty. Tato edice Microsoft Office je velmi levná, nicméně, i když stojí peníze, nelze ji používat ve firmách.

Příklady software zdarma, který lze používat v komerčním prostředí:

  • Skype. Je možné používat zdarma i v komerčním prostředí.
  • Virtual CloneDrive. Je možné používat zdarma i v komerčním prostředí.

Na závěr je dobré zdůraznit, že povinnost prokázat dodržení licenčních podmínek je na straně uživatele, protože u software je princip práva opačný a jste automaticky vinni pokud neprokážete opak. Z těchto důvodů nelze nic podceňovat a musíte mít tak zvanou právní jistotu.

 

 

Pokud tedy u software nenajdete zcela jednoznačnou informaci, že je zdarma, včetně užití v komerčním prostředí, není vhodné jej ve firmě používat. Pokud však software vypadá zajímavě, můžete kontaktovat autora a zeptat se jej na podmínky užití. V případě, že vám potvrdí, že jej můžete používat i ve firmě, potvrzení si schovejte.

 

Michal Zobec

Michal Zobec Senior IT Consultant, Project Manager ZOBEC Consulting

Komentáře nejsou povoleny.