Koupil jsem si notebook, je možné v něm vyměnit grafickou kartu za lepší?

Občas se mne někdo v diskuzi na mém webu, nebo emailem zeptá na nějakou radu. Jedna z typických otázek je: „koupil jsem si notebook, ale grafická karta (nebo jiná komponenta) je slabá (má malý výkon), můžu ji vyměnit za lepší, aby byl můj notebook výkonnější (lepší)?“

150905hpprobooktouchpad1

První nejdůležitější informace v úvodu je, že nemůžete notebook, nebo dokonce tablet zaměňovat za počítač. Když porovnáte stolní počítač s jakýmkoli přenosným počítačem, všimněte si jak jsou
notebooky, či tablety tenké a malé. Je to proto, že jejich návrh a výroba se velmi podobá vývoji mobilním telefonům. Nejdůležitějším parametrem obvykle bývají rozměry a následně hmotnost, protože většinou nikdo nemá zájem o notebook, který váží 2 kg, natož aby byl nápadně rozměrný. Z těchto důvodů notebooky mívají unikátní design základních desek a naprostá většina součástek do notebooku se pájí k základní desce. Tyto součástky jsou pak trvalou součástí základní desky a nelze je běžně měnit. Vzhledem k těmto okolnostem je pak samozřejmé, že BIOS/UEFI nemusí zahrnovat podporu široké řady procesorů a jiných komponent.

Výše uvedeným úvodem je vám nyní jasné, že s výměnou součástek v notebooku to asi nebude tak slavné. Co se tedy pájí k základní desce v notebooku a je tedy součástí základní desky:

  • procesor,
  • čipset,
  • grafická karta (pokud není součástí procesoru),
  • zvuková karta,
  • síťová karta,
  • modem.

Vzhledem k výše uvedeným nám vychází krátký seznam součástek, které lze více či méně měnit

  • pevný disk,
  • operační paměť.

 

 

Pevný disk. V notebo­ocích se používají menší 2,5″ pevné disky, které jsou ve většině případů nízko otáčkové. Pokud máte moderní notebook, ne starší tří let, je téměř jedno jaký pevný disk si do notebooku koupíte, všechny by měly fungovat naprosto bez problémů. Je jen vhodné podívat se do technické dokumentace a ověřit si zda notebook podporuje vámi vybrané disky o dané kapacitě. Teoreticky by však kompatibilita měla být zajištěna bez problémů. V drtivé většině případů bude nutné kvůli výměně pevného disku použít šroubovák. Každý z notebooků, nebo alespoň slušné značky jako například HP, mají v dokumentaci uvedeno jak lze notebook rozebrat abyste mohli vyměnit jeho pevný disk. Samozřejmě až na vyjímky, nemůžete kapacitu disku doplňovat, ale musíte vyměnit disk za jiný. Větší notebooky a mobilní pracovní stanice, mohou používat dva pevné disky.

 

 

Operační paměť. Také operační paměti používají notebooky speciální, jedná se o paměťové moduly menších rozměrů. Pokud by jste si chtěli rozšířit paměť, nejedná se o tak triviální věc jako u pevného disku a pokud můžete, pokuste se koupit si originální značkový paměťový modul určený přímo výrobcem notebooku pro váš přístroj. Předejdete tím spoustu nepříjemnostem a možným potížím. Než budete paměti měnit, doporučuji ověřit si jaké paměťové moduly máte v notebooku k dispozici a naplánujte si jak výměnu provedete. Ve většině případů mají notebooky pouze dva sloty pro paměťové moduly. V některých případech existují notebooky s jedním trvale připájeným paměťovým modulem a jedním volným slotem. Je proto vhodné se fyzicky přesvědčit před nákupem paměťového modulu, jaké máte možnosti.

 

Michal Zobec

Michal Zobec Senior IT Consultant, Project Manager ZOBEC Consulting