Jira Cloud & Confluence Cloud: Cenová a licenční politika do roku 2020

V posledních letech došlo k silné fluktuaci z hlediska licencování a cenové politiky pro produkty JIRA Cloud a Confluence Cloud. Co se změnilo? Za jaké ceny vlastně nakoupím aplikace Jira a Confluence?

Pokud používáte produkty, či služby společnosti Atlassian alespoň 5 let, jistě jste si všimli, relativně častých změn. V tomto článku se dozvíte historický přehled změn přibližně do roku 2020.

 

Modelový příklad uživatele

Pro zjednodušení vysvětlování cenové politiky si uvedeme některé potřeby modelového uživatele:

  • potřeba vedení dokumentace.
  • potřeba řízení projektů jak pro vývoj software, tak pro sledování chyb, je třeba užívat Kanban a Agile metodiky pro řízení projektů.
  • počet uživatelů nepřesahuje 10 uživatelů.

 

 

Historie

Pokud se vrátíme zpět v čase, přibližně do roku 2010, byla cenová politika více, či méně relativně jednoduchá. Atlassian měl cenovou politiku takovou, že pro malé týmy do 10 uživatelů stál každý produkt 10 USD měsíčně. Složitější to však bylo v případě zvýšených nároků ze strany uživatele na schopnosti/funkce produktů.

Nejjednodušší z hlediska licencování je Confluence, která téměř po celou dobu do nedávna stála 10 USD do 10 uživatelů.

Jira je taktéž jednoduchá, pokud ji chcete používat bez podpory Agilní metodiky. Jira for projects stála 10 USD do 10 uživatelů. Pokud jste chtěli Jiru včetně Jira Agile, cena byla vyšší, 20 USD do 10 uživatelů.

Po čase, přibližně v roce 2018 Atlassian integroval Jira Agile jako součást Jira Software, kterou zlevnili na 10 USD a vytvořili jednodušší verzi Jira Core pro business projekty se stejnou, případně mírně nižší cenou.

Někdy na přelomu let 2019-2020 Atlassian uvedl nové edice stávajících produktů, Standard a Premium. Premium verze nabízí různé rozšířené funkce, které jsou vhodné zejména pro enterprise zákazníky se zaměřením na bezpečnost, autentizaci, přiřazení na vlastní doménu, apod.

 

Jira Cloud Free & Confluence Cloud Free

V říjnu 2019 Atlassian uvedl další edici stávajících produktů. Je to edice Free. Mezi nejdůležitější omezení Free edice oproti edici Standard jsou:

  • omezená kapacita úložiště o velikosti 2 GB,
  • žádné možnosti řízení oprávnění, uživatel do aplikace přístup má, nebo nemá,
  • není možný jakýkoli anonymní veřejný přístup,
  • maximální počet uživatelů je 10.

 

Free edice je opravdu zadarmo. Mám ověřeno v praxi u několika svých zákazníků.

 

 

Aktuální cenová politika

Informace o aktuální cenové politice produktů a služeb Atlassian si můžete přečíst v článku Jira Cloud & Confluence Cloud: Nová cenová a licenční politika v roce 2021.

 

Odkazy

 

Michal Zobec

Michal Zobec Senior IT Consultant, Project Manager ZOBEC Consulting