Jak vytvořit subdoménu neco.firma.local na stejném AD řadiči? (ProTIP)

Nedávno jsem se rozhodl, že si vytvořím trvalé testovací prostředí, které bude součástí produkčního prostředí, ale v samostatné sub-doméně dev.zobec.local. Do současnosti jsem si vytvářel testovací
prostředí, které buď nebylo v doméně, nebo naopak bylo přímo součástí produkčního prostředí. Jako nejlepší řešení se mi zdálo, organizačně jej izolovat do samostatné subdomény. Bohužel na první pohled jsem nepřišel na to, jak vytvořit na doménovém řadiči subdoménu.

Protože jsem se rozhodnul vytvořit samostatnou doménu a na první pohled nebylo jasné, jak tento problém řešit, začal jsem hledat na internetu. Problém je v tom, že alespoň ze všech článků, které jsem řešil, vyplynulo, že scénář nasazení je:

  • vytvářím novou doménu ve tvaru subdomena.zobec­.local, nebo
  • mám existující doménu a chci vytvořit novou site se subdoménou, sk.zobec.local

Nikde jsem nebyl schopen najít můj scénář 🙂 Začal jsem se proto ptát několika kamarádů a zkoušel jsem hledat jinak. Nakonec jsem řešení vygooglil a mezitím mi kolegové potvrdili moje zjištění.

 

 

Bohužel tento scénář je možné realizovat pouze s dalším serverem. Doménové prostředí Active Directory tedy potřebuje pro podřízenou doménu další řadič.

Pokud je to tedy možné, plánujte dopředu jak strukturu Active Directory vymyslíte a jak budete řešit případná prostředí pro vývoj a test (dev/test) organizačně a technicky.

 

Odkazy

 

Michal Zobec

Michal Zobec Senior IT Consultant, Project Manager ZOBEC Consulting