Další kritika s Apple iPhone a porovnání s Windows Mobile (několik různých pohledů)

Tak tu máme pokračování srovnávání telefonů Apple iPhone 3G a telefonů se systémem Windows Mobile. Posledně jsem popisoval zkušenost Davida Grudla, který hledal náhradníka za svůj dosluhující telefon Siemens ME45. Nejprve koukal po HTC Touch HD a po nepříjemných zkušenostech jej nahradil jablečným telefonem – totiž Apple iPhone 3G 🙂

David Grudl pokračuje v hodnocení svého iPhone

V současné době po osmi týdnech je s iPhonem stále spokojen a pouze zvyšuje seznam chyb ve funkcionalitě, které mu vadí. Taktéž se zeptal
několika lidí na jejich názor na iPhone.

Prvním z dotazovaných je bratrancem Davida Grundla:

Moje pocity by se celkem daly shrnout do jedne vety – iPhone je ta nejnedotazenejsi vec na svete. Chybi mu neskutecne mnoho funkci, ktere ostatni
maji v zakladu. Prace se soubory je pro BFU temer nemozna. pri pokusu o propojeni pres wifi jsem vzteky rozkousal pul pracovniho stolu. GPS je dobra
tak akorat pro nalezeni aktualni pozice a velmi efektni zazoomovani v google maps. A je toho mnohem, mnohem vic. Pres to vsechno ho ale miluju, jsem na nej
pysny a vsude se s nim vytahuju. Dokonce se s nim daji oblbovat i slecny 🙂

Zkratka a dobre, stoji me kolikrat neskutecne nervy, ale jedine 2 veci, za ktere bych byl ochten ho vymenit, jsou zlate tele a novejsi model iPhone.

dalším zpovídaným na toto téma je novinář Pavel Tomek:

Pavel Tomek

Lépe ovladatelný přístroj s dotekovou obrazovkou tu doposud nebyl …

Stačí letmý dotek, jednoduchá pobídka a iPhone bleskurychle reaguje. Nestane se vám, že byste zuřivě ťukali do některé softwarové klávesy a
čekali až se telefonu uráčí zareagovat.

Většina jeho konkurence má mnohem pokročilejší funkce, ale zatím se jim nepodařilo udělat jejich používání stejně zábavné jako na
iPhonu.

Safari je zatím nejlepší internetový prohlížeč, se kterým jsem měl možnost na mobilních telefonech pracovat …

jako o plnohodnotném pracovním mobilu nemá smysl o iPhonu uvažovat

Fórum iPhone kritika od business uživatelů

Na iPhone fóru jsem našel kritiku od uživatele mikrotom, včetně popisu zkušeností použití iPhone ve firmě s poštovními servere Microsoft Exchange Server 2003/2007.

nedostatky specifické pro byznys-orientovaného uživatele

Zde uvádím pouze první dvě položky obsáhlého seznamu kladů a záporů iPhone (nemá smysl citovat celý obsah, můžete si přečíst původní příspěvek – viz odkazy níže.)

Zásadní nedostatky funkcionality aplikací/systému:

 • Zcela abstrahuje úkoly. Prostě s nimi neumí pracovat a hlavně je nesynchronizuje.
 • Ignoruje SMS s kontaktními informacemi. Pokud vám tedy někdo odesílá skrze SMS vizitku, ani se nedozvíte, že tak učinil.
 • Z vlastní databáze kontaktů neumí odesílat informace jako VCard. Z příloh e-mailů, které vám zašle někdo jiný, je však zpracovat umí.
 • Kalendář neumí vytvářet organizované schůzky. Je schopen pouze přijímat a zpracovávat pozvánky od jiných.
 • Neumí v e-mailech, kontaktech ani kalendáři pracovat s kategoriemi a follow-up značkami.
 • Poštovní klient stáhne celou zprávu, pokud ji chcete předat dále. Přeposlat zprávu s přílohou o velikosti 5 MB pro vás bude znamenat 10 MB síťového provozu. EAS přitom standardně umožňuje vyřešit takovou úlohu v rámci serveru (0 MB přenosu).

Nedostatky funkcionality aplikací/systému:

 • Domácí obrazovka nezobrazuje nadcházející položky kalendáře. Aplikace třetích stran, které by do ní zasáhly, jsou zatím považovány za nežádoucí, takže je na oficiálním AppStore nenajdete.
 • Nepodporuje kopírování a vkládání, přičemž mnoho aplikací si ještě navíc neumí navzájem podávat potřebné informace. Neschopnost vytočit telefonní číslo z textové zprávy je opravdu frustrující.
 • Neumí ukládat ani editovat dokumenty.
 • Neumí nastavit režim mimo kancelář.
 • Pokus o vymazání či přesunutí zprávy, kontaktu či schůzky v době, kdy nejste online připojeni k EAS serveru, vyprodukuje množství chybových hlášek a nakonec k zamýšlenému odstranění nedojde.
 • Poštovní klient občas zobrazuje text v HTML e-mailech v příliš malém měřítku.
 • Poštovní klient zobrazuje trvale rozbalený strom podsložek. Pokud jich máte ve své schránce více(např. pro různé klienty/projekty), pak vám bude pár chvil trvat, než se jimi prolistujete a dostanete se třeba ke složce s odeslanou poštou, jenž se zobrazuje až pod nimi. Žádný fígl s poklepáním do spodního rohu displeje za účelem přesunu na konec seznamu totiž neexistuje.
 • Kalendář neumí zobrazit pohledy na týden či rok.
 • Kalendář neumí definovat atribut volno/nezávaz­ně/zaneprázdněn/mi­mo kancelář.
 • Kalendář neumí nastavit schůzku jako soukromou/důvěrnou.

Moje osobní shrnutí

Vzhledem k tomu že s iPhonem jsem se setkal u mých přátel a později si jej přála moje přitelkyně, tak jsem měl možnost si jej vyzkoušet. Můj názor na telefon je zatím takovýto:

 • ač nerad, připouštím že se jedná asi nejlépe koncipovaný telefon s dotykovou obrazovkou, vyniká zvláště perfektním ovládáním bez stylusu (dotykové pero)
 • má naprosto perfektní webový prohlížeč. moje surfování na internetu s HTC S710 VOX se nedá naprosto srovnat. Oceňuji především naprosto dokonalou podporu všech běžných standardů, včetně Flash (což považuji za největší nedostatek prohlížečů pro Windows Mobile).
 • díky licencované synchronizaci Microsoft ActiveSync ho považuji za jediného použitelného kandidáta pro synchronizaci mobilu s Outlookem (po zážitcích z ruzných alternativních klientů pro synchronizaci s Outlookem už tuto cestu nikdy absolvovat nebudu).
 • i když je relativně velký je docela kompaktní a designem neurazí
 • mohl by mít lepší rozlišení displeje

Odkazy

 

michal zobec

Michal Zobec Senior IT Consultant, Project Manager ZOBEC Consulting