Centrum zařízení Windows Mobile (WMDC) nesynchronizuje s Microsoft Outlook 2010 x64 (aktualizováno)

Při používání finální verze Microsoft Outlook 2010 x64 ve Windows Vista Ultimate x64 jsem se setkal s problémem nefunkční synchronizace Outlooku s mým telefonem HTC Touch 2 s Windows Mobile 6.5. Konkrétní problém byl v tom že mi Centrum zařízení Windows Mobile (Windows Mobile Device Center – WMDC) tvrdilo, že aplikace Microsoft Outlook není nainstalována. 

Problém jsem zkoušel řešit reinstalací Office 2010 a hledáním nové verze sady ovladačů pro Centrum zařízení Windows Mobile pro 64bit systémy Windows. Bohužel bezvýsledně. Na diskuzi se několik lidí setkalo se stejným problémem ale vesměs jej neřešili protože používají synchronizaci ActiveSync přes Exchange Server. Já však nemám vlastní Exchange Server takže to nebylo pro mne řešení (ne že by mě to netlačilo k tomu abych si jej zprovoznil).

Posledním impulsem byly opakované zmínky že uživatelé s Office 2010 x86 se s tímto problémem nesetkávají. Proto jsem vyzkoušel odinstalovat Microsoft Office 2010 Professional Plus x64 a nainstalovat 32bit verzi Microsoft Office 2010 Professional Plus x86. Problém tím byl vyřešen, synchronizace začala bezproblémově fungovat.

 

V čem je tedy problém?

Oficiální vyjádření Microsoftu, které jsem dnes shodou okolností dostal je takové, že Microsoft při vývoji Microsoft Outlook 2010 x64 ani nepočítal se synchronizací Windows Mobile telefonu přes kabel. Počítá prostě s tím, že x64 verzi budou používat zejména Enterprise zákazníci s firemním Exchange Serverem. Tato informace mi byla potvrzena odkazem na zdroj – Office 2010 Resource Kit.

 

Jaké je tedy řešení?

Pokud chcete používat synchronizaci telefonu s Windows Mobile máte několik možností:

  • používat kabel, ale pouze s Outlook 2010 x86. Synchronizace přes kabel není u Outlooku 2010 x64 podporována.
  • používat synchronizaci Microsoft ActiveSync přes Microsoft Exchange Server (bez ohledu na to jakou platformu x86/x64 Office chcete používat). Nevýhodou je vlastnit server se systémem Windows Server a Exchange Server.
  • alternativní variantou pokud trváte na x64 Office (třeba kvůli Excelu a Access) je mít Outlook separátně ve virtuálním stroji s virtuálními Windows Vista nebo Windows 7 a telefon synchronizovat jen s tímto systémem.

Poznámka: Nemám zkušenosti s jinými telefony, ale pokud Nokia a její manažerské telefony ve Windows Vista/7 používá k synchronizaci Windows Mobile Device Center, tak tento problém vznikne i u telefonů této značky a všech dalších, které mají zakoupeny licenci na synchronizaci Microsoft ActiveSync (Sony Ericsson, Apple a případně další).

 

Citace Microsoftu k podpoře synchronizace Windows Mobile Device Center s Microsoft Outlook 2010 x64

Microsoft Office 2010 Resource Kit
Windows Mobile Device Center (WMDC) synchronization WMDC does not synchronize with Microsoft Outlook 2010 if you use the 64-bit version of Outlook 2010. In such cases, an error  message displays that states that there is no default mail client or the current mail client cannot fulfill the messaging. WMDC synchronizes correctly with the 32-bit version of Outlook 2010. To synchronize a Windows Phone with Outlook 2010 by using Windows Mobile Device Center, uninstall Outlook 2010 64-bit. Then use the original installer that you used to obtain Outlook 2010 64-bit to install Outlook 2010 32-bit. Outlook 2010 32-bit is the default option.

 

Mám Office 2010 Click-to-Run a synchronizace mi také nefunguje

Office 2010 Click-to-Run nepodporuje synchronizaci po kabelu, jedná se totiž o virtualizovanou verzi Office která běží na serverech společnosti Microsoft. Jedná se o použití technologie  virtualizace aplikací (Microsoft App-V), kdy se aplikace prakticky neinstaluje a celý kód běží na hostitelském serveru. Na cílovém počítači se aplikace jen zobrazuje. Z toho důvodu není možné synchronizaci po kabelu použít.

 

Aktualizace 25.10.2010

Doplněna informace o Office 2010 Click-to-Run.

 

Aktualizace 2.5.2021

Systému Windows 10 Mobile skončila v roce 2019 podpora.

Centrum zařízení Windows Mobile bylo odebráno ve Windows 10 verze 1709.

 

Odkazy

 

Michal Zobec

Michal Zobec Senior IT Consultant, Project Manager ZOBEC Consulting