Azure SQL Database: Principy služby a rozdíly oproti SQL Server OnPremise

Jaké jsou vlastně rozdíly mezi klasickým SQL Serverem, který vám běží na serveru a službě Azure SQL Database v cloudu?

Azure SQL Database je online služba poskytující ekvivalent produktu SQL Server. Jedná se o službu poskytované v režimu „Databáze jako služba“ (Database-as-a-Service, DBaaS), jedná se o typ serverless služby (služba bez serveru).

Jaké mám praktické zkušenosti?

Pokud máte větší databáze a také potřebujete větší výkon, myslím si, že se Azure SQL Database vyplatí. Zejména, v porovnání Azure VM se SQL Server OnPremise běžící v Azure VM. Tím že služba je poskytována jako Serverless služba, platíte jen za skutečné využití služby. Taktéž neplatíte za běh operačního systému, resp. samotného VM jako takového. Platíte pouze za uložená data, procesorový čas, síťovou komunikaci a případně další služby. Pokud byste měli opravdu velké nároky, tak můžete využít také možnost škálování služby.

 

 

Praktické rozdíly se správou Azure SQL Database

Co jsem zjistil během praxe se službou Azure SQL Database? Ano rozdíly tam jsou. Pokud máte zkušenosti například s Exchange Server a Exchange Online, či Microsoft 365 (ex Office 365), jistě víte z praxe, že ač se jedná o stejné produkty, jsou mezi nimi v některých věcech zásadní rozdíly vznikající tím, že se již jedná o službu provozovanou v cloudu. Jedná se konkrétně jak o rozdíly v obecné rovině z hlediska bezpečnosti, tak i z hlediska způsobu správy těchto produktů.

Chybějící role sysadmin

Ano, tím že se jedná o cloud službu, Microsoft zrušil roli sysadmin. Nenajdete žádný ekvivalent tohoto oprávnění.

 

 

Zobrazení a přidělení oprávnění

Nejsem úplně příznivec psaní SQL dotazů (SQL query), takže pro práci se SQL Serverem rád pracuji v SQL Server Management Studiu. Je to přece jen jednodušší a rychlejší, protože v mém případě s databázemi nepracuji denně. Bohužel, přestože si připojíte instanci do aplikace SQL Server Management Studio, jsou některé možnosti práce v této aplikaci silně omezeny. Například nelze spravovat účty a nelze si zobrazit přidělená oprávnění.

 

Seriál o službách Microsoft Azure

 

Odkazy

 

Michal Zobec

Michal Zobec Senior IT Consultant, Project Manager ZOBEC Consulting

Jeden myslel na “Azure SQL Database: Principy služby a rozdíly oproti SQL Server OnPremise

Komentáře nejsou povoleny.