4. května den Star Wars (May the 4th be with you)

Dnes je 4. května, dnes je den Star Wars. Proč?

Jistě jste si všimli, že 4. května je všude na internetu fráze „May the 4th be with you“. 4. května je den Star Wars.

O co jde? Jako fanoušci Star Wars jistě víte, že rytíři Jedi a rebelové používají jako rozloučení „provázej tě síla“, či „ať tě provází síla“, anglicky „May the force be with you“. A zde je využití možnosti, že slovo „force“ zní podobně jako číslovka 4, anglicky „four“. Pak tu máme slovo „may“, které znamená ve zmíněné větě „nechť“, či „ať“, ale také může znamenat název měsíce květen 🙂

Fráze „May the 4th be with you“ je tedy slovní hříčkou (typ slovní hříčky kalambúr), která využívá podobné znělosti slov, čímž vzniká „May 4th“, tedy 4. květen 🙂

 

 

První obecné užití termínu „May the 4th be with you“, bez souvislosti se Star Wars, proběhla 4. května 1979, den poté, co byla Margaret Thatcherová zvolena premiérkou Spojeného království . Její politická strana Conservative and Unionist Party (Konzervativní a unionistická strana) umístila do novin Evening News (Večerní zprávy) reklamu s pozdravem „May the Fourth Be with You, Maggie. Congratulations.“ česky, „Ať je čtvrtý s tebou, Maggie. Gratulujeme.“.

První kdo použil slovní hříčku „May the 4th“ v souvislosti se Star Wars byla Jeanne Cavelos ve své knize Věda ve Star Wars (The Science of Star Wars) v roce 1999.

V roce 2008 se začaly objevovat skupiny fanoušků na sociální síti Facebook, oslavující den Luka Skywalkera s využitím stejného hesla.

První organizovaná oslava dne Star Wars proběhla v roce 2011 se v Torontu v Ontariu v Kanadě.

 

 

Odkazy

 

Michal Zobec

Michal Zobec Senior IT Consultant, Project Manager ZOBEC Consulting

Nechte vzkaz