Kolik počítačů vlastně mám? (recenze VMware Workstation 5.5)

Kolik počítačů vlastně mám?
Emulace virtuálních PC pro platformu 32bit a 64bit PC s širokou podporou operačních systémů.

VMware Workstation, je velmi známy nástroj vytvářející virtuální počítače. Ke konci listopadu roku 2005 společnost VMware vydala novou verzi VMware Workstation 5.5, která přináší spousty nových funkcí a vylepšení. Co vám tato nová verze přinese, se dočtete v tomto článku.

Lehký úvod
Pro uživatele, kteří se prozatím nesetkali s pojmem virtualizace, mám zde malé seznámení. VMware je nástroj pomocí kterého vytvoříte virtuální počítač. Virtualizace je prakticky dokonalá, protože oproti ostatním podobným nástrojům zde není vytvořeno celé prostředí s operačním systémem, ale pouze virtuální hardware. Vytvoří se tím pádem veškeré vybavení obvyklé pro počítač – procesor, grafická karta, operační paměti, čipset desky, pevné disky, optické mechaniky a další podobné komponenty. Samozřejmě výkon takového počítače závisí na výkonu hostitelského systému, takže pokud máte stroj střední kategorie, může vám v něm běžet virtuální počítač o výkonu přibližně základního kancelářského počítače. Výkonnější hostitelské systémy jsou schopny provozovat vícero virtuálních počítačů, záleží už jen na vaší fantazii a množství prostředků hostitelského systému. Výhodou takovýchto virtualizačních nástrojů je fakt, že jsou schopny používat jakýkoli operační systém bez potřeby speciální úpravy.

Virtuální hardware a novinky
Virtuální počítač je založen na chipsetu Intel 440BX (NS338 SIO, 82093AA IOAPIC) s biosem Phoenix verze 4. Procesor je převzat z hostitelského systému. Je možné mít také mnoho pevných disků a optických mechanik, která mohou být na IDE/ATAPI nebo SCSI rozhraní. SCSI je podporováno především z hlediska kompatibility pro některé operační systémy, na samotný běh nebo výkon systému to nemá vliv. HW je celkově tvořen z relativně moderních komponent, což má nevýhodu pro běh starých operačních systémů jako MS-DOS, pro který jsou některé komponenty neznámé.V nové verzi je výraznou novinkou podpora systémů s 64bit procesory a podpora víceprocesorových systémů. Z toho vyplývá i širší podpora operačních systémů, které se rozrostly nejen v řadách Microsoft Windows, ale především v Linuxových/Unixových systémech. Celkem jsou podporovány desítky operačních systémů, kde jsou zahrnuty Microsoft Windows/MS-DOS, Linux/Unix/FreeBSD, NetWare a nově především Sun Solaris.

Virtuální stroj na všechny způsoby
Šikovnou funkcí je vytváření klonů virtuálních strojů, včetně tzv. klonu s odkazem (Linked clone). Tento klon odkazuje na původní obraz virtuálního stroje a nezabírá tak místo navíc. Ideální je pro situaci, kdy potřebujete více virtuálních strojů využívající sice stejný operační systém, avšak používající rozdílné programové vybavení a případně rozdílnou konfiguraci v hardware (mám tím na mysli virtuální hardware). Pokud je takových strojů vícero, ušetříte desítky GB. VMware nově obsahuje integrovanou funkci importu virtuálních strojů od společnosti Microsoft (Virtual PC 2004, Virtual Server 2005) a Symantec (LiveState Recovery). Vadou na kráse je import virtuálních strojů od Microsoftu. Import je možný jen u virtuálních strojů s Microsoft Windows NT a novějšími.Velmi oceňuji šikovný nástroj VMware DiskMount Utility sloužící k připojování souborů s virtuálními disky (mají příponu .VMDK). Nástroj mi také předvedl, že je možné připojovat virtuální diskové jednotky cestou bez hromady speciálních ovladačů a restartů počítače.


Prakticky unikátní vlastnost VMware je možnost 3d akcelerace jak je vidět na obrázku a možnost zápisu v optických mechanikách (v mém případě lg gsa-4163).

Jedinečnost
Unikátním prvkem mezi virtuálními stroji je 3D akcelerace. Prozatím neznám žádný virtuální stroj, který by byl schopen nabídnout tuto funkci. Samotná společnost VMware tuto funkci vyvíjí již delší dobu prozatím jen ve formě experimentální podpory především pro testovací účely než plné využití. 3D akcelerace je podporována pouze v systémech Windows 2000|XP|Server 2003, protože využívá technologii Microsoft Direct3D. OpenGL pouze v softwarovém režimu (tzn. bez akcelerace). V hostitelských systémech s operačním systémem Linux je možné používat 3D akceleraci jen u grafických karet ATI protože zatím chybí ovladače pro grafické karety NViDIA. Pro akceleraci je použito DirectX verze 8 s určitými omezeními o některé technologie a funkce. Zapínání 3D akcelerace je prozatím možné jen pomocí úpravy konfiguračního souboru virtuálního stroje. Vzhledem k pouze částečné podpoře DirectX 8 jsem zkusil provést test výkonu starším nástrojem 3D Mark 2001. Výsledek testu s rozlišením 640x480x32bit byl 1281 3D Marks, což samozřejmě nic neznamená, protože výrobce uvádí v dokumentaci, že nebyla 3D akcelerace optimalizovaná pro výkon. Během testu nebyly vykonány 3 testy z důvodu nepodpory funkcí HW (viz. podpora 3D akcelerace v dokumentaci výrobce). Hostitelský systém s grafickou kartou nVidia GeForce 2 Titanium (s 64MB videopaměti) provedl ten samý test se stejnými parametry s výsledkem 4155 3D Marks.

 
Výsledek testu v 3d mark 2001 není zrovna oslnivý, ale doufam ze to VMware do finalni verze podpory 3D akcelerace doladí.

Oproti konkurenčnímu nástroji vyniká VMware Workstation také v rychlosti provádění hibernace a obnovení virtuálního stroje. Když jsem poprvé provedl v této verzi hibernaci, tak jsem myslel, že je to náhoda. Hibernace v předchozích verzích VMware a Virtual PC trvala ve virtuálním stroji s 512MB RAM přibližně půl minuty, teď stejná operace trvá něco málo přes 10 sekund což je dost výrazný pokrok. Další pěknou funkcí je Quick Switch, které se chová podobně jako přepnutí prohlížeče Internet Explorer do celoobrazovkového režimu. Po zapnutí této funkce jsou vidět jen záložky virtuálních strojů, díky tomu se hodně zpřehlední pracovní prostředí. Není však vidět stav HW virtuálního stroje.Pokud pracujete ve firmě na rozsáhlejším projektu, nebo potřebujete pro testy použít více počítačů, které potřebují komunikovat navzájem, hodí se k tomu nová možnost vytváření týmů. Osobně jsem tuto funkci využil při testování nasazení Windows Small Business Server 2003 pro jednu firmu. Vytvořil jsem si tým (týmy se dají také nazývat skupinou, protože vlastně slouží ke kolektivní práci s více virtuálními stroji) pro tento účel a přiřadil do něj virtuální stroj se serverem a s jedním klientem s Windows XP Professional a ověřoval si tak nové vlastnosti serveru. Pro tým je možné vytvořit a vyhradit segment sítě s konkrétní propustností a dokonce je možné zapnout emulaci ztráty paketů (ve vybraném rozsahu procent).

Přehrávač
Zajímavou myšlenkou společnosti VMware je umožnit používat virtuální stroje i lidem bez VMware. Tak jako jsou prohlížeče dokumentů, existuje již nově „přehrávač“ pro virtuální stroje VMware. Nástroj VMware Player poslouží k předváděcí akci, nebo třeba jen k pouhému vyzkoušení bez nutnosti dokupovat další licenci. Stálí uživatelé si hned po spuštění Playeru určitě všimnou spartánského prostředí s minimálními funkcemi. Změna hardware není možná, je možné pouze již daný HW zapnout/vypnout nebo maximálně změnit velikost přidělené operační paměti. Pro chod virtuálního stroje je však všechno zajištěno.

 
VMware Player, nástroj zcela zdarma pro případnou prezentaci. Player umožňuje běh i vícero virtuálních strojů, je však vidět hned na první pohled, že moc funkcí nepobral.

Dobrá volba
Co říci na závěr? V podstatě tomuto produktu nemohu nic vytknout. Již předchozí verze na tom byly velice dobře a ve srovnání s  konkurenčním produktem Microsoft Virtual PC 2004 je tento fakt ještě umocněn. Díky existenci konkurence je také vidět za tu dobu snižování cen, což je pozitivní přínos pro uživatele. I přesto je vidět snaha společnosti VMware neustále přinášet něco nového, pokud možno originálního. Osobně jsem ani nečekal tolik novinek a kromě 3D akcelerace mi nic relativně nechybělo. Pokud používáte verzi 4 a vyzkoušíte novou verzi 5, tak člověk získá dojem, že společnost VMware myslí jen na svoje zákazníky bez ohledu na zisky. Pokud vybíráte nějaký podobný nástroj pro virtualizaci, tak určitě neváhejte, VMware Workstation je velice dobrá volba. Pokud máte starší verzi, určitě se vyplatí přechod nejen kvůli novým nástrojům a funkcím, ale i výraznému zrychlení a zkvalitnění vaší práce. Nové uživatele potěší zejména příjemná a rychlá reakce provozovaného systému a menší zatížení procesoru. Uživatelé využívající hojně funkci Snapshots, uvítají tuto variantu běžící na pozadí, která opět urychlí jejich práci.

 
Takový krasný „stromeček“ si můžete pořídit během pokusů s virtuálním strojem. Ideální nástroj pro řešení technické podpory, kdy je možné si vytvořit nejčastěji řešené modelové situace.

specifikace produktu

Klady:             Nová podpora HW, funkce rychlý náhled, nahrávání filmů, úžasná rychlost při ukládání do režimu hibernace, podpora 3D akcelerace, práce se snímky (Snapshots).
Zápory:           Pouze částečná podpora 3D akcelerace a pouze MS Direct 3D.
Hodnocení:     Výkonný virtuální stroj s širokou podporou operačních systémů.

Výrobce
VMware, Inc.
3145 Porter Drive
Palo Alto, USA

Distribuce v ČR
Trask solutions s.r.o.
Podbabská 20
160 46 Praha 6
Tel.: +420 220414111
http://www.trask.cz/
info@trask.cz

Cena
Standartní krabicové balení 199,- USD (cca 4773,- Kč),
Elektronická licence 189,- USD (cca 4533,- Kč).
Ceny se určují podle kurzu USD. Ceny jsou uvedeny bez DPH.

HW požadavky pro hostitele (přesné informace v dokumentaci)
Procesor x86 400MHz nebo rychlejší (500MHz doporučeno),
Operační paměť 128MB RAM (256MB doporučeno),
Grafický adaptér s 16-bit nebo 32-bit barevnou hloubkou.
Volné místo na disku: 80MB (Linux), 150MB (Windows), pro hostovaný OS je doporučeno jako minumum 1GB.
Další požadavky: Optická mechanika CD/DVD-ROM/RW, síťová karta standartu Ethernet.
Operační systém: 32-bit Windows 2000|XP|Server 2003; 64-bit Windows XP|Server 2003; 32-bit nebo 64-bit distribuce Linux s jádrem 2.4.10 (Mandrake, Red Hat, SUSE/NOVEL, RHEL AS/ES/WS).

Podporované operační systémy v hostovaném virtuálním stroji
Podpora prakticky jakéhokoliv operačního systému pro platformu Intel x86, podrobnosti na stránkách výrobce.

Použitý HW pro hostitele
AMD Duron 1,3GHz
1GB RAMTabulka s vysvětlivkami  

Hostitel Systém (pc) poskytující svoje systémové prostředky pro hosta.
Host, virtuální stroj Systém (pc) využívající systémové prostředky hostitele.

Odkazy
Stránky výrobce
https://www.vmware.com/
Stránky produktu
http://www.vmware.com/products/ws/
Co je nového
http://www.vmware.com/products/ws/new.html
Dokumentace k produktu
http://www.vmware.com/support/pubs/ws_pubs.html
Časté dotazy a odpovědi (FAQ)
http://www.vmware.com/products/ws/faqs.html

Revize dokumentu: r01a01

Právní ustanovení
Tento dokument je vlastnictvím autora Michala Zobce a/nebo jeho vydavatele a podléhají zvláštním ustanovením. Tento dokument není dovoleno jakkoli reprodukovat (písemně, ústně, obrazem nebo jinak) bez výslovného svolení autora a/nebo vydavatele.

Uveřejnění: Thomas Taylor Media, Upgrade IT!, 2005.
www.upgradeit.cz www.tt.cz

© 2005 Michal Zobec. Všechna práva vyhrazena.

0 Responses to “Kolik počítačů vlastně mám? (recenze VMware Workstation 5.5)”


  • No Comments

Leave a Reply


%d blogerům se to líbí: