Den hrdinů boje proti totalitě

**Witold Pilecki** (13. května 1901 – 25. května 1948; krycí jména Roman Jezierski, Tomasz Serafiński, Druh, Witold) byl polský voják, spoluzakladatel protinacistické odbojové organizace Tajná polská armáda (Tajna Armia Polska) a později člen partyzánské Zemské armády (Armia Krajowa). Byl jediným člověkem, který se kdy dobrovolně nechal uvěznit v koncetračním táboře Osvětim, aby zde organizoval odpor vězňů a získával zpravodajské informace. Díky němu se již v roce 1940 ke Spojencům dostaly první zprávy o nacistických zločinech v tomto koncentračním táboře. V roce 1943 z tábora unikl a účastnil se Varšavského povstání. V řadách Zemské armády dosáhl hodnosti kapitána.

Po válce Witold Pilecki pracoval jako agent demokratické polské exilové vlády a v Polsku shromažďoval informace o sovětských zločinech na Polácích. Komunistická tajná policie ho však odhalila a zatkla. Přes mučení při výsleších neprozradil žádné citlivé informace a byl po vykonstruovaném politickém procesu popraven v květnu 1948 v Mokotovském vězení ve Varšavě.

Pileckého jméno bylo po celou dobu komunistického režimu v Polsku zakázané a památka na něho se téměř vytratila. V lednu 2008 proto polská nadace Fundacja Paradis Judaeorum vyhlásila akci Připomeňme si kapitána (Przypomnijmy o Rotmistrzu), která má vrátit Pileckému náležitou úctu a výročí jeho smrti každoročně připomínat jako celoevropský Den hrdinů boje proti totalitě.

„Witold Pilecki na Wikipedii“:http://cs.wikipedia.org/wiki/Witold_Pilecki

0 Responses to “Den hrdinů boje proti totalitě”


  • No Comments

Leave a Reply