Záchranáři Live

Donedávna bylo takzvané Live CD výhodou systémů Linux, díky kterému mohli zejména správci v případě havárie spustit systém z CD a plnohodnotně, téměř bez omezení, řešit problémy, nebo i dočasně v tomto prostředí pracovat.

avast! BART CD, nabídne asi nejširší sortiment nástrojů v jednom řešení. Uživatelské prostředí je však pouze v angličtině.

Díky tomuto tlaku společnost Microsoft vyvinula systém Windows Preinstallation Environment, který již umožňuje s jistými omezeními spouštět systém Windows také z CD. Po nějaké době si toho všimly firmy vyvíjející antiviry, využily této nové možnosti a vyvinuly vlastní řešení. První společností je Alwil, nabízející avast! BART CD, a druhou Grisoft, která nabízí AVG Rescue CD. Třetí řešení je založeno na myšlence Barta Lagerweije zpřístupnit vlastní řešení Windows Preinstallation Environment široké veřejnosti se sadou nástrojů zdarma, nazvané Bart’s Preinstalled Environment (BartPE).

Malé seznámení s prostředím Microsoft Windows Preinstallation Environment

Prostředí Microsoft Windows Preinstallation Environment (dále též jako Windows PE), založené na Windows XP Professional nebo Windows Serveru 2003, slouží jako minimalistické běhové prostředí pro účely diagnostiky PC, nasazení v síťovém prostředí a předinstalace. Toto prostředí bylo vyvinuto hlavně proto, aby umožnilo technikům pracovat s počítačem z CD bez omezení, která má již zastaralý operační systém MS-DOS. Windows PE je možné spouštět například z běžného disku CD nebo USB klíčenky.

Jedna z prvních výhod tedy spočívá ve velikosti 160 MB ve srovnání s běžnou instalací Windows XP nebo Windows Serveru 2003, která má přes 1 GB. Windows PE lze dále zmenšit až na velikost 86 MB za cenu vyšších omezení.

Největší výhodou je přístup k pevnému disku se souborovým formátem NTFS, což se do té doby řešilo komplikovaně pomocí různých ovladačů, které navíc nebyly zrovna moc levné. Shrnu-li to, máte k dispozici téměř srovnatelné prostředí pro běh většiny 32bitových aplikací ve Windows.

Nevýhodou mohou být omezení v síťovém prostředí, zvláště podpora pouze protokolu TCP/IP může v některých případech působit problémy. Další podstatnou nevýhodou je samotná dostupnost Windows Preinstallation Environment: mají k nim přístup výhradně organizace s předplacenými licencemi nebo členové Microsoft OEM System Builder (výrobci PC).

Originálním a užitečným nápadem je ochrana CD heslem.

avast! BART CD

Práce s avast! BART CD začíná v CD Manageru, který vám umožní aktualizovat před vyrobením obrazu ISO definice virů, případně doplnit licenční informace. Po vyplnění potřebných informací se vygeneruje zmiňovaný obraz, který lze vypálit na CD. Antivirový i operační systém vám pak běží už jen z CD. Po spuštění BART CD se objeví nabídka 15 nástrojů, včetně samotného antivirového systému avast! Antivirus. Většina nástrojů je určena pro práci s registry Windows nebo pro konfiguraci a diagnostiku sítě. Originálním nápadem je možnost vytvořené CD zabezpečit volitelným heslem, omezí se tím případné komplikace při jeho ztrátě. Při podrobnějším studování řešení společnosti Alwil jsem si všiml jedné věci: systém Windows PE na BART CD je založen na Windows XP Service Packu 1. Samo o sobě to není nic špatného, ale přináší to nevýhodu v menším počtu podporovaných diskových řadičů (zvláště pak SATA, které byly ponejvíce zahrnuty do SP2) a absenci některých kritických bezpečnostních oprav. Výrobce asi předpokládá, že se s tímto CD nebudete připojovat k internetu.

BartPE manažer se správou doplňkových modulů (plug-inů). Pro výrobu vašeho CD budete muset mít po ruce svoje instalační CD s Microsoft Windows.

AVG Rescue CD

Práce s AVG Rescue CD je velice podobná, pro vytvoření obrazu ISO slouží manažer CD Creator, který nabízí dvě varianty CD. První varianta je uzpůsobena pro systémy s menší operační pamětí než 256 MB RAM, kdy si AVG Rescue CD „odkládá“ některé soubory na disk. Verze pro systémy s větší pamětí RAM si vytvoří virtuální RAM disk a na pevný disk nic nezapisuje. AVG Rescue CD nabízí rozhraní v českém jazyce (nebo také v angličtině a němčině) a aktualizaci z definičních souborů, které máte uloženy například v USB klíčence. Rescue CD je založeno na Windows XP Professional Service Pack 2, ale sám výrobce během aktualizace nedoporučuje použití aktualizace z internetu.

Průvodce aktualizací před spuštěním samotného prostředí. Jako jediný nástroj ze tří nabízí kompletní české prostředí včetně dokumentace.

AVG Rescue CD nalezl více infikovaných souborů z náhodně vybraného vzorku 33 virů. Je to způsobeno nově integrovaným ewido anti-spywarem, který pravděpodobně velmi posílil detekci spywaru. Vzorek obsahoval náhodně vybrané starší viry a aktuálně se vyskytující spyware.

Bart’s Preinsta­lled Environment (BartPE)

Řešení Barta Lagerweije zpřístupňuje dosud nedosažitelné řešení Live CD s Windows pro širší veřejnost. To s sebou přináší jisté zvláštnosti, jako třeba použití svého vlastního instalační disku s Windows XP Professional nebo Windows Server 2003.

Obvyklé prostředí AVG 7 Professional s malým detailem – běží z CD. Nabídka nástrojů je sice chudší, ale postačující.

Vzhledem k řešení zdarma a nutnosti obcházet různá omezení kladená ze strany Microsoftu autorovi musíte přijímat jisté kompromisy. Prozatím jediné antivirové řešení, které lze s BartPE použít, je varianta McAfee VirusScanu pro příkazovou řádku. Tu je nejprve nutné stáhnout z internetu, umístit do předem připravené adresářové struktury a rozbalit. Poté můžete aktivovat v manažeru použití McAfee VirusScanu a nechat si zkompilovat obraz ISO. Práce s výsledným CD se velice podobá předchozím řešením, pouze v případě aktualizace je potřeba opět vypálit nové médium.

Prozatím jediné antivirové řešení (McAfee VirusScan) použitelné s BartPE se nepředvedlo moc v dobrém světle – pouze 22 odhalených vi­rů.

Pokračovatelé záchranné diskety

Použití Live CD se rozhodně vyplatí a jsem rád, že po určité době nejistého ticha existuje velice důstojné pokračování takzvané záchranné diskety. Obě komerční řešení antiviru dodávaného na CD jsou na velice dobré úrovni, jen z hlediska účinnosti na testovacím vzorku je AVG Rescue CD účinnější, pravděpodobně díky nově integrovanému ewido anti-spywaru. Volně dostupný nástroj BartPE je zajímavý zejména kvůli existenci záchranného disku jako takového než kvůli odvirování napadeného počítače.

avast! BART CD – specifikace produktu

Plusy hotové řešení, jednoduchost použití, menší paměťové nároky

Minusy cena, angličtina, potenciálně méně bezpečný v síťovém prostředí

Hodnocení Užitečné antivirové řešení dobře nahrazující záchranný disk

www.alwil.com

Cena Administrator License 8690 Kč/rok, Serviceman License 17 380 Kč/rok

Hardwarové požadavky

 • Procesor x86, 300 MHz nebo rychlejší
 • Operační paměť 64 MB RAM
 • Řadič kompatibilní s IDE/SCSI/RAID
 • Kompatibilní síťový adaptér, pokud je vyžadován přístup k síti
 • CD/DVD mechanika s možností zápisu
 • Volné místo na disku: 200 MB pro avast! BART

CD Manager BART CD Registry Editor umožňuje přístup pouze k registrům operačních systémů Windows NT/2000/XP/2003.

 

AVG Rescue CD – specifikace produktu

Plusy hotové řešení, aktualizace virových definic, jednoduchost použití, čeština
Minusy větší paměťové nároky Hodnocení Šikovné antivirové řešení nahrazující záchranný disk, které je vhodné pro méně zkušené uživatele

www.grisoft.cz

Cena 3490 Kč/rok.

Hardwarové požadavky

 • Procesor x86, 300 MHz nebo rychlejší
 • Operační paměť 128 MB RAM
 • Řadič kompatibilní s IDE/SCSI/RAID
 • Kompatibilní síťový adaptér, pokud je vyžadován přístup k síti
 • CD/DVD mechanika s možností zápisu
 • Volné místo na disku: 86 MB pro AVG Rescue CD Creator, 200 MB pro vytvořený obraz disku CD.

 

Bart’s Preinsta­lled Environment (BartPE) – specifikace produktu

Plusy zdarma, minimální instalace, menší omezení a větší přizpůsobivost, menší paměťové nároky

Minusy složitější pro ovládání, vyžaduje pokročilé znalosti operačních systémů, neumožňuje aktualizaci, neexistuje dokumentace a technická podpora v českém jazyce Hodnocení Všestranné řešení záchranného disku pro velmi zkušené „kutily“ zdarma

www.nu2.nu/pebuilder

Cena Pro osobní využití zdarma. Cena pro komerční využití není veřejně dostupná.

Hardwarové požadavky

 • Procesor x86, 300 MHz nebo rychlejší
 • Operační paměť 128 MB RAM
 • Řadič kompatibilní s IDE/SCSI/RAID
 • Kompatibilní síťový adaptér, pokud je vyžadován přístup k síti
 • CD/DVD mechanika s možností zápisu
 • Volné místo na disku: 10 MB pro BartPE manažer, 200 MB nebo více pro vytvořený obraz disku CD

 

michal zobec

Michal Zobec Senior IT Consultant, Project Manager ZOBEC Consulting

Jeden myslel na “Záchranáři Live

 • 3. 1. 2009 (17:17)
  Trvalý odkaz

  Velice užitečný článek, díky. Doposud jsem podobné věci řešil pomocí LiveCD Chip CD, které je obdobou BartPE, jenom s Vistami a omezenou funkností, ale taky stačí. V Chipu jich vydaly už několik verzí, nicméně nyní už dávám přednost Win PE. 🙂

Komentáře nejsou povoleny.