Windows 11: Microsoft zjednodušil a rozšířil dobu podpory pro nové verze Windows 11

Microsoft v říjnu 2021 vydal pokračovatele Windows 10, nový operační systém Windows 11. Kromě novinek v samotném operačním systému, se také změnila doba poskytování podpory pro jednotlivé verze (feature update) Windows.

Nové Windows 11 se řídí novými pravidly pro poskytování podpory jednotlivých verzí Windows (feature update), v originále „Servicing timeline for a version (feature update) of Windows“.

Nejprve si popišme, jak je to s Windows 10. Donedávna pro Windows 10 vycházely nové verze dvakrát ročně, H1 (první pololetí, jarní update) a H2 (druhé pololetí, podzimní update). Naposledy 21H1 a 21H2. Naštěstí Microsoft po vydání 21H2 oznámil, že další nové verze budou vycházet již jen jednou ročně v podobě podzimní aktualizace, tedy jakože H2.

Nové verze pro Windows 10 měly podporu v délce 18 měsíců. Nicméně pro Windows 10 Enterprise, pro (pouze) podzimní (H2) update existovala vyjímka pro firemní zákazníky v délce podpory 30 měsíců. Je to z důvodu délky implementace, protože korporace implementují a testují svoje image obvykle půl roku až rok, občas i déle.

Dále z důvodů opatrnosti obvykle je vhodné s implementací začít několik měsíců po vydání, kdy vyjdou najevo případné potíže, které mezitím Microsoft opraví. Ne každý má zájem dělat Microsoftu testera. Takže podpora o délce 18 měsíců je z pohledu korporací velmi krátká.

 

 

Naštěstí po vyzkoušení systému podpory v praxi u Windows 10 se rozhodl Microsoft změnit dobu podpory pro Windows 11 mnohem praktičtěji. Nové verze Windows budou vycházet, podobně jako u Windows 10 jen jednou ročně, pravděpodobně na podzim.

  • Základní doba podpory pro novou verzi Windows Home/Pro budou dva roky (24 měsíců).
  • Rozšířená doba podpory pro novou verzi Windows Enterprise/Education budou tři roky (36 měsíců).

 

Odkazy

 

Michal Zobec

Michal Zobec Senior IT Consultant, Project Manager ZOBEC Consulting