Windows 10: Upgrade licence na Windows 10

V jednom z minulých článků, jsem psal jak provést downgrade z Windows 10. Jak je to však s upgrade na Windows 10? Co vše musím provést, aby byl upgrade legální?

Proč bych měl řešit legalitu upgrade licence?

Pokud jste soukromá osoba, tedy koncový spotřebitel, nějaké dokladování legálně drženého software se vás úplně netýká. Nemám tím na mysli, že byste nemuseli dodržovat legálnost užívání software, to v žádném případě netvrdím. Nicméně na rozdíl od živnostníků je šance, že byste museli legálnost dokazovat je velmi malá. Samozřejmě v případě, že k této situaci dojde, je prokazování na vaší straně. V případě autorského zákona je totiž režim dokazování opačný, existuje presumpce viny a vy musíte dokazovat opak, tedy že neporušujete AutZ a také zda neporušujete licenční podmínky software, který máte v počítači.

 

 

Pokud jste podnikatel, tato situace může být častější, jeden z příkladů může být požadavek Finančního úřadu doložit legalitu užívaného software a tím, zda jste nakoupil a odvedl příslušné daně.
Jako podnikatel tedy musíte vést evidenci software i přesto, že využíváte paušální výdaje.

 

Jak doložit legalitu upgrade licence?

V tomto případě záleží na tom, jak jste upgrade provedli. Pokud se jedná o klasický nákup upgrade licence, stačí vám faktura, která dokládá, že jste si upgrade koupili. Je samozřejmě nutné mít také doklad o původní licenci, protože upgraduje se z něčeho. Dále je důležité si ověřit, zda můžete upgradovat z dané verze produktu na cílovou verzi produktu, v opačném případě by upgrade byl v rozporu s podmínkami a tedy nelegální.

 

 

Pokud jste využili nějaké nabídky zdarma, měli byste si minimálně archivovat stránku, která tuto akci popisuje a nabízí. Proč? Protože pokud nemáte nějaké potvrzení, které dokumentuje využití nějaké nabídky zdarma, je na vás jak doložit, že software užíváte legálně. Po dvou letech, kdy daná stránka nemusí existovat, se pak těžko prokazuje, že vše užíváte legálně.

 

Michal Zobec

Michal Zobec Senior IT Consultant, Project Manager ZOBEC Consulting