Windows 10: Co je to Windows Provisioning Package (zřizovací balíček)?

V posledních letech je velmi často zmiňován v souvislosti s deploymentem Windows 10 termín „provisioning“, nebo „provisioning package“.

Co je Windows Provisioning Package (ppkg)?

Windows Provisioning, resp. jeho balíček Windows Provisioning Package (ppkg) je technologie pro zjednodušení počáteční konfigurace Windows, poté co vybalíte nový počítač u vás ve firmě.

Microsoft se řídí teorií, že všechny počítače, které dorazí k zákazníkovi již obsahují nainstalované Windows, nemusíte se tedy zatěžovat instalací operačního systému.

 

Co umí Windows Provisioning?

Jedná se nástroj, který provede počáteční konfiguraci vyvolanou spuštěním/otevřením Windows Provisioning balíčku (soubor ppkg).

Provede změnu Windows na konkrétní edici, přiřazení do domény (onpremise, či azure), konfiguraci Windows a další akce jako instalace aplikací, či jiné požadované příkazy.

 

Čím není Windows Provisioning?

  • Windows Provisioning neslouží pro opakovaný deployment. Slouží pouze pro jednorázovou konfiguraci po dodání hardware výrobcem.
  • Windows Provisioning neslouží k deploymentu Windows. Windows Provisioning požaduje stroje s již nainstalovanými Windows. Pokud získáte hardware například po opravě ze servisu s novým čistým diskem, Windows Provisioning vám nijak nepomůže.

 

Možná rizika Windows Provisioning

Balíčky Windows Provisioning (soubor ppkg) již bývají zneužívány pro spouštění škodlivého kódu, proto by je neměli používat běžní uživatelé.

 

Odkazy

 

Michal Zobec

Michal Zobec Senior IT Consultant, Project Manager ZOBEC Consulting