Srovnání výkonu systémů Windows XP, Windows Vista a Windows 7 (Seven) – kontroverzní test?

Server PC Tuning provedl docela zajímavý test srovnání výkonu Windows XP, Windows Vista a Windows 7. Jedná se o srovnání jak 32-bit tak 64-bit systémů kromě Windows XP.

Z výsledků to vypadá že Windows XP má dosud stále výkonnostní rezervy, resp. ovladače grafických karet a celkový herní výkon je zatím lépe odladěn ve Windows XP. Pokud jde totiž o testy výkonu práce s pamětí tak Windows Vista a hlavně Windows 7 výrazněji předhání Windows XP s horším memory managementem (správou operační paměti).

Je tu však jedno ale. To ale se týká metodiky provedeného testu, resp. referenční HW. Testy byly totiž prováděny na sestavě s touto konfigurací:
– Procesor Intel Core 2 Duo E8600 @ 4,16 GHz
– Základní deska ASUS Rampage Extreme
– Operační paměť Kingston HyperX 1600 DDR3 – 3GB
– Grafická karta ASUS Radeon HD 4870 X2 – 2GB
– Zdroj Corsair 1kW
– Ovladače grafické karty Catalyst 9.1 s CCC

No a v čem je tedy ten háček?

Háček je ve zvoleném hardware, přesněji ve velikosti operační paměti a možná také v tom, že procesor mohl být čtyř jádrový a nikoli dvoujádrový. Díky takovéto referenční sestavě tak byl degradován výkon systémů Windows 7 a Windows Vista protože ty podávají mnohem lepší výkon s 4 GB a více paměti.
Dalším problémem je také to že hry a všechny nástroje byly 32-bitové aplikace, což může také ovlivnit výkon ve 64-bit prostředí – pracují totiž v režimu emulace Windows on Windows (WOW64). Přitom třeba kompresní program „7-ZIP“:http://cs.wikipedia.org/wiki/7-Zip taktéž obsahuje test výkonu systému a existuje narozdíl od použitého „WinRARu“:http://cs.wikipedia.org/wiki/WinRAR ve verzích pro obě platformy.

Přesto je článek alespoň v něčem přínosný – prokázal že Windows 7 jsou výkonější než Windows Vista. A to jsou Windows 7 teprve ve verzi Beta (!) 🙂 .

„Windows XP, Vista nebo 7 – kdo je nejrychlejší?“: http://pctuning.tyden.cz/index.php?option=com_content&task=view&id=12809&Itemid=41&limit=1&limitstart=0

0 Responses to “Srovnání výkonu systémů Windows XP, Windows Vista a Windows 7 (Seven) – kontroverzní test?”


  • No Comments

Leave a Reply


%d blogerům se to líbí: