Oracle Java: Kolik stojí Oracle Java dnes?

Jak jistě víte, Oracle Java již není od roku 2019 zdarma k užití v komerčním prostředí. Tehdy jsem psal, že cena je 2,5 USD na uživatele a měsíc. Jaké jsou ceny dnes?

Jak jistě víte, Oracle Java již není od roku 2019 zdarma k užití v komerčním prostředí. Tehdy jsem psal, že cena je 2,5 USD na uživatele a měsíc. Jaké jsou ceny dnes?

Proč o tom píšu? Protože jsem si všiml v posledních měsících, že některé společnosti řešily přechod z Javy na jiné prostředí. Šlo obvykle o středí, či velké organizace, či rovnou korporace. Napadlo mne, proč to řeší, když mají peněz dostatek?

 

 

Ceny Oracle Java v roce 2023

Pokud se bavíme o nákupu licencí Oracle Java do 1000 uživatelů, cena je 15 USD na uživatele a měsíc. Oracle samozřejmě nabízí slevy, ale bohužel licenční model počítá s počty u společností ve velikostech běžných v USA a nikoli v Evropě, či dokonce v USA … takže korporace v ČR třeba o 800 zaměstnancích, vlastně ani nemusí dosáhnout v ceníku na první level slevy, který je možný až od 1000+ licencí.

Pokud byste přece jen měli štěstí, od 1000 licencí platíte 12 USD na uživatele a měsíc.

Licencování Oracle Java

Co je poněkud nepříjemné je licenční model Javy. Dle licenčního modelu Oracle musíte pokrýt licencemi všechny zaměstnance a nikoli pouze zaměstnance, kteří Oracle Java skutečně potřebují pro svou práci – tedy mají aplikace, které vyžadují pro svůj běh Oracle Java. Alespoň takto restriktivně tyto licenční podmínky znějí.

Na základě těchto podmínek docela chápu hromadný úprk všech firem od Oracle Java k jinému řešení.

 

Odkazy

 

Michal Zobec

Michal Zobec Senior IT Consultant, Project Manager ZOBEC Consulting

Nechte vzkaz