Nanits Reader: Unikátní platforma pro elektronické komiksy

Každý jistě znáte komiksy. Někteří z vás si jistě kupujete tištěné komiksy. Existuje také platforma komiksů v elektronické podobě. Narazil jsem na jednu zajímavou a unikátní platformu.

Nanits Reader

Existuje elektronická platforma komiksů Nanits Reader. Jedná se o klasickou aplikaci pro mobily a tablety. Její princip je v základu jednoduchý, jedná se o vlastní uzavřený ekosystém, kde máte k dispozici čtečku v podobě vlastní aplikace v ní si kupujete jednotlivé komiksy.

Když jsem začínal (asi před 3 lety), tak komiksů bylo asi 10. Před rokem však autoři začali masivně přidávat další komiksy, takže nabídka obsahuje cca dvacet sérií komiksů, která každá obvykle obsahuje tři až pět dílů. To už je slušná zásoba. A samozřejmě další série komiksů jsou v přípravě.

Obchodní model má několik možností:

  • režim zdarma (výchozí volba). nic neplatíte, ale zobrazují se vám reklamy.
  • placené měsíční členství. cena za měsíc je 29 Kč. automaticky máte přístup k obsahu všech komiksů.
  • nákup jednotlivých komiksů samostatně. jeden komiks stojí 25 Kč.

 

Líbí se mi, že první díl série je vždy poskytován zdarma.

 

 

Většina komiksů je v češtině, máte dokonce možnost si vybrat z více jazyků, nejčastěji čeština a angličtina. Některé série jsou však jen anglicky.

Samotná práce s aplikací Nanits reader je jednoduchá a intuitivní. Myslím že principy ovládání není třeba vysvětlovat.

Jedinou vadu na kráse má práce se stahováním komiksů. Konkrétně jde o to, že stahování komiksů je relativně zdlouhavé, trvá několik minut, a stahovat můžete po jednotlivých komiksech, nemůžete stahovat třeba celé série naráz. Aplikace neobsahuje žádný manažer stahování, či cokoli, co by zjednodušilo práci se stahováním. Pokud si čtete ve vlaku v okamžiku, kde je špatný signál, nemusí se vám podařit stáhnout jeden díl ani na několik pokusů.

A kde je tedy ta unikátnost? Unikátnost se týká série komiksů Nanits, která obsahuje prostorový obsah a dynamický zvuk. Během čtení komiksu postupně rolujete dolů, ale obsah má (jednodušší) perspektivu a obsah se tedy mění na základě listováním, nebo chcete-li skrolováním v komixu. Během toho jak se mění děj v komiku se mění hudba a občas se ozve i nějaký zvukový efekt, například střelba. Nevýhodou tohoto všeho je, že tyto vlastnosti můžete očekávat jen u komiksů série Nanits. Ostatní komiksy žádné efekty neobsahují a princip práce je podobný jako třeba v Adobe Reader.

Co se týče obsahu komixů, je to asi na vašem vkusu. Nejvíce mne baví série Nanits, která je poměrně unikátní a na to, že se jedná o české dílo, možná by mohlo posloužit jako scénář pro nějaký holywoodský film. Druhý zajímavý komiks je Wilderness.

 

 

Nanits Reader  Nanits Reader  Nanits Reader

 

Odkazy

 

Michal Zobec

Michal Zobec Senior IT Consultant, Project Manager ZOBEC Consulting