Microsoft Windows Vista a Microsoft Office 2007 – krátké seznámení

Společnost Microsoft již velmi dlouhou dobu „masíruje“ pomocí různých zpráv odbornou a laickou veřejnost o jejich nových produktech. Po pětileté přestávce totiž
Microsoft dokončil novou verzi klientského systému a kancelářského balíku, která by měla přinést revoluční uživatelské prostředí a zejména bezpečnost, za kterou je hojně kritizována. Co všechno tedy přináší Microsoft Windows Vista a Microsoft Office System 2007 se dozvíte zde v krátkém úvodu, ještě před uvedením finální verze pro české uživatele.

Jednoduchost a přehlednost

Nejznámější a nejdiskutovanější
vlastnost Windows Vista je nové grafické prostředí Windows Aero, které nabízí různé grafické efekty, jako jsou průhlednost, 3D grafika a nové grafické uživatelské rozhraní. Celé prostředí bylo vyvinuto s důrazem na jednodušší a snadnější práci s počítačem s využitím vyšší míry interaktivity systému ve spojení s indexací (vyhledáváním) dat.

Prvním prvkem který vás na tento koncept upozorní je nabídka Start, která kromě integrovaného panelu s nabídkou aplikací nabízí vyhledávání přímo v nabídce Start. Vyhledávání na základě prohledávání všech dat v počítači nabízí možnost najít požadovaný obsah nejen podle názvu souboru ale i podle obsahu dokumentu. Pokud tedy zadáte slovo Windows, nabídne vám systém vše přehledně seřazené a roztříděné podle kategorie obsahu, kde kromě součástí systému budou také nalezené dokumenty, které dané slovo mají nejen v názvu, ale také je toto slovo obsaženo v dokumentu.

 

Jedním z kontroverzních prvků Windows Vista je bezesporu panel Sidebar, který je zatracován nebo vyzdvihován podle preferencí uživatelů. Po jednu dobu dokonce Microsoft rozhodl jeho odstranění ze systému, aby byl opět po půl roce vrácen do portfolia Windows Vista. Jeho užitečnost spočívá v koncentraci různých užitečných Miniaplikací (anglicky Gadgets), které si můžete na tento panel vložit. Samozřejmě miniaplikace nevyvíjí pouze Microsoft a už v dobách betaverze Visty jich existovalo pár desítek. V okně Počítač (nový název) obsahuje přehledné informace o diskových jednotkách včetně grafu znázorňujícímu využití kapacity pevného disku nebo výměnných
jednotek jako jsou externí disky nebo flash disky. Průzkumník mnohem více odkazů na obsah vašeho uživatelského účtu (Obrázky, Dokumenty apod.) a práce je mnohem přehlednější. Pěknou vlastností je možnost zobrazit ikony na ploše ve velké velikosti, možná se to někomu hodí. 

Pokud používáte počítač v síti, nebudete muset složitě procházet celou síť a hledat potřebný počítač, všechny dostupné počítače z vaší skupiny se vám díky službě Network Discovery zobrazí již po otevření nabídky Network včetně sdílených složek jednotlivých uživatelů v síti. 

Nová nabídka Start ve Windows Vista

Na hraní

Nové Windows obsahují také novou verzi DirectX 10, které budou ve Windows Vista exkluzivně. Staré DirectX 9 pro Windows 2000 a XP již nebudou výrazně inovovány, zvláště pokud jde o podporu nových hardwarových funkcí v grafických kartách. Tímto krokem nutí Microsoft hráče k pořízení nového systému, který obsahuje nadále
vyvíjenou herní platformu DirectX 10, která již podporuje funkce, které vývojáři her po Microsoftu požadovali delší dobu. V době vydání Windows Vista také budou dostupné nové grafické karty se Shader Model 4.0. Díky novému modelu ovladačů Windows Display Driver Model nabídne systém vyšší stabilitu a výkon.

Bezpečnost především

Z nových vlastností systému Windows Vista, by měli uživatelé ocenit zejména mnohem vyšší bezpečnost, kdy se během vývoje soustředil na analýzu všech průniků do systému Windows XP a na základě jijich zkušenosti navrhl více vrstvou architekturu, která odděluje jednotlivé vrstvy systému do podoby modulů. Kromě fyzického
dělení je také architektura zabezpečení rozdělena do určitých forem vrstev, která má do budoucna zabránit průnikům nežádoucích aplikací do systému. Jedním z nových výrazných rysů nového systému z hlediska bezpečnosti je systém User Account Protection, který zvyšuje bezpečnost požadováním souhlasu od uživatele v případě důležité změny v systému. Tato funkce zajišťuje vyšší formu bezpečnosti i v případě práce uživatele s vyššími právy. 

Nový internetový prohlížeč
Microsoft Internet Explorer 7 nabídne svým uživatelům mimo tabbed browsing (záložky) zejména mnohem vyšší bezpečnost. Prohlížeč by měl uživatele varovat před falešnými stránkami vydávajícími se za stránky bankovních domů a jiných institucí a měl by být výrazněji odolnější proti útokům nežádoucího software. 

Dalším prvkem k posílení bezpečnosti je nový internetový prohlížeč Internet Explorer 7 obsahující Phishing filter, který chrání uživatele před návštěvou nebezpečných stránek vydávající se například za stránky banky nebo úřadů a vyžadujícími pod různou záminkou osobní údaje a hesla uživatele. Další prvek posilující bezpečnost Internet Exploreru 7 je režim pouze pro čtení (anglicky read-only), který zabraňuje průniku nežádoucího software do systému jako se to stávalo často ve Windows XP v kombinaci z bezpečnostními chybami starší verze prohlížeče Internet Explorer 6.

Děti jej nebudou mít rády

S funkcí rodičovského zámku budou mít rodiče svoje ratolesti pod kontrolou. Z hlediska různých drobností, které se změnily a které přispívají k uživatelské přívětivosti nebo dále prohlubují bezpečnost je možnost zkontrolovat si jaké soubory či složky to vlastně váš systém nabízí po síti a ochránit si tak svoje soukromí. Výbornou vlastností pro počítače, které sdílí více uživatelů, zejména v domácnostech, je funkce Parental Control (česky pravděpodobně jako „Rodičovský zámek“). Podle názvu je již jasné, že slouží zejména pro rodiče, kteří mohou svým ratolestem přistřihnout křídla a omezit jejich nežádoucí činnost na počítači, přesně podle představ rodičů. Kromě klasického omezení přístupu k počítači v časovém rozmezí, je možné omezit přístup na stránky podle kategorie (a jeho obsahu), nebo rovnou zakázat přístup na konkrétní adresy. Další možnosti v omezování je omezení hraní her (podle kategorií nebo i jednotlivé hry), omezení spouštění jednotlivých aplikací a sledování činnosti uživatele. Sledování nabízí poměrně slušný přehled o činnosti uživatele na počítači od přehledu navštívených (a také blokovaných) stránek až po seznam spouštěných programů a her.

Mnoho voleb

Po vydání Windows XP, později nabídl Microsoft další edice – Tablet PC Edition a Media Center Edition, celkem existuje tedy Windows XP ve 4 variantách. V případě Windows Vista jde Microsoft ještě dále a nabídne v některých zemích až 6 edicí tohoto systému. Většina edicí mají většinou jiné názvy původních edicí založených na Windows XP, například ekvivalent Windows XP Home Edition je Windows Vista Home Basic, Windows XP Media Center Edition nahrazuje Windows Vista Home Premium a podobně. 

Existují však ještě dvě varianty se kterými se uživatelé setkají vyjímečně. Windows Vista Starter je nejnižšší edicí, která bude nabízena zejména ve státech s nižšší
úrovní ekonomiky nebo s vyšší mírou pirátství jako jsou státy Rusko, Čína a podobně a mezi ně překvapivě Microsoft zařadil nově i Slovensko. Tato verze je nabízena za velmi příznivou cenu vykoupením za omezení některých funkcí z nichž nejkritizovanější je omezení spuštěných programů na 3 aplikace. 

Další edicí je Windows Vista Enterprise se kterou se setkají uživatelé pouze jako zaměstnaneci velkých společností s multilicenční smlouvou, která nabízí nejširší nabídku
funkcí a bonusových aplikací z celé řady systémů Windows Vista. 

Novou a poměrně zajímavou funkcí ve Windows Vista je možnost povýšení nižší edice Windows na vyšší. Pokud tedy koupíte počítač s Windows Vista Home Basic, později však začnete podnikat a budete potřebovat využívat komunikaci s podnikovým serverem, je možné kontaktovat výrobce počítače nebo společnost Microsoft a za poplatek upgradovat vaše Windows Vista na vhodnou edici. Tato funkce přináší poměrně velké finanční úspory v porovnání s dosavadní praxí, kdy bylo možné upgradovat výhradně zakoupením zcela nové licence za plnou cenu.

Do kanceláře

Dalším z důležitých produktů, je nová verze kancelářského balíku Microsoft Office 2007 a jeho doprovodné produkty a služby. Nové Office přinášejí zejména dvě nové vlastnosti, nový design s novým přívětivějším uživatelským prostředím označeným jako „Pás karet“ (anglicky Ribbon) a nový formát dokumentů OpenXML, který chce Microsoft prosadit jako mezinárodní standart ISO. 

Ovládání hlavních aplikací
Microsoft Word a Excel je opravdu revoluční a v praxi díky přehledu všech možných činností budete méně hledat v nápovědě jak se dělá to či ono… 

Nový design uživatelského prostředí byl navržen k vyšší efektivitě a snaze donutit uživatele využívat více funkcí během práce se svými dokumenty. Díky roztřídení podle určitých kategorií má uživatel v Pásu karet vždy po ruce všechny funkce k danému druhu činosti. Pro příklad v záložce „Vložit“ (Insert), má uživatel po ruce možnost vložit, obrázky, tabulky, kliparty, grafy, odkazy, záhlaví, zápatí, počet stran a nově třeba titulní stranu, což je nová funkce aplikace Word 2007, která obsahuje několik různých stylů a designů titulní strany vašeho dokumentu (v závislosti na typu dokumentu jich nabízí průměrně 15). Celkem je k dispozici v záložce Vložit 25 možností jak můžete „cokoli“ vložit do vašeho dokumentu. Další výhodou je snaha prostředí nabídnout akci k dané situaci. Není to podobně zbytečná snaha pomocníků Office, ale skutečná pomoc, kdy například během práce v zápatí je vám nabídnut panel „Design“, který vám kromě připravených šablon pro záhlaví a zápatí nabízí možnost vložit tabulku, grafické prvky nebo jiné prvky podle možné situace. Negativem nové vlastnosti je, že Ribbon vezme uživatelům poměrně velký kus obrazovky, zvláště pokud mají menší rozlišení, takže je otázkou jak to uživatelé přijmou.

Vysoce úsporný a komunikativní

Pozitivnější zprávou pro uživatele je zavedení nového typu formátu dokumentu Microsoft OpenXML, který přináší dvě velké výhody – vyšší kompatibilitu díky použité technologii XML (podobně jako u OpenOffice.org) a vyšší úsporu místa použitím komprese GZIP. Nové dokumenty tak budou mnohem přenositelnější, díky certifikaci
jako mezinárodní standart ISO a zaroveň mnohem čitelnější pro konkurenční produkty. Dokumenty Office 2007 budou mít také nové přípony souborů: DOCX, DOCM, DOTX, DOTM, XSLX, XSLM, XSLB apod. Soubory s písmenem X jsou běžné dokumenty Office 2007, dokumenty s písmenem M obsahují navíc makra, čímž by se měla hypoteticky zajistit vyšší bezpečnost – bohužel dosud byla podobná snaha v předchozích verzích Office zbytečná. Ukázkovou je taktéž velikost nových dokumentů – dokument o velikosti 251 392 bajtů, obsahující text o délce cca 22000 znaků a dva obrázky, dosáhl v novém formátu velikosti 97 762 bajtů.
Word 2007 ovládá i „módní“ funkce jakou je například publikace v blogu. Konfigurace a výsledná publikace na mém osobním blogu je ve finální verzi opravdu dětsky snadná.

Poznámkový blok ve velkém

Inovacemi z celého balíku Office prošly výrazně zejména hlavní aplikace jako jsou Word, Excel apod. Avšak ostatní součásti balíku obsahují nové změny a některé portfolio vlastností je poměrně výrazné. 

Mnou poměrně oblíbená aplikace OneNote, která slouží pro někoho k tak jednoduché věci jako jsou poznámky, si také prošla svým procesem omlazovací kůry, takže má
podobný modrošedý design. Kromě vzhledu, přizpůsobenému přicházejícímu novému operačnímu systému, mu byly přidány do vínku nové vlastnosti, které umožňují podrobněji třídit větší množství informací a současně je i snadno vyhledat nebo sdílet. První nová vlastnost je označována jako organizace poznámek v reálném bloku poznámek (takový ten velký blok v podobě knihy), na celkem tři kategorie. Další novinkou je možnost sdílení těchto informací po síti nebo internetu (podle vaší úvahy) a dále možnost snadného prohledávání a třídění díky integraci Windows Desktop Search do balíku Office. Jako možná největší zajímavost je výhradně pro majitele mobilních zařízení s operačním systémem Windows Mobile – při synchronizaci vám totiž OneNote nabídne instalaci OneNote Mobile do vašeho PDA/Mobliního telefonu. 

Poštovní klient Microsoft Outlook 2007 byl rozšířen o nové prvky ovládání a byly do něj přidána funkce čtečky RSS a integrované vyhledávání. Vyhledávání je založeno opět na funkci Windows Desktop Search a tak je hledání mailů díky pravidelné indexaci mnohem rychlejší, což potěší žejména komunikativnější uživatele s velkým počtem archivované elektronické pošty.

Doporučená konfigurace pro Microsoft Windows Vista 

1GHz 32bitový (x86) nebo 64bitový (x64) procesor (nejméně 800MHz).

1 GB systémové paměti (nejméně 512MB).

Podpora pro grafiku DirectX 9 s ovladačem WDDM, 128 MB grafické paměti (minimální požadavek), Pixel Shader 2.0 a 32 bitů na pixel (nejméně grafická karta DirectX
9 kompatibilní). 

Pevný disk s kapacitou 40 GB a s 15 GB volného místa. 

Jednotka DVD-ROM.

Zvukový výstup.

Připojení k Internetu.

Minimální konfigurace pro Microsoft
Office 2007 

Operační systém Microsoft Windows XP SP2, Windows Server 2003 nebo vyšší. 

500 MHz procesor nebo rychlejší.

256 MB systémové paměti.

Grafická karta s rozlišením 800×600 nebo větším. 

Pevný disk s 2 GB volného místa.

Jednotka DVD-ROM.

Minimální konfigurace pro Microsoft Office Outlook 2007 s doplňkem Business Contact Manager 

1 GHz procesor nebo rychlejší.
512 MB systémové paměti.

Odkazy

Revize dokumentu: r01a03

Právní ustanovení

Tento dokument je vlastnictvím autora Michala Zobce a podléhá zvláštním ustanovením. Tento dokument není dovoleno jakkoli reprodukovat (písemně, ústně, obrazem nebo jinak) bez výslovného svolení autora. 

Uveřejnění:
Softwarové noviny, Click!, 2006. 

www.clickmag.cz www.softnov.cz 

© 2006–2007 michal zobec. Všechna práva vyhrazena.

michal zobec

Michal Zobec Senior IT Consultant, Project Manager ZOBEC Consulting