Microsoft 365: Microsoft ukončil v říjnu 2022 podporu pro Basic Authentication (Základní ověření)

Jak jsem již několikrát avizoval (Microsoft 365: Microsoft ukončí podporu pro Basic Authentication (Základní ověření)), Microsoft od října 2022 začal vypínat základní ověření (Basic Authentication) pro klíčové služby související s Exchange Online.

Microsoft změnu prováděl náhodně, daného vlastníka tenantu upozornil 7 dní před zahájením akce a následně v daném termínu vypne Basic Authentication pro následující služby:

  • MAPI
  • RPC
  • Offline Address Book (OAB)
  • Exchange Web Services (EWS)
  • POP
  • IMAP
  • Exchange ActiveSync (EAS)
  • Remote PowerShell.

 

 

V případě, že Basic Authentication nevyužíváte a není aktivní, avizovaná změna se vás nijak nedotkne.

 

Zákazník mohl jednorázově znovu aktivovat Basic Authentication pro jednotlivé protokoly

V případě, že po 1. říjnu 2022 byl deaktivován Basic Authentication, bylo možné jednorázově pro vybrané protokoly Basic Authentication opětovně aktivovat. Toto je možné provést skrze samoobslužnou diagnostiku. Tato možnost je funkční do konce prosince roku 2022. Následně začátkem ledna 2023 bude Basic Authentication trvale zakázán pro všechny protokoly a nebude možné jej povolit.

 

 

Je dokonce možné předejít vypnutí Basic Authentication spuštěním samoobslužné diagnostiky a povolením vybraných protokolů již v září.

 

Shrnutí

Microsoft deaktivuje počátkem října 2022 v náhodném termínu Basic Authentication ve vašem tenantu, pokud jej využíváte (máte aktivní). Vypnutí Basic Authentication bude oznámeno 7 dnů předem v Centru zpráv v administraci služby Microsoft 365.

Pokud dodatečně zjistíte, že Basic Authentication potřebujete, můžete jej dočasně aktivovat pro vybrané protokoly do konce prosince 2022. Od ledna 2023 bude Basic Authentication neaktivní trvale pro všechny tenanty.

Předejít vypnutí Basic Authentication můžete žádostí v samoobslužné diagnostice ve vašem tenantu.

 

Odkazy

 

Michal Zobec

Michal Zobec Senior IT Consultant, Project Manager ZOBEC Consulting

Nechte vzkaz