Jak otestovat výkon počítače (benchmark)

Občas se hodí, když si můžete ověřit výkon počítače. V mém případě například v době, kdy měním hlavní pracovní stanici za novější model. Rád si po letech ověřím, jaký je rozdíl ve výkonu mezi oběma stroji a co mohu přibližně očekávat od nového stroje.

Když si pořídím nový počítač, rád si ověřím, jaký je rozdíl ve výkonu mezi oběma stroji a co mohu přibližně očekávat od nového stroje. Zejména, pokud si chci ověřit, že nový stroj má příslušně naddimenzované nějaké součásti, kde mne předtím trápil nedostatek výkonu. Například v době psaní tohoto článku mám nový stroj, který když jsem si jej objednával, řešil jsem se svým dodavatelem následující nedostatky:

  • Nedostatečný diskový výkon (pomalé disky),
  • Relativní nedostatek výkonu procesoru,
  • Relativní nedostatek operační paměti.

 

Když si tedy pořídím nový stroj, rád si na něm vyzkouším jestli jeho výkon je adekvátní oproti starému stroji. Je samozřejmě dobré toto nějak otestovat, ideálně nějakou měřitelnou formou, tedy s pomocí benchmarků. Případně je možné provést testy s pomocí her. Některé hry totiž obsahují vlastní nástroje pro testy, obvyklé pojmenování této funkce je „Performance Test“.

 

 

Syntetické benchmarky

První co vás napadne je použít klasické syntetické benchmarky. Tedy nástroje zaměřené jen a pouze na testy hardware v dané kategorii. V tomto případě asi herní benchmarky, které simulují nějakou hru, nebo jiné aktivity související s 3D animacemi. První co vás asi napadne je 3DMark, jenže v tomto případě se jedná o čistě komerční nástroj a ty nemohu použít u zákazníků nebo během své práce, protože by šlo o porušování licenčních podmínek. Kupovat si takový nástroj, který použiji jednou za několik let, jsou skutečně vyhozené peníze oknem.

Unigine Superposition Benchmark

Hledal jsem proto něco méně náročného a pokud možno s možností použít i v komerčním prostředí. Našel jsem aplikaci Unigine Superposition Benchmark. Její užití asi není třeba vysvětlovat, použití je intuitivní.

3DMark

Jeden z prvních veřejně známých benchmark nástrojů.

 

Hry

Také hry obsahují více či méně propracované nástroje pro testy výkonu hardware. Důvody jsou obvykle dva, jeden, že se občas hodí třeba pro podporu výrobce hry zjistit jak na tom skutečně je počítač zákazníka. Druhý, aby se výrobce mohl pochlubit jak skvělá je jejich hra z pohledu grafiky a možnosti ji použít pro srovnávací testy grafických karet. V době internetu se taky samozřejmě hodí pro získání statistik jakým kdo disponuje hardware 🙂

X3: Terran Conflict Rolling Demo

První hra s testem je zdarma, jedná se o demo hry X3: Terran Conflict, kterou lze použít jako benchmark tool.

Half-Life 2: Lost Coast.

Druhá hra je k dispozici zdarma všem hráčům, kteří mají zakoupenou samotnou hru Half-Life 2. Lost Coast je novější verze engine, která podporuje HDR v engine Source na kterém je hra Half-Life 2 postavena. Mimo jiné hra obsahuje zabudovaný benchmark test. Výsledek testu je v bodech.

Company of Heroes & Company of Heroes 2

Obě hry obsahují zabudovaný benchmark.

Spuštění benchmarku je trošku hlouběji v menu hry, Options – Graphics – Performance Test.

Dawn of War 2 & Dawn of War 3

Obě hry od Relicu, podobně jako Company of Heroes obsahují zabudovaný benchmark.

Spuštění benchmarku je trošku hlouběji v menu hry, Options – Graphics – Performance Test.

Tom Clancy’s The Division

Také tato hra obsahuje performance test.

 

Odkazy

 

Michal Zobec

Michal Zobec Senior IT Consultant, Project Manager ZOBEC Consulting